نمایش و رقابت ۳ فیلم شاخص سینمای قزاقستان در جشنواره جهانی فیلم فجر

فیلم‌هایی از سریک آپریموف، بولات کلیم‌بتوف و نورلان شریپوف سه سینماگر پرافتخار قزاقستان در بخش‌های رقابت بین‌الملل و جلوه‌گاه شرق سی و ششمین جشنواره جهانی فیلم فجر به نمایش درمی‌آیند.
به گزارش ایلنا، در راستای اهداف جشنواره جهانی فیلم فجر برای معرفی سینمای منطقه به دیگر کشورهای جهان امسال سه فیلم از کشور قزاقستان در بخش‌های بین‌الملل و جلوه‌گاه شرق به نمایش در می‌آیند.
فیلم «پیامی به پدر» ساخته سریک آپریموف کارگردان قزاق در بخش بین‌الملل و فیلم‌های «تاراج» ساخته بولات کلیم‌بتوف و «هم‌نشین‌ها» ساخته نورلان شریپوف در بخش «جلوه‌گاه شرق» سی و ششمین جشنواره جهانی فیلم فجر حضور دارند.
«پیامی به پدر» علاوه بر بخش بین‌الملل جشنواره جهانی فیلم فجر ایران در بخش اصلی جشنواره مسکو که به شکل همزمان با جشنواره جهانی فیلم فجر برگزار می‌شود، رقابت می‌کند.
فیلم «تاراج» که محصول سال ۲۰۱۸قزاقستان است دیگر فیلم حاضر از سینمای قزاقستان در جشنواره جهانی فیلم فجر است. این فیلم نمایش افتتاحیه خود را در ایران و جشنواره جهانی فیلم فجر خواهد داشت.
«تاراج» زندگی دو پسر را نشان می‌دهد که در شرایط متفاوتی برای بقا تلاش می‌کنند. تاگای در جامعه‌ای زندگی می‌کند که مردمانش از قدرت دیکتاتوری حاکم بر آن به ستوه آمده‌اند. کریم هم در میان گرگ‌ها و در جنگل‌های کوهستانی زندگی می‌کند. از این دو، یکی راه انتقام را در پیش گرفته است و دیگری راه عشق و بخشش.
فیلم کوتاه «هم‌نشین‌ها» نیز در بخش جلوه‌گاه شرق به نمایش درمی‌آید.
«هم‌نشین‌ها» محصول ۲۰۱۷قزاقستان است که داستان آن درباره بزرگ یک خانواده است که از شیوه زندگی فرزندانش راضی نیست و همسرش را مسبب این وضعیت می‌داند و او را شماتت می‌کند، اما قرار است اتفاقی روی بدهد که هم دوباره پیوند اعضای این خانواده را قوت می‌بخشد و هم پدر به خانواده‌اش افتخار خواهد کرد.
این فیلم اولین تجربه نورلان شریپوف در زمینه فیلمسازی است که امسال در بخش جلوگاه شرق سی و ششمین جشنواره جهانی فیلم فجر به نمایش درمی‌آید. او که متولد پانزده فوریه ۱۹۶۸است، تدوین و تهیه این فیلم پانزده دقیقه‌ای را هم برعهده داشته است.
سی و ششمین جشنواره جهانی فیلم فجر ۱۹تا ۲۷آوریل ۲۰۱۸ (۳۰فروردین تا ۷اردیبهشت ۱۳۹۷) به دبیری سیدرضا میرکریمی در تهران برگزار می‌شود.


منبع: روزنامه اطلاعات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *