نحوه پذیرش دانشجویان دکتری تا ۲ سال آینده تغییر نمی‌کند

وزیر علوم گفت: ممکن است سهم ارزیابی دانشگاه ها در پذیرش دانشجویان دوره دکتری در آینده افزایش یابد،اما تا دو سال آینده پذیرش دانشجویان در دوره دکتری بر اساس روال فعلی یعنی ۳۰درصد نمره آزمون و ۷۰درصد نمره مصاحبه خواهد بود.
این خبر را دکتر منصور غلامی، وزیر علوم در حاشیه بازدید از حوزه آزمون دکتری در دانشگاه صنعتی شریف اعلام کرد، اما در همین حال دکتر مجتبی شریعتی نیاسر، معاون آموزشی همین وزارتخانه در بازدید ازحوزه آزمون دکتری در دانشگاه کاشان گفت: امسال همچون سال قبل ۵۰ درصد نمره پذیرش نهایی این افراد از طریق آزمون سراسری انجام و بقیه در اختیار دانشگاه‌هاست که ازطریق ارزیابی عملکرد و مصاحبه انجام خواهد شد !
معاون آموزشی وزارت علوم افزود: امیدواریم که به تدریج بتوان بر اساس آن چیزی که در قانون تعریف شده سهم دانشگاه‌ها را در تشخیص و انتخاب داوطلبان مستعد بیشتر شود و سیاست تفویض اختیار به دانشگاه‌ها کماکان دنبال شود.
دکتر شریعتی نیاسر گفت: سیاست تفویض اختیار به دانشگاه ها، میدان عمل را برای رؤسای مراکز دانشگاهی فراهم خواهد کرد که متناسب با شرایط اقلیمی، منطقه ای و دانشگاهی بتوانند برخی از تبصره ها و بندهایی را که به امور جاری و تحصیلی دانشجویان مربوط می شود خودشان تصمیم گیری کنند.
معاون آموزشی وزارت علوم با تاکید بر اینکه یکی از اثرات مهم این تفویض اختیار این است که سطح مسئولیت پذیری رؤسای دانشگاه ها بالا خواهد رفت، خاطر نشان کرد: این تفویض اختیار مساوی است با افزایش سطح مسئولیت پذیری و پاسخ گویی که امیدواریم با اجرای این طرح مسئولان دانشگاه ها بتوانند به خوبی جوابگوی نیاز دانشجویان باشند.
وزیر علوم همچنین در خصوص ظرفیت پذیرش دانشجویان دکتری در دانشگاه آزاد نیز در دانشگاه صنعتی شریف گفت: خوشبختانه با هماهنگی که بین این دانشگاه و وزارت علوم اتفاق افتاده این ظرفیت‌ها تعدیل شده است. ضمن اینکه همه دانشگاه‌ها اعم از دولتی و غیر دولتی از طریق آزمون موظف به پذیرش دانشجویان دکتری هستند.
دکتر غلامی به آخرین اقدامات صورت گرفته در خصوص حذف کنکور نیز اشاره کرد و افزود: با توجه به اینکه قرار بود کنکور تا پایان سال ۹۷مدل جدیدی از سنجش و پذیرش داشته باشد و ما به لحاظ زمانبندی عقب هستیم باید یک فرصتی ایجاد شود. در حال حاضر هم آموزش و پرورش و هم شورای سنجش و پذیرش زیر نظر وزارت علوم کارهایی را شروع کرده اند که برای انجام آن باید یک فرصتی از مجلس گرفته شود.
وزیر علوم تاکید کرد: در کنکور هم اکنون ۸۵درصد داوطلبان با سوابق تحصیلی دانش آموزی پذیرفته می‌شوند، اما برای رشته‌ها و دانشگاه هایی که بیشتر مورد توجه قرار می گیرند باید عدالتی برقرار شود تا بتوانند داوطلبان را جذب کنند.
کاهش ۲۶هزار نفری داوطلبان آزمون دکتری ۹۷
دکتر ابراهیم خدایی، رییس سازمان سنجش آموزش کشور هم در حاشیه بازدید از حوزه آزمون دانشگاه صنعتی شریف از کاهش ۲۶هزار نفری آمار داوطلبان دکتری سال ۹۷، خبر داد و گفت: در سال تحصیلی آینده حدود ۱۴هزار دانشجوی دکتری در دانشگاه‌ها پذیرفته می‌شوند.
وی تصریح کرد: آمار داوطلبان متقاضی برای شرکت در آزمون دکتری نیمه متمرکز سال ۹۷در مقایسه با آمار داوطلبان سال ۹۶تعداد ۲۶هزار و ۵۹، سال ۹۵تعداد ۷۶هزار ۲۰۱، سال ۹۴، ۳۲هزار و ۷۹۴و سال ۹۳نیز ۵هزار ۹۳۷نفر کاهش یافته است.
رییس سازمان سنجش آموزش کشور از اعلام نتایج نهایی آزمون دکتری سال ۹۷در دهه اول شهریور ماه سال آینده خبر داد و گفت: نتایج اولیه این آزمون فروردین ماه سال ۹۷ اعلام خواهد شد.
وی افزود: برای پذیرش در آزمون دکتری سال ۹۷تعداد ۲۳۴هزار و ۴۳۴نفر داوطلب شرکت کردند که از این تعداد ۴۲درصد داوطلبان زن و حدود ۵۷درصد داوطلبان مرد هستند .
دکتر خدایی در خصوص ظرفیت پذیرش آزمون دکتری سال ۹۷ نیز گفت‌: سال گذشته ظرفیت پذیرش دانشگاه‌های دولتی در دوره دکتری ۱۴هزار و ۵۰۰نفر بود که امسال حدود ۱۴هزار نفر ظرفیت پیش بینی شده است .
رییس سازمان سنجش آموزش کشور خاطر نشان کرد: دانشگاه آزاد نیز حدود ۱۰تا ۱۲هزار نفر ظرفیت برای پذیرش دانشجویان دکتری تعیین کرده است که پیش بینی می‌کنیم حدود ۲۴تا ۲۶هزار نفر در این دوره پذیرفته شوند.
گفتنی است، آزمون دکتری نیمه متمرکز سال ۹۷صبح دیروز به طور همزمان در ۵۵حوزه امتحانی سراسر کشور برگزار شد.


منبع: روزنامه اطلاعات

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *