وزیر ارتباطات: ایستادگی در برابر فناوری اطلاعات غلط است

 

فناوری در فرهنگ جامعه تاثیر می‌گذارد و زندگی بشر را تغییر می‌دهد و ایستادگی در برابر آن منطقی نیست.
به گزارش ایسنا، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در نشست هم‌اندیشی با فعالان حوزه کسب و کارهای نوپا درباره اهمیت این حوزه و مناسب‌سازی این فضا در کشور اظهار داشت: اگر ما خود را با ساختارها منطبق نکرده و حدود خود را متناسب نکنیم، در عرصه رقابت فناوری و فرهنگ بازنده خواهیم بود و به ناچار مغلوب فناوری و فرهنگی که به ما تحمیل می‌شود، خواهیم شد. همچنین با ایستادگی در برابر این حوزه ما سهم خود را از دست خواهیم داد.
محمدجواد آذری جهرمی افزود: ایستادگی در برابر این مد منطقی نیست؛ بلکه ما باید بیمه‌نامه خود را ارائه دهیم و جایگاه خود را ثبت کنیم. ما در حال حاضر در دنیا با مفاهیمی مانند بلاک چین روبرو هستیم که مفاهیمی مانند ثبت احوال و اسناد را تحت تاثیر قرار می‌دهند و تغییر شگرفی خواهند داد. بنابراین باید خود را با این ساختارها منطبق کنیم.‌وی با بیان اینکه ادغام فناوری و اقتصاد جدی‌تر شده است، گفت: کشورهای دنیا در اقتصاد و فناوری اطلاعات سرمایه‌گذاری جدی را شروع کرده‌اند. همچنین شرکت‌های برتر امروزه عمدتا شرکت‌های فناوری هستند. از طرفی حاکمیت‌ها در حال واگذاری قدرت به این حوزه هستند و این چالش در همه دنیا وجود دارد.
وزیر ارتباطات با اشاره به راهکارهایی که در برابر پیشرفت فناوری وجود دارد، اظهار داشت: ما می‌توانیم بگوییم در برابر این سیل چاره‌ای نداریم جز اینکه خود را تطبیق دهیم. راه دیگر این است که مقابل فناوری بایستیم اما راه دیگر عرصه خلاقیت است که شاخصه آن از باب ایجاد کسب و کارها بسیار اهمیت دارد. اینکه بتوانیم در کشور با خلاقیت تحولات حوزه را به نفع خود تغییر دهیم.
وی با بیان اینکه باید سیاست، راهبرد و استراتژی داشته باشیم، گفت: ابتدا باید تحولی که در دنیا در حال رخ داده است را درک کنیم. اینکه فناوری‌هایی مانند اینترنت اشیا، واقعیت افزوده و بیگ دیتا چه تاثیری بر کشور خواهد داشت. البته در ابتدای راه بیشتر افراد از این فضا درکی ندارند اما باید سواد را در بدنه حاکمیت افزایش دهیم و درباره اینکه چه تغییراتی در حال وقوع است، آگاهی‌رسانی کنیم. البته در کنار ضعفی که در بدنه دولت در دانش وجود دارد، پذیرش مطالب است.
عضو کابینه دولت با بیان اینکه باید به دنبال راهی در اقتصاد دیجیتال باشیم که غرب می‌خواهد از آن خود کند، گفت: ساختارهای درونی حاکمیت آنچنان نیست که چابکی لازم را برای تحولات داشته باشد. البته در کمیسیون اقتصادی دولت تغییر اساسنامه فناوری اطلاعات را داشتیم.
همچنین بناست سازمان فناوری اطلاعات از حالت حاکمیت خارج شده و در کنار پست‌بانک با مرکز تحقیقات کارهای توسعه‌ای انجام دهد.
وی با تاکید بر حمایت از کسب و کارهای نوپا بیان کرد: با معاونت علمی و فناوری، وزارت اقتصاد، وزارت صعنت و نهادهای دیگر جلساتی برای حمایت از کسب و کارهای نوپا داشتیم. اینکه این شرکت‌ها تا دو سال تحت حمایت‌هایی باشند، بحث تامین مالی برای استارت‌آپ‌ها و تسهیل قوانین در دست اقدام است. اگر با استفاده از قوانین و تسهیل آنها موانع کسب و کارها را حل نکنیم، عرصه را به خارجی‌ها می‌بازیم. البته افکار عمومی هم باید از کسب و کارهای داخلی حمایت کنند.
آذری جهرمی با اشاره به چشم‌انداز سند استراتژی دولت در حوزه اقتصاد دیجیتال اظهار داشت: طرح تلکام در اقتصاد ملی مشخص است. اما فناوری اطلاعات سهم مشخصی ندارد. یعنی هدف ویژه‌ای برای پیگیری کردن نداریم. همچنین در بودجه کشور در این حوزه بخشی وجود ندارد، بنابراین باید در بودجه آینده حتما سر فصلی برای پیگیری این موضوع باشد. تمامی ۵۰۰ میلیارد تومان وامی که قرار است به کسب و کارها اختصاص یابد، در قالب وام نیست بلکه این هزینه در حوزه سرمایه‌گذاری خطرپذیر هم می‌آید و منابعی با سود کمتر باید در اختیار وی سی‌ها (سرمایه‌گذاری های خطرپذیر) قرار بگیرد.
در این نشست برخی از صاحبان کسب و کارهای نوپا به بیان مشکلاتی پرداختند که در حوزه فناوری اطلاعات وجود دارد. از جمله موضوع مالیات که از ابتدا برای این شرکت‌ها لحاظ می‌شود. در صورتی که استارت‌آپ‌ها در سال‌های اول وابسته به سرمایه‌اند و به اعتقاد آنها نباید دغدغه مالیات داشته باشند.
مساله دیگر اینکه بعد از خلق ایده و تولید محصول چطور می‌توان آن را به جامعه معرفی کرد؛ همچنین برخی فیلتر ابزارهای فناوری از جمله توییتر، فیس بوک و یوتیوب را دلیل داغ شدن بازار تلگرام دانستند که با فیلتر آن مشکل زیادی برای کسب و کارهای مبتنی بر آن ایجاد می‌شود.
همچنین برخی به اختلال ناشی از فیلتر چند روزه تلگرام و ضرری که این اختلال بر کسب و کارها ایجاد کرده بود، اشاره کردند و اظهاراتی که این ضررها ناچیز بوده را غیرواقعی دانستند. بیشتر این کسب و کارها معتقدند فیلتر سرویس‌های خارجی بیش از اینکه کمکی به سرویس‌های داخلی باشد، خیانت به آنهاست زیرا به اعتماد مردم لطمه می‌زند.
محدودیت‌های محتوایی برای کسب و کارهای داخلی همچنین مسئولیت محتوای پلت‌فرم‌ها و نحوه برخورد با ناشران این محتوا از دیگر مواردی بود که به آن اشاره شد.‌رئیس سازمان فناوری اطلاعات هم در حاشیه این نشست با اشاره به سایت‌هایی که از ترافیک نیم‌بها بهره می‌برند، اظهار داشت: سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی ۵۰۰ سایت را برای اعمال ترافیک نصف قیمت اعلام کرده است.
رسول سراییان افزود: در سازمان فناوری اطلاعات هم پورتالی تهیه شده است و به سازمان تنظیم مقررات اعلام کردیم که هر کس ادعای تولید محتوای داخل دارد و می‌خواهد از تخفیف ۵۰ درصد استفاده کند، می‌تواند اعلام کند تا توسط سازمان تنظیم بررسی شود و در صورت تایید مشمول تخفیف ۵۰ درصد خواهد شد.


منبع: روزنامه اطلاعات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *