رو‌نمایی و جشن امضای آلبوم موسیقی «هفت صدا» در نیاوران

 

آیین رونمایی و جشن امضای آلبوم موسیقی هفت صدا با طراحی و موسیقی اردوان طاهری با حضور چهره‌ها و اهالی هنر و ادبیات در سالن گوشه فرهنگسرای نیاوران برگزار شد.
در این آلبوم شعرو صدای احمد رضا اسعدی ، محمد علی بهمنی‌، بهاره رهنما ، مریم زندی ، قطب الدین صادقی ، اردوان طاهری و افشین هاشمی شنیده می شود.
در این مراسم علیرضا بدیع ، کیوان ساکت ، سید عباس سجادی ، محمد سلمانی، دکتر پیر هانی و دکتر فیروزی سخنرانی کردند.
دکتر آزیتا فیروزی در این مراسم گفت: «جای خوشحالی است برای من که با چنین اثری روبه‌رو شدم؛ کاری با اندیشه‌هایی نو که با زبان شیرین هنر خود را بروز می‌دهد. مجموعه‌ی هفت‌صدا اثری بینارسانه‌ای است که مؤلفان رشته‌های مختلف هنری و ادبی در آن تجمیع شده‌اند برای رسیدن به هویتی واحد و البته متفاوت؛ کاری که به قول ژولیا کریستوا انقلابی است در زبان شاعرانه. اردوان طاهری با شناختی ژرف که از فلسفه و اندیشه دارد و البته توانایی خلق هنر، توانسته است در هفت‌صدا حرفی تازه بزند که از نظر من می‌تواند پیشنهادی باشد برای حرکتی جدید. و جذابیت این اثر در این است که بعد نشانه‌ای و احساسات درون آن تحت تأثیر ساختار قرار نگرفته و به خوبی بر هم منطبقند؛ اثری که در مواجهه با آن به تأمل واداشته می‌شویم، در حالی که از لذتی عمیق برخوردار شده‌ایم که از نظر کانت «بازی زیبای خیال و فاهمه» نامیده شده است. اثری که در عین استقلال و آزاد بودن به تفکر و اندیشه منجر می‌شود که همان لحظه‌ی تجربه‌ی زیباشناسانه است. ویژگی دیگر اثر، فراروی اردوان طاهری در فرم است؛ چرا که محتوی ظرفی فراتر را نیازمند است، بنابراین فرم درهم شکسته و وارد مرحله‌ای نو می‌شود. شاید همان‌جاست که هگل آن را مرگ هنر مدرن نامیده است؛ دوره‌ای که آگاهی از فرم فراروی کرده، چرا که کوچک‌تر از آگاهی و محتواست، بنابراین آن چه در هم شکسته می‌شود فرم است.تا این جا نگاه ما به هفت صدا، به عنوان یک کل و واحد بود، اما این مجموعه شکل نمی‌گرفت، مگر با حضور اساتید و هنرمندانی بزرگ که هر یک در حوزه خود مؤلف هستند‌.‌اردوان طاهری با نگاهی نو وحدتی به این کثرت بخشیده است و ما را با اثری واحد در عین کثرت مواجه می‌کند.
در پایان هفت صدا گرچه از هفت اندیشه و حنجره‌ی مجزا بیرون تراویده است، اما هم‌صدایی را در ذهن شنونده متبادر می‌کند.»
ناشر این آلبوم خسروانی باربد است و طراحی جلد سی دی به عهده رضا گنجی است .


منبع: روزنامه اطلاعات

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *