وزیر ارشاد :موزه هنرهای معاصر تهران قابل واگذاری نیست

 

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی اعلام کرد:موزه هنرهای معاصر تهران تحت مدیریت وزارت ارشاد است و خواهد بود و خبر واگذاری آن کذب است.
به گزارش مهر، سیدعباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در حاشیه بازدید از نمایشگاه دهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر در پاسخ به خبرنگار مهر درباره جداسازی موزه هنرهای معاصر تهران از این وزارتخانه و سپردن مدیریت آن به سازمان میراث فرهنگی، این خبر را تکذیب کرد و گفت: چنین بحثی در دوره مدیریت من در مورد موزه هنرهای معاصر تهران به میان نیامده است.
وی افزود: البته من از هنرمندانی که نسبت به هنر معاصر توجه و حساسیت دارند تشکر می کنم. هنر معاصر به عنوان بخش قابل توجهی از هنر ایرانی اهمیت قابل توجهی دارد و از این نظر موزه هنرهای معاصر تهران نیز جایگاه بالایی دارد و با توجه به حساسیت های هنرمندان به شکل درستی مدیریت می‌شود.
به گفته وی، موزه هنرهای معاصر تهران در اختیار وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بوده و خواهد بود. وی در مورد نظارت بر اموال فرهنگی و هنری و گالری ها و حراجی ها نیز توضیح داد: بحث نظارت یکی از بحث های با اهمیت وزارت ارشاد است که به معاون هنری نیز در این مورد تاکید کرده ایم و دوستان مدیر قبلی نیز چنین مراقبتی داشته اند. اموال هنری ایران جزو میراث ایران است و حتما به عنوان میراث ایرانی باید از آنها صیانت شود و هم با شفافیت مورد توجه قرار بگیرد تا مردم نیز در این مورد اطمینان خاطر پیدا کنند که هنرشان خوب حفظ می‌شود و هم اینکه هیچ نقل و انتقالی در میان نیست.صالحی در پاسخ به پرسشی درباره لزوم ایجاد مکان دائمی و حرفه ای برای میزبانی جشنواره هنرهای تجسمی فجر توضیح داد: در این خصوص تلاش می کنیم اما ما در حوزه های مختلف هنری، کاخ جشنواره نداریم و این موضوع فقط مختص تجسمی نیست.
تهران نیاز دارد تا زیرساخت های خودش را در خصوص جشنواره های بزرگ فرهنگی، هنری به عنوان پایتخت فرهنگ و هنر منطقه و شاید بالاتر از سطح منطقه تقویت کند و این زیرساخت ها حتما برای این کلانشهر مورد نیاز است و ما نیز در این مدت با رییس جمهوری و مدیران دولت صحبت هایی داشته ایم تا زیرساخت های این مکان فراهم شود. صالحی در پایان با اشاره به هنرهای تجسمی مولد نشاط و امید، گفت: هنرهای تجسمی در ذات خود انسان را به سمت نشاط و امید سوق می دهد و فضای عرضه آن به گستره بی نهایت است. اثری که توسط هنرمند خلق می‌شود نیز امید و نشاطی میان مردمی که آن را مشاهده می کنند ایجاد می کند. هنرهای تجسمی نباید محدود به برگزاری جشنواره ها شود و تکرار توسعه فضای این هنرها می تواند به امید و نشاط کمک کند.


منبع: روزنامه اطلاعات

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *