رونمایی از تندیس خوارزمی در جشن یکصد سالگی نخستین موسسه آموزش عالی

سرپرست دانشگاه خوارزمی گفت: این دانشگاه امسال وارد یکصدمین سال فعالیت خود به عنوان نخستین موسسه آموزش عالی کشور می شود و در همین راستا از تندیس خوارزمی، فیلسوف و ریاضیدان برجسته ایرانی در جشن یکصد سالگی دانشگاه رونمایی می شود.
به گزارش خبرنگار ما، عبدالرحیم نوه ابراهیم در نشست خبری با اشاره به قدمت دانشگاه خوارزمی گفت: دانشگاه خوارزمی که نام قبلی آن تربیت معلم و قبل‌تر دانشسرای عالی بوده، در سال ۱۲۹۶ به عنوان اولین موسسه آموزش عالی کشور تاسیس شد و از فارغ‌التحصیلان این دانشگاه می‌توان به شخصیت‌های برجسته‌ای همچون پروین اعتصامی و شهید رجایی اشاره کرد.
سرپرست دانشگاه خوارزمی تصریح کرد: این دانشگاه پیشتر رسالت تربیت معلمی را داشت، اما از سال ۹۰ و ۹۱ شورای عالی انقلاب فرهنگی نام دانشگاه را از تربیت معلم به خوارزمی تغییر داد. در حال حاضر این دانشگاه دارای ۱۵ دانشکده، ۵۰۰ عضو هیات علمی و ۳۷۰ رشته گرایش در مقاطع مختلف تحصیلی است و در مجموع ۱۳ هزار و ۲۴۵ دانشجو در این دانشگاه تحصیل می کنند.
وی با تاکید به برگزاری کنفرانس علمی با محوریت شخصیت خوارزمی؛ ریاضیدان، ستاره‌شناس، فیلسوف، جغرافیدان و مورخ شهیر ایرانی، با دعوت از شخصیت های برجسته رشته ریاضیات از آلمان و هلند در تاریخ چهارم اردیبهشت ماه افزود: در بخش دیگری از این برنامه ها از کتاب‌های تاریخ توسعه دانشگاه و حکیم خوارزمی و همچنین تندیس خوارزمی و پنج شخصیت بزرگ دانشگاه رونمایی می شود.
به گفته وی همچنین با ۱۰ دانشگاه دیگر جهان که همزمان با تاسیس دانشگاه خوارزمی در سال ۱۹۱۹ میلادی فعالیت خود را آغاز کرده اند ارتباط برقرار شده و از آنها برای شرکت در یکی از برنامه های دانشگاه در شهریورماه دعوت به عمل آمده است.
سرپرست دانشگاه خوارزمی اظهار داشت: این دانشگاه فعالیت های خود را در سطح محلی، ملی و بین المللی تعریف کرده و در سطح بین المللی اکنون با ارائه ۱۷طرح، تعامل و ارتباط گسترده ای را با کشور اتریش برقرار کرده است.‌نوه ابراهیم ادامه داد: دانشگاه خوارزمی همچنین ارتباط خود با دانشگاه های مختلف در خارج از کشور را توسعه داده به گونه ای که اکنون پذیرای ۲۰۰ دانشجوی خارجی در دوره های مختلف است.
وی تصریح کرد: این دانشگاه همچنین برای پاسخگویی به نیازهای محلی و ملی فعالیت های گسترده ای انجام داده از جمله در حوزه فیزیک، دوره پلاسمای پزشکی را در مقطع دکتری برای اولین بار در کشور تاسیس کرده است.
نوه ابراهیم احداث شهر سلولی بنیادی در واحد کرج را از دیگر اقدامات دانشگاه خوارزمی برشمرد و بیان داشت: برای اجرایی کردن این طرح ۶۰ هکتار زمین در نظر گرفته شده تا مرکزی برای توسعه گرایش های مختلف زیست شناسی ایجاد شود.
به گفته وی، در راستای طرح اقتصاد مقاومتی از دو سال قبل طرح هایی به وزارت علوم ارائه شد که یکی از آنها ارتقای پنج دانشگاه و پژوهشگاه به سطح بین المللی است. دانشگاه خوارزمی یکی از ۱۶ دانشگاه منتخب کشور است که برای شرکت در این رقابت انتخاب شده و تلاش دارد تا شاخص‌های علمی و پژوهشی خود را ارتقا داده و بتواند در ردیف ۲۰۰ دانشگاه برتر جهان قرار گیرد.
سرپرست دانشگاه خوارزمی طرح ۲۰۲۰ را از دیگر طرح های این دانشگاه عنوان کرد که برای اولین بار در حال اجراست و گفت: قرار است در قالب این طرح، ۲۰ مهارت عمده در حوزه کارآفرینی و خود اشتغالی به دانشجویان آموزش داده شود تا پس از فارغ التحصیلی به اشتغالزایی آنان کمک کند.


منبع: روزنامه اطلاعات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *