رییس دانشگاه تهران: دانشگاه یک نهاد مردمی است، نه دولتی


نیلی احمد آبادی

رییس دانشگاه تهران با تاکید بر ضرورت مساعدت جامعه با دانشگاه‌ها گفت: دانشگاه یک نهاد مردمی است، نه دولتی، پس باید از مشارکت، کمک و پشتیبانی مردم برخوردار باشد تا بتواند وظیفه‌اش را به درستی انجام دهد.

به گزارش ایسنا، دکتر محمود نیلی احمدآبادی در مراسم تجلیل از خانواده‌های شهدای دانشگاه تهران با بیان این مطلب تصریح کرد:  همه جوامع به دنبال الگو هستند و آینده کشورها بستگی به آن الگوها و دنبال کردن آنها دارد. دانشگاه‌ها به عنوان نهادی معرفتی و علمی طبیعتا اگر الگویی را معرفی کنند، صاحب ارزش خواهد بود.

وی ادامه داد: ما هم در ایران به دنبال معرفی الگوها هستیم و خوشبختانه الگو هم زیاد داریم. یکی از برترین الگوها شهدا هستند. شاید کمتر جمعی را بشناسیم که بتوانند همسان شهدا مورد پذیرش و قبول مردم ایران قرار بگیرند.

رئیس دانشگاه تهران اظهار کرد: مردم یک تصور و برداشت واضح و روشن از شهدا دارند و به طور طبیعی آنها را به عنوان الگوی خود انتخاب می‌کنند اما ما با نسلی مواجه هستیم که آن ارتباط فیزیکی را با شهدا نداشته‌ است و هر چه دارد حاصل شنیده‌ها و گفته‌هاست. ما باید شهدا را معرفی کنیم تا جوانان بتوانند این الگوهای برتر را برای خود انتخاب کنند.

نیلی احمدآبادی با طرح این سوال که چرا شهدا جایگاه ویژه‌ای دارند؟ خاطرنشان کرد: نخست، رسیدن به انتخاب است. شهدا انتخاب می‌کنند. خیلی از ما در زندگی مسیرمان را براساس تصادف انتخاب کرده‌ایم اما شهدا کسانی هستند که مسیر را آگاهانه انتخاب و در این مسیر جان‌فشانی کرده‌اند.

وی تصریح کرد: وظیفه دانشگاه، اشاعه علم است. علمی را که آگاهان و مصلحان به جامعه عرضه کردند، دانشگاه وظیفه دارد توسعه و نشر دهد.

رئیس دانشگاه تهران بر اینکه دانشگاه وظیفه الگوسازی دارد، تاکید کرد و گفت: امیدواریم بتوانیم در این مسیر و مسیرهای صحیح گام برداریم و امیدواریم بدنه علمی دانشگاه بتواند در نشر فرهنگ خودآگاهی، اصلاح و مصلح بودن قدم بردارد چون هر قدر این بیان گویاتر و آگاهانه‌تر باشد مطمئنا جوانان بیشتری جذب می‌شوند.

نیلی ادامه داد: فطرت انسانی دنبال انتخاب بهترین‌هاست و کسی موفق است که در این جهان، بهترین‌ها را برتر و بهتر معرفی کند.

وی گفت: باید داشته‌ها را به زبانی که همه بفهمند تبیین کنیم، نه به زبانی که فقط خودمان می‌فهمیم.

انتهای پیام

منبع: ایسنا

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *