مرمت رباط "حاج کمال" با دو میلیارد


کاروانسرای حاج کمال در رباط کریم

مدیر اداره میراث فرهنگی شهرستان رباط کریم با اعلام پایان مرمت کاروانسرای تاریخی "حاج کمال" در این شهرستان از اختصاص اعتبای حدود دو میلیارد تومان برای مرمت این بنای تاریخی و در مدت زمان حدود ۱۴ سال خبر داد.

حمید کریمی در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به موقعیت مناسب جغرافیایی شهرستان رباط کریم و رشد حضور در این شهرستان و بازدید ازبناهای تاریخی آن گفت: راه‌های مواصلاتی این استان عاملی در جذب گردشگر به استان تهران شده است، از سوی دیگر همجواری این شهرستان با فرودگاه امام خمینی (ره) و قرار گرفتن بناهای تاریخی مانند کاروانسرای حاج کمال و کاروانسرای سنگی، در رشد حضور گردشگران موثر بوده‌اند بنابراین برنامه‌ریزی‌هایی نیز برای مرمت بناهای تاریخی این شهرستان برنامه‌ریزی شده است.

او به انجام مرمت کاروانسرای “حاج کمال” و سبک‌سازی بام آن، انجام اقداماتی مانند نورپردازی و برق در این بنای تاریخی در طول سال‌های گذشته با هدف مرمت و تجهیز این بنا خبر داد.

وی با اشاره به انجام مرمت این بنای تاریخی در مدت زمان طولانی حدود ۱۴ سال از ۱۳۸۲ تا ۱۳۹۶ و  در فازهای مختلف و به دلیل اختصاص مبلغ اعتبارهای مختلف در این بنای تاریخی، افزود: برای تکمیل مرمت این بنای تاریخی اعتباری  حدود دو میلیارد تومان هزینه شده است.

او اضافه کرد: در فاز سوم مرمت این کاروانسرا نیز بحث جانمائی‌ها انجام می‌شوند و سعی کرده‌ایم تا بتوانیم در راستای اشتغال، توسعه و رونق گردشگری در شهرستان گام برداریم.

افتتاح نمایشگاه صنایع دستی در کاروانسرای حاج کمال

کریمی در ادامه هم‌چنین از افتتاح نمایشگاه سوغات و اداب و رسوم مردم در این کاروانسرا و به مناسبت نوروز خبر داد.

او زمان افتتاح نمایشگاه صنایع دستی، مشاغل خانگی و سوغات شهرستان رباط کریم در این کاروانسرای تاریخی را از دو روز گذشته _۱۵ اسفند_ در این شهرستان اعلام کرد و افزود: این کاروانسرا یک مرکز تفریحی، گردشگری و تجاری برای مردم خواهد بود.

انجام اقدامات عام‌المنفعه در کاروانسرای تاریخی

مدیر اداره میراث فرهنگی رباط کریم، با اشاره به وقف عام بودن این بنای تاریخی گفت: این کاروانسرا وقف عام است، بنابراین برای انجام اقدامات مورد نیاز در ان نیاز به نامه‌نگاری با اوقاف بود که این کار انجام و آن‌ها نیز همکاری لازم را انجام دادند.

کریمی اضافه کرد: این بنای تاریخی اکنون با نام “عام المنفعه” استفاده می‌شود، تلاش کرده‌ایم تا براساس قانون و شرع،استفاده از این بنای تاریخی با رعایت همه ملاحظات باشد.

ساخت نخستین هتل با اعتبار ۱۵ میلیاردی

او در ادامه با اشاره به در دست ساخت بودن یک هتل با ۵۰ تخت توسط بخش خصوصی در این شهرستان به عنوان نخستین هتل شهرستان و اعتباری معادل ۱۵ میلیارد تومان از رشد ۲۵ درصدی حضورگردشگران در سال‌های گذشته در بخش از استان تهران خبر داد.

رئیس میراث فرهنگی شهرستان رباط کریم خاطر نشان کرد: طرح سفرهای نوروزی از ۲۵ اسفند ماه امسال تا ۱۵ فرودین ۹۷ در کشور آغاز می‌شود.

انتهای پیام

منبع: ایسنا

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *