وزیر آموزش و پرورش :امروز نمی‌توان مدارس را با مدل‌های دهه ۶۰ اداره کرد

وزیر آموزش و پرورش با بیان اینکه دروازه عبور به آموزش و پرورش پیشرفته، مطابق سند تحول، تغییر روش‌ها و ابزارهاست، گفت: امروز نمی‌توان مدارس را با مدل‌های دهه ۶۰اداره کرد؛ بچه‌های امروز، دیگر بچه‌های دهه ۶۰نیستند.
به گزارش ایسنا، سیدمحمد بطحایی با حضور در دبستان دخترانه رفاه همزمان با فرارسیدن دهه مبارک فجر و در آستانه پنجاهمین سالگرد تاسیس مدارس “رفاه” با بیان اینکه در حوزه انقلاب اسلامی بسیار شنیده و خوانده‌ایم که یکی از بزرگ‌ترین وجوه افتراق آن با سایر انقلاب‌ها، زیرساخت‌های فرهنگی است که دستخوش تحولات عمیق شد، گفت: هرچند نمی‌توان همه این انقلاب را منوط به ۲۲بهمن کرد، بلکه سابقه دیرینه‌ای داشت و تحول در زیربنای فرهنگی از دهه‌های قبل شروع شد .
به گفته وی تفاخر جای خود را به تواضع و تحمل و اشرافی‌گری جای خود را به ساده‌زیستی داد ولی متاسفانه نسل ما هیچ گاه این مفهوم انقلاب را به شکل عمیقی درک نکردیم و شاید به همین دلیل است که قدرش را به اندازه‌ای که باید، ندانستیم .
وزیر آموزش و پرورش با اشاره به تحولات رخ داده در آموزش و پرورش گفت: در زمان پیروزی انقلاب هشت میلیون دانش آموز داشتیم که اکنون به حدود ۱۴میلیون رسیده است. نرخ پوشش تحصیلی در دوره ابتدایی ۷۰درصد بود که اکنون به ۹۸درصد رسیده است. پوشش تحصیلی در دوره متوسطه نیز ۴۰درصد بود که اکنون به ۸۳درصد است.
وی یادآور شد: امروز اشتیاق دانش آموزان به مدرسه بسیار کاهش یافته و دلشان با تحصیل و حواس‌شان به مدرسه نیست و این رغبت کم شده است. باید شوق و اشتیاق آنها به تحصیل را افزایش دهیم؛ این استراتژی مهم ما در آموزش و پرورش دولت دوازدهم است.
بطحایی با تاکید بر اینکه باید در وهله اول عوامل بروز این احساس ناخوشایند در وجود دانش آموزان را تقلیل دهیم، گفت: باید اضطراب آنها برای تحصیل کاهش یابد، مدرسه باید به محل زندگی آنها تبدیل شود و از حضور در مدرسه با نشاط شوند.
وزیر آموزش و پرورش با بیان اینکه دروازه عبور به آموزش و پرورش پیشرفته مطابق سند تحول، تغییر روش‌ها و ابزارهاست، اظهار کرد: از هفته آینده اولین نشانه‌های برنامه‌های ما برای رفع این عوامل اطلاع‌رسانی خواهد شد. باید سهم مهارت‌های زندگی در سبد یادگیری دانش آموزان افزایش یافته و حافظه محوری جای خود را به تمرین مهارت‌های زندگی بدهد.
بطحایی به نقش معلمان در این مسیر اشاره کرد و گفت: معلمی که درگیر مشکلات معیشت است، نمی‌تواند شش دانگ در اختیار تربیت دانش آموزان باشد. هرچند فقط معیشت معلم مطرح نیست، وی باید در تصمیم‌گیری‌ها مشارکت داشته باشد و زمینه مشارکتش در تصمیم‌سازی‌ها گسترده شود. اخیرا امکان حضور دو تن از نمایندگان در هیات مدیره صندوق ذخیره فرهنگیان از طریق انتخابات را فراهم کرده‌ایم و تلاش می‌کنیم آن را ادامه دهیم.
به گزارش ایسنا، وزیر آموزش و پرورش در جمع خبرنگاران نیز درباره پیگیری پاداش پایان خدمت فرهنگیان بازنشسته در سال ۹۷عنوان کرد: رایزنی‌هایی با دکتر لاریجانی – رئیس مجلس انجام دادیم و شرایط برای ایشان تشریح شده تا تدابیری برای پرداخت پاداش پایان خدمت فرهنگیان اندیشیده شود.
وی افزود: محل جدیدی برای تامین پاداش پایان خدمت فرهنگیان در نظر گرفته شده که امید است در صحن به تصویب برسد. با توجه به پیگیری که نمایندگان مجلس داشتند امیدوارم مشکلی در این خصوص وجود نداشته باشد.


منبع: روزنامه اطلاعات

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *