هشتادمین فصلنامه سینمایی فارابی منتشر شد

 

هشتادمین فصلنامه سینمایی فارابی ویژه «شخصیت و شخصیت پردازی» در قالب ۱۱ مقاله تخصصی توسط انتشارات بنیاد سینمایی فارابی به مدیرمسئولی علیرضا تابش و سردبیری مسعود نقاش زاده منتشر شد.
در ابتدای این فصلنامه آمده است: «چرا باید موضوع شخصیت های سینمایی را بررسی کرد؟ نقاط مشترک بین شخصیت‌های رمان، تئاتر و سینما کم نیستند. اساس شخصیت هرچه و در هر ساختار ادبی که باشد دسترسی به شخصیت‌ها هیچ گاه «مستقیم» نیست. . . شخصیت یا شخصیت نمایشی، همیشه محصول یک ساختار متنی است که مرتبط با خاستگاهش، شیوه ی معرفی و بیان خود را می یابد. …. خاستگاه شخصیت هر چه باشد نشانه ای است برای ساخت دنیایی خیالی و ضروری. به رغم جوان بودن تاریخ سینما آن چه در شخصیت های تئاتر و رمان می بینیم در فیلم نیز دیده می شود.»
«شخصیت های سینمایی»، «پنج معیار شخصیت سازی نمایشی»، «شخصیت پردازی شخصیت های غایب»، «اودیسه ای برای ضد قهرمان»، «معنا و انتقال‌دهنده‌ی معنا: شخصیت اصلی و پیش فرض»، «روان پریشی در فیلم ها» و «میزانسن و شخصیت پردازی» از عناوین موضوعی این فصلنامه است.
گفتنی است؛ ژاکلین نقاش، شاهپور شهبازی، احمد الستی، وحیداله موسوی، فرانک آرو، ساناز فلاح فرد، مرتضی منادی به عنوان نویسنده و نوشین دیانتی، محمدرضا سهرابی و کتایون امیراحمدی به عنوان مترجم با این فصلنامه فارابی همکاری داشته اند.
فصلنامه سینمایی فارابی شماره ۸۰ (دوره بیستمر شماره چهارم)، در ۲۵۲ صفحه توسط انتشارات بنیاد سینمایی فارابی منتشر شده است.


منبع: روزنامه اطلاعات

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *