ساخت وسازهای ناهمگون روی شهر تاریخی ۱۶۰۰ ساله


اثر باستان شناسی

باستان‌شناس و کارشناس میراث فرهنگی ایلام از تشکیل پایگاه پژوهشی «سراب کلان» خبر داد و گفت: با فعالیت این پایگاه شاهد رونق گردشگری در شهرستان سیروان خواهیم بود.

دکتر «بهزاد فریادیان» درباره‌ی این شهر به خبرنگار ایسنا گفت: شهرتاریخی «سراب کلان»  که در بخش مرکزی شهرستان سیروان قراردارد با قدمت بیش از ۱۶۰۰ سال یکی از زیباترین شهرهای مستحکم وتمام سنگی کشور محسوب می‌شود.

وی با بیان اینکه مجموعه بناهای این شهر تاریخی شامل برج وبارو ، زیرزمین، سردابه و بناهای  یک و دوطبقه است، گفت: مصالح بکاررفته سنگ وآهک وقطر دیوارها بین ۶۰ تا ۹۰ سانتیمترپایداری و استحکام شهر را نمایان کرده و به عنوان مرکز ایالت ماه سبدان(ماسبذان) در کنار چشمه‌ای پر آب احداث شده و امروزه بنام سراب کلان(چشمه خرابه‌ها) شناخته می‌شود.

این متخصص باستان‌شناسی با بیان اینکه این شهر تاریخی زیبا در مساحتی بالغ بر ۱۵ هکتار ساخته شده یکی از بهترین جاذبه های گردشگری غرب کشور محسوب می‌شود، تصریح کرد: مناطق بکر و زیبای دشت سیروان از  جنگل، مراتع، باغات انار، برنج کاری، رودخانه خروشان سیمره با هوای معتدل تشکیل شده اما با وجود این همه جاذبه تاریخی طبیعی متاسفانه در ادوار گذشته به علت بی‌توجهی متولیان امر مورد بی‌مهری قرار گرفته است.

فریادیان با بیان اینکه رفتارهای نسنجده و غیرعملی مسئولان در ادوار گذشته از قبیل جابجایی روستای سراب کلان سبب تخریب آثار معماری و تشدید ساخت و سازهای بی‌رویه توسط اهالی شد، تصریح کرد: متاسفانه این رفتار دستاویزی برای اهالی روستا شد تا به بهانه نیاز به محل سکونت و دریافت بهایی بیشتر شاهد ساخت وسازهای ناهمگون و بدون الگوی معماری ایرانی بر روی این شهر تاریخی باشیم.

وی با تاکید بر اینکه دفاعیات فنی توسط اینجانب منجر به تصویب پایگاه پژوهشی ملی تحت عنوان پایگاه پژوهشی «سراب کلان» شده است، تصریح کرد: از این پس شهر تاریخی سراب کلان با مدیریت پایگاه پژوهشی مستقر در محل برنامه‌های همه جانبه جهت ساماندهی محوطه شهرتاریخی با ردیف بودجه‌های مشخص سالانه، شاهد پویایی و ساماندهی محوطه و رونق اقتصادی بواسطه جذب گردشگران داخلی و خارجی خواهیم بود.

این باستان‌شناس تصریح کرد: از جمله اقدامات پیش روی مدیریت پایگاه پژوهشی تازه نوپای سراب‌کلان پاکسازی، مرتب سازی محوطه ، تجهیز و آماده سازی برخی خانه‌های روستایی به منظور عرضه خدمات رفاهی و فروش صنایع‌دستی بومی به گردشگران داخلی و خارجی است.  
انتهای پیام

منبع: ایسنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *