گرامیداشت یاد هنرمندان سفر کرده در سال ۹۶

 

سرویس فرهنگی ـ هنری: ششمین دوره مراسم «آئین چراغ خاموشی نیست» که مراسمی در یادبود هنرمندان فقید همان سال است، امسال با یادبود هنرمندان درگذشته اول اسفند سال۹۵ تا اول اسفند سال۹۶ در تالار ایوان شمس برگزار شد.
به گزارش خبرنگار ما، مجید رجبی معمار مدیرعامل خانه هنرمندان ایران که این مراسم به همت این خانه و با یاری شهرداری تهران برگزار می‌شد به عنوان اولین سخنران این مراسم گفت: بسیاری از هنرمندان درگذشته ما کسانی هستند که در شهرستانها زندگی می‌کنند یا هنرمندانی هستند که در پشت صحنه هنرها به نقش آفرینی‌های خود مشغولند و به همین دلیل مثل هنرمندان سینما و تئاتر برای همه مردم شناخته شده نیستند اما ما در این مراسم سعی کرده‌ایم به تمامی هنرمندان درگذشته اعم از معروف و شناخته شده و همینطور ناشناخته بهاء بدهیم.
رجبی معمار ادامه داد: ما تا روزی که کتاب این مراسم آماده شود و قرار است این کتاب در مراسم رونمایی شود، اسامی هنرمندان در گذشته را گردآوری می‌کنیم .وی افزود در این مراسم از ۱۱۰هنرمند فقید در همه رشته‌های هنری، همچنین از میان ادبا و شاعران کشور و هنرمندان صنایع دستی و هنرهای سنتی یاد می‌شود. در این مراسم حسینی معاون فرهنگی هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز اظهار کرد: آدمی از میانه شادی‌ها و حسرت‌ها بر آن است که خود را به تعالی رسانده و در مسیر رشد قرار دهد. مرگ مهمترین موضوع مشترک همه زندگان است اما آدمی تنها زنده‌ای است که از مرگ خود آگاه است و به آن می‌اندیشد و طعم گس این گذاشتن و رفتن بهانه‌ای است برای ارتفاع یافتن و رشد دادن خود.‌حسینی در بخش دیگری از سخنانش گفت: هنرمندان در مواجه حسی، عاطفی و ادراکی، راه جاودانگی را در پیش می‌گیرند و هنرمندان به شهادت آثارشان که برآمده از نهانخانه آنهاست همواره سوی‌شان به سمت آینده و امید است. هنرمندان میان فوت و موت تفاوتی جدی قائلند و هنرمندان باهنرمندی‌شان موت را بی‌اثر می‌کنند.
اوحدی رئیس سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران هم در این مراسم گفت: انسانها نسبت به رخدادها و موقعیت‌هایی که در نسبت با زمان در طول زندگی قرار می‌گیرند به سه دسته تقسیم می‌شوند، اول کسانی که از زمان و واقعیت‌های آن عقب هستند، دوم کسانی که همزمان با زمانه خود هستند و دسته سوم کسانی‌اند که از زمان خود جلوتر هستند و اگر امشب به پاس بزرگداشت این عزیزان هنرمند درگذشته گرد‌آمده‌ایم به این دلیل است که آنها کسانی هستند که از عرصه و زمانه خود جلوتر بودند و برای نسل‌های پس از خود چراغی راهگشا هستند.‌محمدرضا اصلانی، فیلمساز نیز در این مراسم با بیان این که اعتقاد دارد روح جاودانه است گفت: آثار هنرمندان تراوشی از روح و جسم آنهاست و اینگونه جسم آنها هم پس از مرگشان با ماست و فقط روحشان نیست که با ماست و آنها با آثارشان که با جسم خود خلق کرده‌اند با ما هستند و در کنار ما.‌اصلانی اظهار کرد: هنرمندان ما به حمایت احتیاجی ندارند بلکه اینان از جامعه و نظام حمایت می‌کنند. آنها ثروت اصلی ما هستند اما آنها حقوقی دارند و شما باید حقوق آنها را رعایت کنید. شناسائی حقوق جامعه هنرمندان کجاست؟
آیدین آغداشلو، هنرمند نقاش و گرافیست در این مراسم ‌بیان کرد: بسیاری از این عزیزان بخشی از زندگی سالیان عمر من بودند، برای همین سعی می‌کنم وقتی با کسی ملاقات می‌کنم بیشتر از قبل محضرش را درک کنم چون نمی‌دانیم که آخرمان چه زمانی فرا خواهد رسید.
آغداشلو افزود: بحث هنرمند بحث حافظه قوی است، بحث کسانی است که با کارشان تاریخ محسوس دوران خود را ثبت می‌کنند، تاریخی که با تاریخ رسمی تفاوت دارد و چون با دلشان کار می‌کنند برای همین در میان مردم ماندگارتر است.
آغداشلو با اشاره به سخنان اصلانی گفت: ایشان گفتند هنرمند نیاز به حمایت ندارد چون حامی اصلی هنرمندان مردم هستند چون هنرمندان با آثارشان در حافظه مردم باقی می‌مانند و تقاضای ما این است که این تاریخ دستکاری یا انکار نشود. هنرمند حافظه تاریخی مردمش است و وقت‌هایی که به گذشته نگاه می‌کنیم می‌بینیم گاه حافظه‌ها حادثه‌ها را مخدوش می‌کنند. ملت‌های زیادی در طول تاریخ بودند که به بیماری فراموشی مبتلا شدند، حافظه تاریخی که از بین برود فرهنگ از بین می‌رود. اکنون باید بپرسیم چطور فرهنگ‌مان خاموش شده، سلیقه‌هایمان نزول یافته و سلیقه‌مان دچار انحطاط شده است؟ وقتی دچار انحطاط سلیقه می‌شویم یعنی داریم حافظه قومی‌مان را از دست می‌دهیم و برای جلوگیری از این امر از هنرمندانمان حمایت کنیم چون آثارشان حامل حافظه و خاطره است.
در این مراسم ازکتاب ششم«آئین چراغ خاموشی نیست» رونمایی شد.


منبع: روزنامه اطلاعات

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *