میلوش فورمن در ۸۶ سالگی درگذشت

 

کارگردان متولد چک برای دو فیلم “پرواز بر فراز آشیانه فاخته” و “آمادئوس″ برنده جایزه اسکار بهترین کارگردانی شد.
به گزارش هنرآنلاین میلوش فورمن کارگردان و فیلمنامه‌نویس که برای رسیدن به آزادی بیان، کشور زادگاه خود چکسلواکی را ترک کرد و در آمریکا با شاهکارهایی چون “پرواز بر فراز آشیانه فاخته” (۱۹۷۵) و “آمادئوس″ (۱۹۸۴) برنده اسکار بهترین کارگردانی شد، از دنیا رفت. او ۸۶ ساله بود.
فورمن که در عین حال برای کارگردانی دو فیلم زندگی‌نامه‌ای درباره دو آمریکایی جنجالی – “مردم علیه لری فلینت” (۱۹۹۶) و “مردی روی ماه” (۱۹۹۹) – شهرت داشت، در پی یک بیماری کوتاه روز جمعه در آمریکا درگذشت. همسرش مارتینا خبر درگذشت او را تأیید کرد.
دنیس آسپلاند مدیر برنامه‌های فورمن با تأیید خبر درگذشت فورمن به هالیوود ریپورتر گفت او در وارن در ایالت کانتیکت یک خانه داشت.
فورمن متولد ۱۸ فوریه سال ۱۹۳۲ در چاسلاو شهری خارج از پراگ در چکسلواکی سابق بود. او دو برادر دیگر هم داشت. پدر و مادر فورمن در آشویتس کشته شدند و او بخش زیادی از دوران جوانی خود را در یک مدرسه شبانه‌روزی مخصوص بچه‌های یتیم جنگ گذراند. فورمن در اوایل دهه ۱۹۵۰ در موسسه تازه‌تاسیس فیلم در دانشگاه پراگ ثبت نام کرد. این موسسه محل شکوفایی جوانان بااستعدادی بود که موج نوی سینمای چک را راه انداختند. فورمن یکی از این جوانان بود .
او بعد از فارغ‌التحصیلی چند مستند کوتاه از جمله “آزمون بازیگری” (۱۹۶۴) را کارگردانی کرد و اولین بار در سطح بین‌المللی با فیلم‌هایی چون “پیتر سیاه” (۱۹۶۴)، “عشق‌های یک موطلایی” (۱۹۶۵) – که نامزد اسکار بهترین فیلم خارجی‌زبان شد – و”The Firemen’s Ball” تولید ۱۹۶۷ مورد توجه قرار گرفت. این فیلم‌ها او را در برابر رژیم کمونیستی در چکسلواکی قرار داد. نگاه طنزآمیز و انتقادی فورمن به صاحبان قدرت در فیلم
“The Firemen’s Ball” که تشریفات اداری در چکسلواکی را زیر سؤال می‌برد، مورد پسند سیاستمداران قرار نگرفت و نمایش فیلم بعد از حمله شوروی سابق به پراگ در اوت ۱۹۶۸، ممنوع شد. همان زمان، فورمن در پاریس برای ساخت فیلم آمریکایی” Taking Off” درباره جنبش اعتراضی جوانان در حال مذاکره بود. کشور او اکنون زیر چکمه تشریفات اداری سختگیرانه کمونیستی شوروی سابق قرار داشت، پس فورمن تصمیم گرفت به نیویورک مهاجرت کند.
“پرواز بر فراز آشیانه فاخته” (یا “دیوانه‌ای از قفس پرید”) از روی رمانی نوشته کن کیسی که در ۱۹۶۲ منتشر شد، ساخته شد. داستان فیلم در یک آسایشگاه روانی در اورگن اتفاق می‌افتد. این فیلم با بازی جک نیکلسن در نقش یک بیمار شورشی بسیار مورد توجه قرار گرفت. “پرواز بر فراز آشیانه فاخته” پس از “در یک شب اتفاق افتاد” در ۱۹۳۴، دومین فیلم در تاریخ جوایز آکادمی علوم و هنرهای سینمایی بود که در هر پنج بخش اصلی (بهترین فیلم، بازیگر مرد، بازیگر زن، کارگردان و فیلمنامه) برنده اسکار شد.
فورمن در ۱۹۷۵ شهروند آمریکا شد. موفقیت‌های او با فیلم موزیکال “مو” (۱۹۷۹) بر مبنای یک نمایش محبوب برادوی و “رگتایم” بر مبنای رمان ای. آل. داکترو که داستانش در نیویورک اوایل قرن بیستم روی می‌دهد، ادامه پیدا کرد. (فیلم دوم که آخرین فیلم جیمز کاگنی هم بود نامزد هشت جایزه اسکار شد، اما هیچ جایزه‌ای نگرفت.)


منبع: روزنامه اطلاعات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *