ضعف کیفی بزرگترین مشکل دانشگاه‌های ماست

ضعف کیفی فارغ التحصیلان مشکل اصلی آموزش عالی است که باید تلاش کنیم دانشجو برای فارغ‌التحصیلی مهارت داشته باشد. برای مهارت آموزی دانشجویان تاکنون بیش از ۸۰۰ برنامه درسی در مناطق مختلف بازنگری و ابلاغ شده و سری جدید آن نیز بازنگری خواهد شد.
به گزارش مهر، مجتبی شریعتی نیاسر معاون آموزشی وزارت علوم، در شصت و یکمین گردهمایی معاونان دانشجویی دانشگاه‌های سراسر کشور در دانشگاه الزهرا گفت: بیش از ۵۰ درصد مراکز آموزش عالی ما فاقد استانداردهای لازم هستند و به همین دلیل جلوی افزایش جمعیت دانشجویی را گرفته ایم.
وی افزود: تمام رشته‌ها در تمام مقاطع تحصیلی را ما در دانشگاه‌های کشور داریم این نشان دهنده این است که در زمینه آموزش عالی رشد خوبی داشتیم و به ندرت نیاز به اعزام دانشجو به خارج از کشور داریم. وی با اشاره به تاکید تعامل معاونان دانشجویی و آموزشی گفت: باید میان معاونان آموزشی و دانشجویی در دانشگاه‌ها تعامل داشته باشیم و این ضرورتی است که احساس می شود. اگر این دو معاونت تعامل خوبی با هم داشته باشند نتیجه این تعامل به دانشگاه‌ها نیز منتقل می شود.
وی ادامه داد: از مرحله شناسایی چالش‌ها عبور کردیم اما اینکه ادعا کنیم مشکلات رفع شده درست نیست در این چهار سال اخیر توانستیم رشد جمعیت دانشجویی را مهار کنیم و باید در ادامه سیاست‌های اعتدالی را برای رفع این چالش‌ها به کار بگیریم و بین زیرنظام‌ها هم افزایی داشته باشیم.
آخرین آمار جمعیت دانشجویی
معاون آموزشی وزارت علوم اضافه کرد: در حال حاضر چهار میلیون و ۵۰۰ هزار دانشجو داریم و در واقع ما چندین نظام آموزشی را اداره می کنیم که شامل دانشگاه آزاد، غیرانتفاعی، علمی کاربردی، دانشگاه‌های مهارتی و پیام نور هستند. مشکل ما این است که مدیریت جزیره ای داریم. یکی از کارهایی که می تواند تعامل ایجاد کند مدیریت منطقه ای است. از سال ۹۳ در طرح آمایش آموزش عالی استارت آن را زده ایم و امیدواریم اجرایی شود.
وی گفت: بسیاری از مراکز دانشگاهی فکر می کنند هر رشته‌ای را در هر مقطعی را می توانند راه‌اندازی کنند
که دلیل آن هم عدم هماهنگی زیرنظام‌هاست. برای رفع این مشکل طرح مدیریت منطقه ای را تدوین کردیم که به زودی ابلاغ خواهد شد.
تدریس زبان محلی در دانشگاهها
وی ادامه داد: به دانشگاه‌ها ابلاغ کردیم که زبان محلی می تواند به عنوان دو واحد اختیاری در دانشگاه‌ها تدریس شود. وی همچنین از تفویض اختیارات به دانشگاه‌ها خبر داد و گفت: در آئین نامه‌های آموزشی سال ۹۵ واگذاری اختیارات به دانشگاه‌ها را ابلاغ کردیم که چهل پنجاه درصد مفاد آئین نامه‌های آموزشی مربوط به اختیارات دانشگاه‌ها است و در سال آینده بخش عمده ای از آنها به دانشگاه‌ها واگذار می شود. این تفویض اختیار مساوی است با مسئولیت پذیری که باید شیوه اجرایی درون سازمانی را در دانشگاه‌ها تدوین کند. معاون آموزشی وزارت علوم ادامه داد: نقش حوزه‌های دانشجویی در تصمیم گیری‌های حوزه‌های آموزشی بسیار کم رنگ است بنابراین جایگاهی برای معاون دانشجویی در کمیسیون آموزشی دانشگاه‌ها تدوین شده که در تصمیم گیری‌های آموزشی نقش داشته باشند. شریعتی نیاسر اظهار داشت: ۲۵۰۰ مرکز دانشگاهی داریم که بیش از ۵۰ درصد مراکز آموزشی دولتی ما فاقد استاندارد هستند به همین دلیل جلوی افزایش جمعیت دانشجویی آنها را گرفتیم تا بتوانیم این مراکز را استانداردسازی کنیم راه آن هم این است که دانشگاه‌ها همکاری و همراهی داشته باشند.
وی ادامه داد: دانشگاه‌های دنیا چشم به همکاری با دانشگاه‌های ما دوختند. یکی از مسائلی که می تواند دانشگاه‌های ما را بین المللی کند طرح اقتصاد مقاومتی است که ارتقای دانشگاه‌ها به سطح بین المللی را دارد.
وی در مورد سطح بندی دانشگاه‌ها نیز گفت: سطح بندی را از دو سال قبل آغاز کردیم که در دو مرحله بازنگری شده و برای دوره جدید نیز آئین نامه آن بازنگری خواهد شد تصمیم گیری‌های ستاد نیز براساس این رتبه بندی و سطح بندی است.


منبع: روزنامه اطلاعات

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *