شب برفی جشنواره‌ی تئاتر فجر


تئاتر شهر

نهمین روز جشنواره تئاتر شهر همراه با بارش اولین برف زمستانی سپری شد.

به گزارش ایسنا، شنبه هفتم بهمن‌ماه با لغو چند نمایش،  اجرای نمایش جدید آتیلا پسیانی و برفی شدن تئاتر شهر در شب تولدش همراه بود.

روز گذشته، نمایش «شگ» به دلیل آسیب‌دیدگی بازیگر لغو شد و نمایش محیطی «مرگ» هم که در محوطه دانشگاه تربیت مدرس اجرا می‌شد با توجه به نامساعد بودن شرایط جوی اجرا نشد.

عکاس: رضا معطریان

در این روز تماشاخانه ایرانشهر میزبان اولین اجرای نمایش تازه آتیلا پسیانی با نام «صد سال تنهایی» شد که البته اولین اجرا آن طور که باید رضایت مخاطبان را جلب نکرد. با این حال با توجه به بازی نوید محمدزاده در این نمایش استقبال زیادی از این اجرا صورت گرفت به طوری که به تماشاگران دیگر سالن این تماشاخانه که در میانه‌های اجرای دوم «صد سال تنهایی» قصد خروج داشتند اجازه عبور از درب اصلی داده نمی‌شد چرا که افراد زیادی بدون بلیت پشت در جمع شده بودند تا بتوانند به سالن نمایش راه پیدا کنند.

پسیانی پیش از شروع اجرا همان طور که میان تماشاگران حرفه‌ای تئاتر معروف شده، از تمام حاضران در سالن خواست به احترام تئاتر گوشی‌های موبایل خود را خاموش کنند و کسی در حین اجرا تلفن همراه خود را نگاه نکند و به نظر می‌رسد این درخواست آتیلا پسیانی بهتر است با سخت‌گیری زیاد در تمام سالن‌های تئاتری اجرا شود تا شاهد زنگ زدن تلفن‌ها و حتی صحبت کردن با موبایل و عکس و فیلم گرفتن نباشیم.

نمایش دیگری که در ایرانشهر به صحنه رفت «خرس و خواستگاری» به کارگردانی حسن معجونی بود که از شهر رشت در جشنواره شرکت کرده بود. این نمایش با متنی از چخوف به زبان گیلکی اجرا شد و با وجود اینکه ترجمه فارسی و انگلیسی هم داشت اما به دلیل ناخوانا بودن در دقایق زیادی از نمایش قابل دیدن نبود. با این حال زبان گیلکی این نمایش و اینکه با یک متن روسی فرهنگ گیلکی روایت می‌شد کار را برای عده زیادی از تماشاگران جذاب و مفرح کرده بود.

در آخرین روز جشنواره، نمایش به صحنه رفته در تالار هنر هم با استقبال نسبتا کمی روی صحنه رفت. «روایت یک مرگ در خانه وا ده» به نویسندگی و کارگردانی وحید درویشی از شهر رشت آخرین نمایشی بود که روی صحنه تالار هنر اجرا شد و داستان یک خانواده و تاثیرات جنگ را بر آن روایت می‌کرد.

این نمایش هم مانند خیلی دیگر از اجراهای جشنواره هیچ بروشوری در اختیار تماشاگران نگذاشت.

همچنین «خط آبی» از کشور یونان و به کارگردانی آنتونیس کوتروپیس نمایش دیگری بود که در دهمین روز جشنواره روی صحنه تالار حافظ اجرا شد.

این نمایش که در ادامه امضا تفاهم‌نامه میان جشنواره فجر و آتن آپیداروس اجرا شد، روایت سیر زندگی شخصی بود که در قالب یک چرخه آبی به نمایش درآمد و توانست مخاطبان بسیاری را به خود جلب کند.

پس از نمایش نیز تعدادی از مخاطبان به دلیل سبک خاص آن و درک بهتر، به گفت‌گو با کارگردان نمایش پرداختند. عوامل این نمایش بروشوری به زبان انگلیسی را به مخاطبان خود دادند.

در تالار «سنگلج» نیز نمایش «سرآشپز پیشنهاد می‌کند» به کارگردانی شهاب‌الدین حسین‌پور در حالی به صحنه رفت که از آن استقبال شد و نوع روایت‌اش بگونه‌ای بود که مخاطب را جذب می‌کرد.

در این نمایش که گروه موسیقی،گروه را همراهی می‌کردند،بازیگرانی چون مهدی فریضه، شهاب‌الدین حسین‌پور،شهرام قائدی،رامین ناصر نصیر،آرش فلاحت پیشه به ایفای نقش می‌پرداختند.

جشنواره‌ی تئاتر فجر در حالی به پایان کار خود نزدیک شده که مقدمات برپایی مراسم اختتامیه در تالار وحدت (روز نهم بهمن‌ماه) با اجرای محمدرضا شهیدی‌فر در حال انجام است.

انتهای پیام

منبع: ایسنا

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *