وزیرعلوم : تعدادی از دانشجویان بازداشتی وقایع اخیرآزاد شدند

 

وزیر علوم گفت: تعدادی از دانشجویان بازداشتی آزاد شدند و پیگیر وضعیت سایر دانشجویان بازداشتی هستم.
به گزارش مهر، منصور غلامی در شبکه اجتماعی اینستاگرام در صفحه شخصی خود با اعلام این موضوع نوشت: باقی دانشجویان نیز اگر جرمی مرتکب نشده باشند آزاد خواهند شد.
غلامرضا غفاری، معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری هم در گفتگو با ایرنا گفت: دانشجویانی که روزهای اخیر در بیرون از مراکز علمی کشور بازداشت شده اند، تحت پیگرد کمیته انضباطی دانشگاه ها قرار نخواهند گرفت.
وی افزود: انتشار اسامی اعلام شده دانشجویان بازداشت شده از جانب وزارت علوم صحت ندارد و اغلب گمانه زنی هایی است که خود دانشجویان به آن می پردازند.
وی ادامه داد: مدیران دانشگاه‌ها و مراکز علمی کشور پیگیر وضعیت دانشجویان بازداشتی هستند البته برخی از نهادها هم فرصتی
می خواهند تا تمامی جریانات اخیر روشن و شفاف شود.
غفاری خاطرنشان کرد: چون تمامی بازداشت های دانشجویان در خارج از محیط دانشگاه ها بوده، بر همین اساس نیازی به ورود کمیته‌های انضباطی به این مسایل احساس نمی شود.
*کمیته پیگیری وضعیت
معاون فرهنگی دانشگاه تهران هم از آزادی تعدادی از دانشجویان بازداشت شده این دانشگاه طی تجمعات اخیر خبر داد و گفت: کمیته‌ای برای پیگیری وضعیت دانشجویان بازداشتی دانشگاه تهران تشکیل شده است. تلاش ما در دانشگاه بر این است که در کوتاه‌ترین زمان ممکن بتوانیم با همکاری مسئولین ذی‌ربط شرایط بازگشت سایر دانشجویان بازداشتی به دانشگاه و خانواده‌های آن‌ها را فراهم کنیم.
دکتر مجید سرسنگی در گفتگو با ایسنا با بیان این‌که مردم کشور حق دارند که به شکل مسالمت‌آمیز و با حفظ ارزش‌های اجتماعی، نظرات و انتقادات خود را نسبت به کاستی‌های جامعه به گوش مسئولین برسانند، اظهار داشت: این گفتمان بین مردم و مسئولین نه تنها دارای اشکال نیست، بلکه می‌تواند به اشراف بیشتر مدیران اجرایی کشور به نیازها و خواسته‌های واقعی مردم منجر شده، زمینه‌ اصلاحات موردنیاز جامعه را در تمامی حوزه‌ها از جمله حوزه‌های اقتصادی، فرهنگی، سیاسی و اجتماعی فراهم کند.
وی تصریح کرد: طبیعتا دانشگاهیان نیز نه تنها از این امر مستثنی نیستند بلکه مسئولیت‌های سنگینی در جهت بیان اصولی و دقیق مشکلات و ارائه راه‌حل‌های علمی آن‌ها به جامعه و مسئولین دارند .
معاون فرهنگی دانشگاه تهران خاطرنشان کرد: متاسفانه با انحراف جریان اعتراضات مسالمت‌آمیز مردم و حاکم شدن جو تنش و هیجانات کاذب توسط برخی عناصر داخلی و خارجی در سطح جامعه، اتفاقاتی در کشور رخ داد که همگان شاهد آن بودند. در این رخدادها متاسفانه تعدادی از دانشجویان دانشگاه تهران در فضاهای بیرون از دانشگاه بازداشت شدند.
دکتر سرسنگی افزود: از همان ابتدای این جریانات، دانشگاه تهران با دقت و جدیت موضوع بازداشت دانشجویان خود را مورد پیگیری قرار داد و تشکیل کمیته‌ای برای پیگیری وضعیت این دانشجویان در دستور کار قرار گرفت و ارتباطات سازنده‌ای با مراجع قضایی و سایر نهادهای مرتبط، وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، تشکل‌های صنفی، سیاسی، اجتماعی و فرهنگی – دانشجویی، دیگر دانشجویان دانشگاه و خانواده‌های دانشجویان یادشده برقرار شد.
وی گفت: نکته مهم آن است که دانشگاه در این شرایط سعی کرده است به دور از جو پر تنشی که متاسفانه توسط معدود افرادی به آن دامن زده می‌شود، با حفظ آرامش، خصوصا در مواجهه با خانواده‌های نگران دانشجویان، وظیفه خود را به انجام رساند. قطعا در این شرایط جنجال‌های رسانه‌ای که عمدتا از سوی رسانه‌های بیگانه دنبال می‌شود و رفتارهای تند؛ کمکی به وضعیت این دانشجویان نمی‌کند و بالعکس موجب کند شدن اقدامات همگان برای بازگرداندن این دانشجویان به دانشگاه می‌شود.
معاون فرهنگی دانشگاه تهران گفت: ما معتقد هستیم دانشگاه‌ها باید برای حل مشکلات اجتماعی و ارتقای کیفیت زندگی مردم نقش جدی‌تری را ایفاء کنند و در این راستا با استفاده از ظرفیت‌های علمی و عملی خود دولت و سایر مسئولین کشور را یاری کنند. دانشگاه محل گفت‌وگو، تضارب آراء و برخورد علمی با موضوعات است. به همین دلیل در کنار تمام اقداماتی که این چند روزه برای حاکم شدن آرامش در دانشگاه و آزاد شدن دانشجویان خود انجام داده، در حال ایجاد زمینه‌ای است تا استادان و صاحب‌نظران دانشگاهی طرح‌های خود را برای حل مشکلات موجود در جامعه، به‌ویژه مشکلات اقتصادی و اجتماعی، ارائه کنند.


منبع: روزنامه اطلاعات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *