وزیر آموزش و پرورش: آموزش‌های دانشگاهی با واقعیات مدارس منطبق نیست

 

وزیر آموزش و پرورش با بیان اینکه مشکلات بسیاری در نظام آموزشی وجود دارد، گفت: برای رفع آنها باید از علم و دانش دانشگاهیان کمک بگیریم.
به گزارش ایرنا، سید محمد بطحایی در دیدار صاحب‌نظران و استادان دانشگاه‌های علوم تربیتی تهران اظهار داشت: بسیاری از مشکلات نظام آموزشی از ۳۰ یا ۴۰ سال گذشته ثابت مانده و دانش و علم کافی برای حل بخش زیادی از این مسائل در دانشگاه ها وجود دارد که از این ظرفیت استفاده نشده است.
وی ادامه داد: فاصله ای که بین دو حوزه آموزش و پرورش و دانشگاه‌ها وجود دارد، سبب شده تا آموزش‌هایی که در دانشگاه‌ها ارائه می‌شود، با واقعیت‌هایی که در اجرا و مدارس با آن مواجه هستیم، مطابقت نداشته باشد. برخی از فارغ‌التحصیلان دانشگاه‌ها پس از ورود به مدارس که بخشی از حوزه اجرا هستند عملا نمی‌توانند از آموزش‌های داده‌ شده استفاده و آن را عملیاتی کنند.
وزیر آموزش و پرورش مهم‌ترین مشکل را بی‌تفاوتی جامعه نسبت به آموزش ‌و پرورش و فاصله گرفتن از آن دانست و یادآور شد: این مساله نتایج متعددی به دنبال داشته که از آن جمله می توان به اهمیت ندادن خانواده‌ها نسبت به فضای آموزشی و مکانی که فرزندانشان در آن تحصیل می‌کنند یا فقدان توجه به توانایی‌ها یا مشکلاتی که معلمان با آن مواجه هستند، اشاره کرد.
وی درباره برنامه‌های سال ۹۷ وزارت آموزش و پرورش گفت: یکی از این برنامه‌ها، کم کردن فاصله دستگاه تعلیم و تربیت با جامعه است، برای رسیدن به این هدف باید آنچه به دانش آموزان آموزش داده می شود، انطباق بیشتری با نیازهای جامعه و خانواده‌ها ‌داشته باشد.
بطحایی افزود: محتوای آموزشی در مدارس باعث بی انگیزه شدن خانواده‌ها و دانش آموزان شده و در مدارس شادی و نشاط کافی برای بالا بردن انگیزه وجود ندارد .


منبع: روزنامه اطلاعات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *