عدم رغبت جوانان به تحصیل آموزش عالی را به چالش کشیده است

رییس دانشگاه تربیت مدرس در تشریح چالش‌های اقتصادی دانشگاه‌های کلاسیک گفت: بسیاری از جوانان برای تحصیل در دانشگاه رغبتی نشان نمی‌دهند و احساس می‌کنند با حداقل دانشی که کسب می‌کنند و با ظرفیت‌های ایجادشده در فضای مجازی و اینترنت، می‌توانند با ورود به حوزه کارآفرینی توفیقات بیشتری را کسب کنند و این امر تقاضا برای آموزش عالی را به چالش کشیده است.
به گزارش ایسنا، دکتر محمدتقی احمدی در سی‌امین گردهمایی مدیران گروه‌های آموزشی این دانشگاه اظهار داشت: تقاضای تحصیل آکادمیک در ذهن بسیاری از پویندگان علم و فناوری در حال کاهش است و بیشتر به دنبال آموزش‌های حرفه‌ای و شکار فرصت‌های فناوری و حرفه‌ای هستند که این امر تهدیدی برای درآمد دانشگاه‌ها محسوب می‌شود.
وی افزود: از سوی دیگر با توسعه یادگیری الکترونیکی و یادگیری از راه دور، دسترسی به دانشگاه‌های خوب دنیا برای افراد متقاضی فراهم شده است و این امر برای دانشگاه‌های ملی هر کشور یک چالش به شمار می‌رود. همچنین با عبور از رشد شگفت‌انگیز جوانان در سه دهه گذشته، ما با کاهش جمعیت متقاضی برای ورود به دانشگاه‌ها مواجهیم و با پیش‌بینی‌های صورت گرفته جمعیت در آینده نیز رشد چشمگیری نخواهد داشت .
رییس دانشگاه تربیت مدرس یادآور شد: مساله زمانی و مکانی خاص ایران نیز با توجه به زیرساخت‌های خاص آن و عدم اشاره به حدود و مقدار و کیفیت آموزش رایگان ذکر شده در قانون اساسی کشور، دانشگاه‌ها را دچار مشکل کرده است. همچنین مقطع زمانی خاصی که در آن زندگی می‌کنیم، ‌تعویق بودجه‌های دولتی و کاهش و عدم تخصیص بودجه، دانشگاه‌ها را با مشکل مواجه کرده است که همه این موارد سبب شده است تا برای پایداری این سازمان ارزشمند چاره‌ای بیندیشیم.
وی تصریح کرد: گرایش جهانی به این سمت پیش می‌رود که دانشگاه‌ها از دولت جدا شوند و دولت‌ها سوبسید و پشتوانه خود نسبت به دانشگاه‌ها را به شدت کاهش داده‌اند.
دکتر احمدی با اشاره به روش‌های درآمدزایی و پایداری اقتصادی برای دانشگاه تصریح کرد: در این راستا هدف گیری ما در آموزش و پژوهش، توسعه مخاطبین است و باید طیف مخاطبین دانشگاه را افزایش دهیم و فقط به طیف جوانان و گروه سنی خاصی نپردازیم.
وی خاطرنشان کرد: همچنین در راستای تنوع فرمت آموزشی؛ آموزش الکترونیک،‌ آموزش پیوسته، آموزش غیر رسمی،‌ آموزش‌های حرفه‌ای و نیمه حضوری باید مورد توجه قرار گیرد تا برای همه مخاطبان فرصت آموزش ایجاد شود و امکان درخشش و کسب درآمد نیز برای دانشگاه ایجاد شود.
دکتر احمدی اظهار داشت: اگر به دانشگاه‌های موفق دنیا نگاه کنیم می بینیم بودجه بندی آنها ترکیبی از بودجه دولتی،‌ وقف،‌ شهریه، ارائه و فروش خدمات علمی و … است که در حال حاضر دانشگاه ما فقط از محل درآمد آموزشی حدود ۱۵ تا ۱۸ درصد بودجه خود را تامین
می کند و ۸۵ درصد بودجه متکی به دولت است.
وی با بیان اینکه دانشگاه برای درآمدزایی نباید به بنگاه اقتصادی تبدیل شود، تاکید کرد: درآمدزایی دانشگاه بدان معنا نیست که دانشگاه به یک بنگاه اقتصادی تبدیل شود که درآن صورت از مسیر خود منحرف خواهد شد، بلکه مهم این است که بخشی از ارزش کار علمی دانشگاه در جامعه و صنعت قابل فروش باشد و جامعه باید بهای دستاوردها و کالاهای آموزشی و پژوهشی و فناوری که از سوی دانشگاه تولید می شود را بپردازد.


منبع: روزنامه اطلاعات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *