وزیر ارشاد: فیلمسازان ما به شور جشنواره کمک کردند

 

سیدعباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی درباره نقاط ضعف میزبانی پردیس ملت از اهالی رسانه و منتقدان و همچنین دبیر سال بعد جشنواره توضیحاتی را ارایه داد.
به گزارش مهر، عصر پنجشنبه ۱۹ بهمن ماه سید عباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در هفتمین روز از برگزاری سی و ششمین جشنواره ملی فیلم فجر در پردیس ملت حضور پیدا کرد و بعد از بازدید از طبقات و مکان های مختلف پردیس سینمایی ملت در جمع خبرنگاران حضور یافت و به سوالاتشان پاسخ داد.
وی در ابتدای صحبت هایش عنوان کرد: تا امروز جشنواره پرشور و نشاطی را شاهد بودیم و آن هم به این دلیل است که اهالی سینما خوب ما به جشنواره رونق دادند و کمک کردند امید و نشاط اجتماعی در پرتو این فیلم های خوب ارتقا پیدا کند.
صالحی یادآور شد: کاملا روشن است که جشنواره مورد استقبال خوبی قرار گرفته است چون تا امروز شاهد بودیم ظرفیت قابل توجهی از سینماهای ما پر شده است و حداقل ۸ فیلم سانس فوق العاده داشته اند که همه این موارد نشان می دهد فیلمسازان ما توانسته اند به شور جشنواره کمک کنند.
وی در پاسخ به پرسشی درباره اینکه امسال شاهد نمایش فیلم های خشنی در جشنواره هستیم، بیان کرد: من به دلیل اینکه متهم به دخالت در داوری ها و اعمال سلیقه نشوم امسال اولین سالی است که فیلمی در جشنواره ندیده ام و از این جهت هم به شما غبطه می خوردم .
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در پاسخ به مهر مبنی بر اینکه آیا دبیر ثابتی همچون دبیر جشنواره جهانی فیلم فجر برای جشنواره ملی فیلم فجر هم معرفی می‌شود، گفت: هنوز سازمان سینمایی تصمیمی در این زمینه نگرفته است و طبعا هر تصمیمی از آن ناحیه اعلام می‌شود.
وی درباره جایگزینی پردیس سینمایی ملت به جای برج میلاد برای کاخ جشنواره توضیح داد: پردیس سینمایی ملت تجربه جدیدی بود و ما قصد داشتیم تمرکزی به جشنواره بدهیم به این ترتیب که در محیطی متمرکز یک نگاه رسانه ای جریان داشته باشد و با این نگاه بود که سینمای رسانه ها در این دوره تفکیک شد. البته در این چند روزه مشکلاتی مثل کمبود پارکینگ و اینترنت مطرح شده است اما معتقدم اینکه ما یک مکان رسانه ای مختص جشنواره داشته باشیم می تواند به کمک یک جشنواره حرفه ای بیاید و از این نظر این اقدام یک حرکت رو به جلو بوده است. امیدوارم سال آینده با پارکینگ طبقاتی که در حال ساخته شدن است مشکل پارکینگ این مجموعه برطرف شود.
صالحی در پاسخ به مهر مبنی بر منتفی شدن برگزاری سینمای رسانه ها در برج میلاد یادآور شد: ما طبق نظرسنجی های روزانه ای که از اهالی رسانه می کنیم به این نتیجه می رسیم که سال آینده قرار است چه اتفاقی رخ دهد که امیدوارم برنامه سال آینده اتفاقی مبتنی بر نظرسنجی علمی و قابل اعتماد باشد.
صالحی در پایان صحبت هایش در پاسخ به این سوال که قبلا عنوان کرده بود قبل از اینکه دخترش تئاتری را ببیند درباره آن تحقیق می کند و اینکه آیا درباره دیدن فیلم ها نیز همین نظر را دارد، گفت: معتقدم باید رده بندی برای دیدن فیلم و تئاتر برای کودکان وجود داشته باشد و مطمئنا من درباره فیلم ها هم همین اقدام را می کنم.
به خبرنگاران غبطه خوردم
سید عباس صالحی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، پس از بازدید از پردیس ملت در توئیتی نوشت: به خبرنگاران که ٨ روز است فیلم می بینند، غبطه خوردم.
سیدعباس صالحی پس از این بازدید در توئیتی نوشت: «به پردیس ملت رفتم، بی آنکه فیلم ببینم. به خبرنگاران که ٨ روز است فیلم می بینند، غبطه خوردم. خودتحریمی دارم که در جشنواره، فیلم نبینم تا مبادا دیدن برخی فیلم ها و یا برداشتم از آن ها، سوءتفاهم در داوری ها ایجاد کند. جشن سینما بر اصحاب فیلم و رسانه مبارک باد!»
وزیر ارشاد: زنان در طرح پایتخت کتاب بسیار فعال بودند
نشست شهرداران و مدیران ارشاد ۲۰شهر حاضر در مرحله نهایی پایتخت کتاب ایران به میزبانی معاونت فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و با حضور سیدعباس صالحی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و محمد جوادی معاون فرهنگی این وزارتخانه برگزار شد.
به گزارش ایسنا، به نقل از ستاد خبری رویدادهای ترویج کتابخوانی، موضوع این نشست، انتخاب ۶عضو شورای هماهنگی شبکه شهرهای دوستدار کتاب و ۲ بازرس این شورا بود. عضو هفتم این شورا نیز شهری خواهد بود که امسال به عنوان پایتخت کتاب ایران معرفی خواهد شد.
سیدعباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در این نشست نکاتی را درباره طرح انتخاب پایتخت کتاب ایران گفت. او از طرح‌هایی گفت که وقتی مطرح می‌شوند زیبا به نظر می‌رسند اما قابلیت اجراء ندارند و ادامه داد: ویژگی طرح پایتخت کتاب این بود که نقشه راه دارد. امسال ما شاهد این هستیم که در فرصتی اندک ۱۵۰ شهر درگیر این طرح شده‌اند.
در این طرح فوایدی بود که ما دیدیم که سال به سال که از اجرای آن می‌گذرد انگیزه‌ها کاهش پیدا نکرده و استقبال از آن بیشتر شده است.
صالحی، تغییر تصویر از شهر را نکته‌ی دیگر طرح پایتخت کتاب عنوان کرد و گفت: این طرح باعث شده است که ایده‌های فرهنگی مجال بیشتری پیدا کنند. این طرح باعث فعال شدن سرمایه‌های اجتماعی در حوزه فرهنگ شده است. ما باید بدانیم که سرمایه‌های یک شهر صرفا منابع مادی و معدنی آن نیست و این سرمایه اجتماعی است که پشتوانه توسعه پایدار است. این طرح توانسته در سه سال گذشته سرمایه‌های اجتماعی شهرها را معطوف به حوزه فرهنگ مکتوب و کتابخوانی بکند و این تجربه‌ای است برای فعال‌سازی سرمایه‌های اجتماعی.
صالحی مزیت دیگر طرح پایتخت کتاب ایران را ارتقای سطح برنامه‌ریزی و کار کارشناسی در حوزه فرهنگ دانست و گفت: ما در حوزه فرهنگ کمتر به کار کارشناسی و برنامه‌ریزی توجه می‌کنیم. این طرح توانسته است کارشناسی مدیریت فرهنگی را در سطح ادارات و ادارات‌کل شهرستان‌ها و استان‌ها فعال کند. این نکته‌ای است که فواید آن را پس از ۱۰سال از اجرایی شدن این طرح شاهد خواهیم بود.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی یک مزیت مهم این طرح را نگاه به آینده آن توصیف کرد و گفت: این طرح به داشته‌های شهرها توجه نمی‌کند بلکه به این توجه می‌کند که هر شهر چه می‌آورد. اگر این طرح قرار بود به داشته‌ها اکتفاء کند رقابت تنها در کلان‌شهرها اتفاق می‌افتاد و شهرهای کوچک حذف می‌شدند. این باعث شد که ظرفیت‌ها و توانایی‌ها در شهرهای کوچک به چشم بیاید و آنان مجال رقابت با شهرهای بزرگ را پیدا کنند.
صالحی فعال شدن زنان در این طرح را مزیت دیگر آن عنوان کرد و گفت: در طرح پایتخت کتاب زنان بسیار فعال بودند و مجال این پیدا شد که بتوانند خلاقیت خود را به نمایش بگذارند و ایده‌های خلاق بسیاری به دست آمد.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به حضور شهرداران در جلسه نیز اشاره کرد و گفت: منابع مادی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بسیار محدود است و این حضور شهرداران و استفاده از ظرفیت‌های آنان در شهرشان بود که توانست ایده شهر فرهنگ‌بنیان را به جلو ببرد. طبیعتا باید این مسیر را در آینده با همکاری به جلو ببریم. این جزو برنامه‌های آتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است که فضاهای فرهنگی و هنری شهری را بیشتر کنیم. ما با توجه به محدودیت منابع نباید به دنبال فضاهای بزرگ فرهنگی باشیم. گاهی یک خانه، یک فضای کوچک را می‌توان تغییر کاربری فرهنگی داد و آن را به فضای فرهنگ مکتوب تبدیل کرد و این‌گونه فضای شهری را فرهنگی‌تر کرد.
صالحی در پایان سخنانش از ضرورت پایش پیوسته آسیب‌ها و نقاط ضعف این طرح گفت و تاکید کرد: این مسابقه‌ای است که بازنده ندارد. نه تنها نفر اول بلکه نفر دوم و نفر صدم هم برنده‌اند چراکه یک انرژی مثبت برای کار فرهنگ شهرشان به وجود آمده است.


منبع: روزنامه اطلاعات

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *