قدردانی از عثمان محمدپرست‌ نوازنده پیشکسوت موسیقی مقامی ‌در خانه اندیشمندان علوم انسانی

 

اولین هفته موسیقی خراسان با قدردانی از مقام هنری استاد عثمان محمدپرست نوازنده پیشکسوت موسیقی مقامی در حضور معاون هنری وزیر ارشاد در خانه اندیشمندان علوم اسلامی به کار خود پایان داد.
به گزارش مهر، مراسم اختتامیه هفته موسیقی خراسان شامگاه جمعه ۱۸اسفند در حالی با حضور سید محمد مجتبی حسینی معاون هنری وزارت ارشاد و فرزاد طالبی مدیرکل دفتر موسیقی وزارت ارشاد به کار خود در خانه اندیشمندان علوم اسلامی پایان داد که برگزارکنندگان این رویداد از مقام هنری استاد عثمان محمدپرست (خافی) نوازنده موسیقی مقامی خراسان قدردانی به عمل آوردند.
جلالیان رییس هیات مدیره باشگاه هواداران هنر ایران در ابتدای این مراسم با قدردانی از حضور محمدپرست در این برنامه بیان کرد: متاسفانه در معرفی موسیقی نواحی کم کاری شده و جوانان ما بزرگان این موسیقی را نمی شناسند ولی ما اطمینان داریم که در صورت معرفی درست این موسیقی و استادان فعال این عرصه، جوانان نیز از آن استقبال خوبی به عمل می آورند.
وی ادامه داد: اما لازم است اینجا یک نکته را بیان کنم؛ اینکه اگر حمایت مسئولان وزارت ارشاد نبود قطعا برگزاری این مراسم به سال آینده موکول می شد به همین منظور از همه عزیزانی که در برگزاری این رویداد همکاری بسیار خوبی با ما داشتند تشکر و قدردانی ویژه ای می کنم. از سوی دیگر با وجود تمام تلاشی که در زمینه برگزاری این رویداد انجام گرفت اما آن اتفاقی که مد نظر ما بود به وقوع نپیوست. به هر حال هدف اصلی تاسیس باشگاه هواداران هنر ایران پرداختن به شهرستان ها و معرفی هرچه بهتر هنر هنرمندان آنها است که در این سال ها خیلی کم دیده شدند.
استاد عثمان محمدپرست نوازنده پیشکسوت دوتار استان خراسان که طی ماه‌های اخیر بارها در بیمارستان بستری شده بود در این مراسم ضمن قدردانی از اجرای چنین رویدادی در شهر تهران گفت: اینکه یک فرد تهرانی به مرز افغانستان بیاید تا هنر آن منطقه را به تهران بیاورد ، قابل تقدیر است. به اعتقاد من جلالیان به معنای واقعی کلمه طرفدار هنر است. به هر صورت اگرچه در تمام این سال‌ها شنیده‌ام که عده ای می گویند موسیقی حرام است اما باید بگویم من سواد چندانی ندارم ولی در طول زندگی ام در راه خدا موسیقی نواختم و به وسیله همین موسیقی از قبال آن ۹۲۰مدرسه ساخته شده است.‌وی در ادامه افزود: در همین موسیقی شعرهایی از حافظ، سعدی و شعرای گرانقدر خوانده می شود و حتی شعرهایی در وصف پیامبر و امیرالمومنین با موسیقی جلا می گیرند.
محمدپرست در بخش پایانی صحبت‌های خود گفت: در تمام زندگی ام به غیر از جناب مرادخانی کسی به من نگفت که دوتار بزن و اگرچه من به خاطر دل خودم می زدم اما توقع من خیلی بیشتر از این ها بود و از این بابت هم گله مند هستم چرا که اگر مورد حمایت بیشتر قرار می گرفتم قطعا به جایگاه‌های بالاتری می رسیدم. به هر حال امیدوارم هنرمندان جوان هیچ وقت مورد کم لطفی قرار نگیرند و با حمایت مسئولان به پیشرفت های شگرفی دست پیدا کنند.
سید محمد مجتبی حسینی معاون هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز در این مراسم توضیح داد: ایران سرزمین بزرگ و پهناور ما در طول قرون و اعصار اهالی بسیاری را در خود پرورش داده است. موسیقی آیینی و نواحی ما نیز شناسنامه شنیداری ملت بزرگ ایران است که در طول تاریخ مانند یک دوی امدادی دست به دست هم داده و تا امروز خودش را رسانده است.
حسینی با اشاره به قدمت تاریخی موسیقی اقوام ایران و نقش آن ها در پرورش ذهن و اندیشه انسان ها بیان کرد: به درستی که هر بار این نغمه ها را می شنویم، حس می کنیم که با پدیده تازه ای روبرو هستیم. استاد محمد پرست ۴۷سال قبل برای نخستین بار موسیقی نواحی را در تهران اجرا کرد و بعد از آن ما بارها اجرای آن موسیقی را توسط ارکستر های بزرگ نوازندگان و گروه های خرد و کلان شنیدیم و هربار مواجه با این نغمه آسمانی شدیم نکته تازه‌ای را به شنونده خودش ارمغان داد. این موسیقی از فرهنگ و تاریخ ما آمده و شناسنامه شنیداری ماست. امیدوارم جوان های این سرزمین همچنان جوان بخت و روشن ضمیر به حفظ آداب و آثار نیاکان فرزانه ما کمر همت ببندند.
اهدای یک تندیس از سوی سید محمد مجتبی حسینی معاون هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، فرزاد طالبی مدیر کل دفتر موسیقی ارشاد و عوامل اجرایی هفته موسیقی خراسان به محمدپرست، اجرای موسیقی نواحی توسط گروه «ژنده پیل» و پخش یک کلیپ از بخش های دیگر این مراسم بود.
هفته موسیقی خراسان از ۱۴تا ۱۸اسفند‌‌ به همت موسسه فرهنگی – هنری هواداران هنر ایرانیان و با حضور پنج گروه موسیقی در تالار فردوسی خانه اندیشمندان علوم انسانی برگزار شد.


منبع: روزنامه اطلاعات

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *