هشدارنسبت به انباشت فارغ‌التحصیلان بیکار

معاون آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه شریف ضمن اشاره به شعار «دانشگاه کارخانه آدم‌سازی است»، نیروی انسانی را محصولی با ارزش توصیف کرد و گفت: در صورتی که فکری به حال سیل عظیم فارغ‌التحصیلان نشود انباشتگی ایجاد می‌شود.
به گزارش ایسنا، داوود رشتچیان در جشنواره ملی نوآوری محصول برتر ایرانی که روز پنجشنبه در دانشگاه صنعتی شریف برگزار شد در سخنانی با بیان اینکه دانشگاه شریف از نوآوران محصول ایرانی است، تاکید کرد: در حال حاضر چهار میلیون و ۵۰۰ هزار دانشجو در کشور در حال تحصیل هستند.
وی با در نظر گرفتن هزینه‌های حداقلی برای تحصیل این دانشجویان و با بیان اینکه در چنین صورتی سالانه ۱۰ میلیون تومان صرف هزینه تحصیل هر دانشجو می‌شود، خاطرنشان کرد: در مجموع سالیانه بیش از ۱۰ میلیارد دلار در کشور صرف تربیت نیروی مورد نیاز صنایع و جامعه می‌شود.
رشتچیان تحصیل حدود چهار میلیون و ۵۰۰ هزار دانشجو در کشور را نشان دهنده سرمایه‌گذاری هنگفت در حوزه دانش دانست و افزود: از دیگر ملزومات توسعه می‌توان به پول و ثروت اشاره کرد که یا موجود است یا قدرت جذب آن وجود دارد.
وی در همین رابطه به پول‌های سرگردان، معادن و ذخایر و … اشاره کرد و ادامه داد: در تهران حدود دو میلیون و ۵۰۰ هزار آپارتمان خالی وجود دارد این به معنی سرمایه‌گذاری (حدودا) ۳۰۰ میلیون دلاری کشور در حوزه مسکن است.
وی تصریح کرد: بیکاری در کشور یک مشکل جدی است. اگر فکری به حال سیل عظیم فارغ‌التحصیلان در کشور نشود همان مشکلی که برای سپرده‌های مردم در موسسات مالی و اعتباری رخ داد برای فارغ‌التحصیلان هم اتفاق می‌افتد.


منبع: روزنامه اطلاعات

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *