واگذاری مراکز علمی کاربردی وابسته به دستگاه‌های دولتی

رئیس دانشگاه علمی کاربردی با اشاره به مصوبه اخیر شورای عالی اداری کشور در خصوص واگذاری واحدهای علمی کاربردی وابسته به دستگاه های دولتی به بخش خصوصی گفت: براساس مصوبه اخیر ابلاغ شده از سوی رئیس جمهوری،‌ پذیرش دانشجو در این واحدها برای ورودی بهمن متوقف شده است. ضمن آنکه این مراکز تا پایان سال تحصیلی ۹۷-۹۸ به بخش خصوصی واگذار خواهند شد چراکه در غیر این صورت این مراکز باید منحل شوند و ما تمامی تلاش خود را خواهیم کرد این اتفاق رخ ندهد.
به گزارش خبرنگار ما، دکتر محمدحسین امید در نشست خبری به بهانه چهارمین کنگره ملی آموزش‌های مهارتی بر لزوم گفتمان‌سازی آموزش‌های مهارتی در کشور تاکید کرد و گفت: خوشبختانه در حال حاضر آموزش‌های مهارتی در کشور همه‌گیر شده و گرایش به سمت این آموزش‌ها به ۴۰درصد افزایش یافته است ، به طوری که براساس همین روند تا پایان برنامه ششم توسعه می‌توانیم ۵۰درصد آموزش‌ها را به سمت آموزش‌های مهارتی پیش ببریم.
وی افزود: براساس برنامه ششم توسعه باید تعداد دانشجویان مهارتی در کشور تا پایان این برنامه به ۳۰درصد برسد که در حال حاضر این میزان کمتر از ۱۵درصد است، اما براساس آمارهای اعلام شده از سوی آموزش و پرورش، در سال ۹۸جمعیت زیادی از دانش‌آموختگان آموزش و پرورش در رشته های مهارتی وارد دانشگاه های مهارتی خواهند شد.
به گفته رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی، در سال تحصیلی ۹۶ –۹۷، ۵۵۰هزار ظرفیت پذیرش دانشجو در واحدهای علمی کاربردی وجود داشت که کمتر از ۲۰۰هزار متقاضی برای مهر امسال جذب این دانشگاه شد. بنابراین بخش اعظمی از ظرفیت دانشگاه، خالی از دانشجو مانده است.
دکتر امید در تشریح واگذاری مراکز علمی کاربردی وابسته به دستگاه های دولتی تاکید کرد: ما به دستگاه‌های اجرایی کمک خواهیم کرد که واگذاری مراکز علمی کاربردی به بخش خصوصی به بهترین شکل اتفاق بیفتد. باید به این نکته نیز توجه داشت که این مراکز به هیچ عنوان تعطیل نخواهند شد و فقط از بخش دولتی به بخش خصوصی منتقل می‌شوند.
در ادامه دکتر حاتمی دبیر چهارمین کنگره ملی آموزش‌های مهارتی در خصوص جزئیات این کنگره، گفت: کنگره ملی آموزش‌های مهارتی امروز و فردا( ۲۴و ۲۵بهمن) در تالار علامه‌امینی دانشگاه تهران برگزار خواهد شد.
وی افزود: تعداد ۲۶۸عنوان چکیده مقاله به دبیرخانه کنگره فوق ارسال شده و پس از داوری‌های متعدد ۱۰۴عنوان مقاله به مرحله داوری رسیده که در نهایت ۷۳مقاله پذیرفته شده است و ۲۷مقاله به صورت شفاهی، ۵۲مقاله نیز به صورت پوستر ارائه خواهد شد. دکتر حاتمی تاکید کرد: محور صلاحیت حرفه‌ای و استانداردسازی مشاغل و همچنین آینده‌پژوهی در مقوله آموزش‌های علمی کاربردی به ترتیب بیشترین و کمترین محورهایی است که در کنگره مورد استقبال قرار گرفته و باید توجه داشت که نبود توجه لازم به مقوله آینده پژوهی، بحث فرصت های شغلی مربوط به آینده و طراحی دروس لازم برای آنها را تحت الشعاع قرار می دهد .


منبع: روزنامه اطلاعات

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *