وزارت علوم: ۸۳ درصد داوطلبان بدون کنکور وارد دانشگاه می‌شوند

معاون آموزشی وزیر علوم بر ضرورت توجه به عدالت آموزشی در مدل جایگزین کنکور تاکید کرد و گفت: مدل جدید جایگزین ورود به دانشگاه‌ها باید از سه سال قبل به اطلاع دانش‌آموزان رسیده باشد.
به گزارش ایسنا، دکتر مجتبی شریعتی نیاسر در یک برنامه تلویزیونی گفت: آموزش و پرورش برای اینکه یک ارزیابی واقع‌بینانه از دانش آموختگان انجام دهد، باید یک آزمون کشوری برگزار کند که متاسفانه هنوز این کار انجام نشده است و وزارت آموزش و پرورش به دلایل مختلف نتوانسته در زمان مقرر چنین آزمونی را برگزار کند. به همین دلیل آن طور که انتظار می‌رفت، کنکور نتوانست مسیر حذف را طی کند.
وی افزود: از سال ۹۳که آموزش عالی مکلف شد ۸۵درصد پذیرش‌ها را براساس سوابق تحصیلی انجام دهد، اقدام به این کار شد و اکنون که هنوز ۵سال به پایان نرسیده، از برنامه هم جلوتر هستیم و بالغ بر ۸۳درصد پذیرفته شدگان از طریق سابقه تحصیلی پذیرش می‌شوند ولی همه در کنکور شرکت می‌کنند؛ این درحالی است که کنکور این دسته از افراد شکل صوری دارد و آنها حتی می‌توانند در کنکور شرکت نکرده و مرداد ماه برای انتخاب رشته مراجعه کنند.
معاون آموزشی وزیر علوم افزود: ولی علت شرکت آنها در کنکور بدین جهت است که امیدوارند بتوانند به رشته‌های پرمتقاضی ورود پیدا کنند، برای همین علاقه‌مند هستند در کنکور شرکت کنند.
شریعتی ادامه داد: مهمترین چالش در حال حاضر برای حذف کنکور دیپلمه‌ها هستند که با همکاری وزارت آموزش و پرورش باید چاره‌ای در این خصوص اندیشیده شود و دانش آموختگان مدارس در نظام یکپارچه در سطح کشور ارزیابی شوند. دانش آموزان ما در مدارس متنوعی تحصیل کرده‌اند و از شرایط متفاوتی برخوردار هستند، اگر بخواهیم کنکور را حذف کنیم و این افراد بخواهند در دانشگاه‌ها پذیرش شوند، باید در یک نظام یکپارچه ارزیابی شوند.
معاون آموزشی وزیر علوم گفت: کسی که در زابل تحصیل کرده با کسی که در تهران تحصیل کرده، از نظر تراز علمی یکی نیست. عدالت آموزشی حکم می‌کند که در قالب آزمون یکسان این دانش‌آموزان ارزیابی شوند و یک کارنامه واحد داشته باشند.
شریعتی در خصوص امکان حذف کنکور رشته‌های پر متقاضی نیز افزود: در رشته‌های پرطرفدار وضعیت معدل‌ها و رقابت‌ها به واسطه سابقه تحصیلی ارزیابی می‌شوند و اکنون شرایط با گذشته تغییر کرده و سخت‌تر شده است، معدل‌ها در رشته‌های پرطرفدار ۱۹.۷۵به بالا بوده و چاره‌ای جز برگزاری آزمون متمرکز نیست؛ ما باید بتوانیم ظرفیت‌ها را کنترل کرده و شرایط را برای ورود به دانشگاه‌های سطح ۱نیز تعریف کنیم.
وی در پاسخ به برخی شایعات درآمدزایی بودن کنکور نیز گفت: طبیعی است برگزاری هر آزمونی هزینه دارد، سازمان سنجش یک سازمان اجرایی است نه سیاست‌گذار که بخواهد به خاطر گردش مالی کنکور را حذف نکند، این سازمان تابعه نهادهای بالادستی است و اینگونه نیست که درآمد کنکور مانع حذف کنکور شود .


منبع: روزنامه اطلاعات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *