پژوهشکده آنتی‌بادی منوکلونال نیاز مند بودجه تحقیقاتی

مدیرگروه هیبریدومای پژوهشکده آنتی‌بادی منوکلونال پژوهشگاه ابن‌سینا با بیان اینکه مسائلی همچون اعطای تسهیلات و حمایت‌های مالی از جمله فرصت مطالعاتی به اساتید و محققان در برنامه کاری دانشگاه‌ها، دانشکده‌ها، پژوهشکده‌ها و مراکز تحقیقاتی گنجانده شده، میزان بودجه اختصاص داده شده به این مراکز را کم توصیف کرد و افزود: این بودجه چه بخواهد صرف برطرف کردن حقوق مادی پژوهشگران شود، چه صرف پژوهش، در هر صورت مقدار آن به قدری ناچیز است که کفاف همین کارهای اصلی را هم نمی‌دهد.
دکتر محمود جدی تهرانی در گفت‌وگو با ایسنا، ضمن تشریح چالش‌های حوزه پژوهش، بودجه تحقیقاتی را بودجه‌ای که برای فعالیت‌های تحقیقاتی و قدری هم فعالیت‌های آموزشی، برگزاری کنفرانس‌ها و … در نظر گرفته شده، تعریف کرد و افزود: تضمینی برای محقق شدن این بودجه وجود ندارد؛ به عبارتی بودجه تحقیقاتی شهید اول انواع بودجه ها است.
وی ضمن اشاره به اینکه سیستم دولتی هر جا به مشکل می‌خورد، از بودجه تحقیقاتی کم می‌کند، ادامه داد: بودجه یا باید از محل درآمد اختصاص یابد یا برای حمایت از یک پروژه تحقیقاتی از مراکز مربوطه اهدا یا از سوی دولت به?صورت بودجه سالیانه تامین شود. آن‌هایی که درآمد دارند، می‌توانند به خواست خود مسائلی همچون ارتقای اساتید، محققان و دانشجویان ممتاز را تحقق بخشند. این در حالی است که بودجه دولتی اختصاص داده شده به این مسائل حداقلی بوده و این مراکز نمی‌توانند رسالت خود را به انجام برسانند. مدیرگروه هیبریدومای پژوهشکده آنتی‌بادی منوکلونال پژوهشگاه ابن‌سینا خاطرنشان کرد: قبل از فرا رسیدن سال ۹۶، معاون علمی و فناوری رئیس جمهور، از این بابت که قرار است یک درصد تولید ناخالص ملی به تحقیقات اختصاص پیدا کند، خوشحال بود. علی‌رغم پیش‌بینی این امر در قانون بودجه، مشکلات مادی دولت به قدری بود که چنین چیزی محقق نشد.
تهرانی با تأکید بر مفید نبودن چنین مسائلی برای آینده کشور، اظهار کرد: انجام تحقیقات آثار خود را در سال‌های آتی نشان می‌دهد. این آثار در زمینه فناوری‌های مختلفی است که به واسطه انجام تحقیقات مذکور حاصل می‌شود، چرا که یکی از نتایج این تحقیقات تولید علم است.


منبع: روزنامه اطلاعات

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *