ممنوعیت تدریس خواندن و نوشتن در پیش‌دبستانی

مدیرکل دفتر آموزش پیش‌دبستانی آموزش و پرورش از ممنوعیت تدریس خواندن و نوشتن در دوره پیش‌دبستانی خبر داد و گفت: اگر مربی پیش‌دبستان جایگاه حرفه‌ای پیدا کند دیگر برای خروج از این حوزه اقدام نمی‌کند.
رخساره فضلی در گفتگو با فارس با بیان اینکه اکنون در همه استان‌ها، دوره‌های مختلفی برای مربیان پیش‌دبستان در حوزه دولتی و غیردولتی برگزار می‌شود، اظهار داشت: اخیراً بخشنامه‌ای ابلاغ شده است که مربیان پیش‌دبستان حداقل ۲۵۰ ساعت دوره بگذارند؛ این دوره‌ها به صورت استانی است و ما در حوزه ستاد تنها سیاست‌گذار هستیم.
وی افزود: مربیان پیش‌دبستان به شدت نیاز دارند که هویت حرفه‌ای پیدا کنند؛ اگر مربی پیش‌دبستان جایگاه حرفه‌ای داشته باشد و در تعریف رده‌بندی مشاغل، عنوان پیدا کند، بیمه آموزش و پرورش شود و چارچوب و تشکیلات اداری داشته باشد، کمتر نیرویی برای خروج تمایل پیدا می‌کند.
فضلی اضافه کرد: با این نگاه و برای افزایش هویت حرفه‌ای معلمان دوره پیش‌دبستانی، ۳ سال پیش نظام جامع شایستگی حرفه‌ای نیروی انسانی پیش دبستان را طراحی کردیم.
وی ادامه داد: سال گذشته تقریبا ۴۸ هزار نیروی انسانی شاغل در بخش پیش‌دبستان داشتیم که عموماً بیمه بودند البته بیمه آنها بیمه آموزش و پرورش نیست چون عموماً مربیان غیردولتی هستند؛ البته نیروی رسمی داریم اما خیلی کم هستند.
فضلی با بیان اینکه آموزش الفبا در پیش‌دبستان ممنوع است، گفت: سازمان پژوهش هم در نامه‌ای به استان‌ها تأکید کرده است که به هیچ عنوان نباید حروف الفبا آموزش داده شود.
مدیرکل دفتر آموزش پیش‌دبستانی آموزش و پرورش در خصوص استاندارد ساعتی که نوآموزان باید در کلاس‌های پیش‌دبستان حضور داشته باشند، بیان داشت: آن چیزی که در اساسنامه آمده است حدود ۳٫۵ ساعت در روز است و اساس برنامه‌ها بر مبنای انس با قرآن است.


منبع: روزنامه اطلاعات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *