نخستین جشنواره کتاب سال سبک زندگی با رویکردی پژوهشی برگزار می‌شود

 

نخستین جشنواره کتاب سال سبک زندگی از ۲۰ تا ۲۲ اسفند در باغ کتاب تهران و پارک آب و آتش برگزار می‌شود.
به گزارش پایگاه خبری حوزه هنری، حجت‌الاسلام والمسلمین شیخ‌الاسلامی، دبیر علمی این رویداد فرهنگی هنری، در نشست خبری این جشنواره که دیروز در حوزه هنری برگزار شده بود، گفت: جشنواره کتاب سال سبک زندگی درواقع پیشینه‌ای دارد که به جهت آن حائز اهمیت است؛ چراکه در دفتر تبلیغات اسلامی حوزه چند سالی است بر مساله حل مشکلات فرهنگی مردم در سطح جامعه متمرکز شده‌ایم و تلاشمان این است به‌جای اینکه کارهای انبوه در حوزه‌های مختلف انجام دهیم ، در جهت‌دهی مناسب،‌نتایج در خوری در حوزه‌های مختلف داشته باشیم.
وی افزود: ما سعی کردیم با اندیشمندان داخلی و افرادی که اندیشه‌های دیگری دارند، گفت‌وگو کنیم. پس‌ازآن به دسته‌بندی‌های خوبی رسیده‌ام که یکی از عرصه‌های مهم این مسئله مصرف کالاهای فرهنگی است که متأسفانه ما دچار ضعف جدی در این عرصه هستیم و باید بدانیم در سبد خانوار و یا شخصی ما، طراحی خوبی برای استفاده از کالاهای فرهنگی صورت نمی‌گیرد.
شیخ‌الاسلامی در مورد دسته‌بندی کالاهای فرهنگی گفت: این کالاها به دسته‌های مکتوب، کالاهای رسانه‌ای، فضای مجازی، شبکه‌های اجتماعی، کالاهای مرتبط با سرگرمی و اسباب‌بازی، کالاهای هنری، انواع مد و طراحی، کالاهای مرتبط با میراث فرهنگی، ورزشی و مذهبی تقسیم می‌شوند. این ۹ کالا را ما فرهنگی می‌دانیم که در مصرف آن‌ها جامعه و مردم دچار مشکل جدی هستند و اغلب سبد خانواده‌ها و افراد از این کالاها پر نمی‌شود.
دبیر علمی جشنواره گفت: محورهای داوری جشنواره کتاب سال سبک زندگی با اهداف فعالیت‌های پژوهشی طراحی شده است تا هم کارهای خوبی صورت گیرد و هم استعدادیابی و مستندسازی انجام شود. این محورها با سه رویکرد ایجاد ظرفیت‌هایی برای ساخت تئوری سبک زندگی اسلامی، الگوی سبک زندگی اسلامی و نسبت سبک زندگی اسلامی با دیگر علوم در نظر گرفته شده است.
وی درخصوص دیگر جشنواره‌های مشابه گفت: ما جشنواره‌های کتاب سال جمهوری اسلامی، رضوی و کتاب سال حوزه را داشتیم، ولی جای کتاب سال سبک زندگی خالی بود. ازاین‌رو ما به دنبال گسترش این جشنواره هستیم.
شیخ‌الاسلامی با اشاره به اولین سال برگزاری این جشنواره و محدودیت‌های آن گفت: با توجه به اینکه سال اولی است که جشنواره برگزار می‌شود، محورهای داوری را محدود کرده‌ایم. به این ترتیب تنها در حوزه کتاب مکتوب و دیجیتال ورود خواهیم کرد، اما سال‌های آینده موارد دیگر را نیز اضافه خواهیم کرد.
وی گفت: افرادی که از ۷۵ تا ۱۰۰ امتیاز را کسب کنند، جوایزی به آن‌ها اهدا می‌شود. نگاه ما قطبی به معنای اول، ‌دوم و سومی نیست بلکه نگاه‌مان امتیازی است و به آثاری که از سال ۱۳۹۱ به این‌سو نوشته شده باشند، در داوری‌ها ورود می‌کنند.
شیخ‌الاسلامی در پایان گفت: این جشنواره کتاب‌پژوهشی بوده ولی مباحث پژوهشی در آن مهم است. تابه‌حال یک ششم کتاب‌های واصله در حوزه کودک و نوجوان بوده است،‌ ازاین‌رو شورای سیاست‌گذاری به این فکر افتاد که جایزه ویژه‌ای را به این بخش تخصیص دهد اما اصل جشنواره مربوط به آثار پژوهشی
است.
حجت‌الاسلام فجری، دبیر اجرایی، با ارائه گزارشی از روند فعالیت‌های جشنواره گفت: حدود یک ماه است که جشنواره کتاب سال سبک زندگی فراخوان داده و پس‌ازآن حدود ۶۰۰ عنوان کتاب از سوی ناشران و مؤلفین واصل شد.
دبیر اجرایی جشنواره گفت: با تمدید ارسال آثار تا پایان هفته،‌ پیش‌بینی می‌شود ۵۰۰ عنوان کتاب هم به مجموع کتاب‌های دریافتی دبیرخانه جشنواره افزوده شود. به این ترتیب احتمال دریافت بیش از ۱۵۰۰ عنوان اثر برای داوری در جشنواره پیش‌بینی می‌شود. هرچند ما فهرستی را از کتابخانه ملی در حوزه سبک زندگی دریافت کردیم که نشان می‌دهد ۱۰۰۰ تا ۱۵۰۰ عنوان با این موضوع نوشته شده است.
حجت‌الاسلام فجری ادامه داد: ۱۴ موضوع حدود ۲سال و نیم تلاش با توجه به یکی از بیانات رهبری در خراسان انتخاب شده است. یکی از حوزه‌های مورد نظر، عرصه سبک زندگی با حساسیت‌ها و پیچیدگی‌های خاصی است. چراکه افراد تصور می‌کنند سبک زندگی را می‌دانند. درحالی‌که حتی در مورد تعاریف اولیه هم مشکلاتی دیده می‌شود.


منبع: روزنامه اطلاعات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *