رونمایی ازآرشیو الکترونیکی روزنامه وقایع اتفاقیه

 

آرشیو الکترونیکی روزنامه وقایع اتفاقیه طی آیینی با حضور جمعی از محققان، پژوهشگران و علاقه مندان تاریخ معاصر ایران روز دوشنبه در سالن آمفی تئاتر ساختمان مرکزی بنیاد مستضعفان رونمایی شد.
به گزارش خبرنگار روزنامه اطلاعات، یک پژوهشگر تاریخ مطبوعات در این آیین تهیه این آرشیو را شروع یک روند اساسی برای تبدیل کارهای بنیادی به کارهای کاربردی خواند و گفت: مطبوعات قدیم انباشت کارهای کارشناسی و فکری گذشتگان است و کشورهای توسعه یافته این انباشت را نه تنها دور نمی ریزند، بلکه از آنها بهره برداری بهینه می کنند.
فرید قاسمی با انتقاد از کم توجهی تصمیم سازان امروز جامعه ما نسبت به ارزش والای پژوهش ها و مجموعه های تاریخی افزود: حال که این تصمیم سازان اهل محاسبه هستند باید به آنها گفته شود که این مجموعه ها و انباشت سرمایه های فکری گذشتگان از هدررفت سرمایه های کشور جلوگیری می کند.
وی با اشاره به اینکه شکوفایی در کشور با آگاهی مردم میسر می شود و این آگاهی نیز از میراث گذشتگان به دست می آید، تصریح کرد: اگر دنبال تولید اندیشه هستیم باید اسناد این میراث را رده بندی کنیم تا محققان و متفکران مجبور نشوند پژوهش ها و مطالعات خود را از صفر شروع کنند.
این پژوهشگر حل مشکلات فعلی کشور را کنشگری آگاهانه دانست و گفت: بسیاری از آزمایش ها در زمینه های مختلف پیشتر در کشور انجام شده و در صورت اطلاع از آنها می توان از دوباره کاری های متعدد جلوگیری کرد.
قاسمی با بیان اینکه با تهیه چنین آرشیوهایی باید دیروز را در خدمت امروز و فردا قرار دهیم از اینکه این گونه کارهای بنیادی اینقدر دیر انجام می شود، اظهار تاسف کرد.
براساس این گزارش، مدیرعامل موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران نیز در این آیین از وجود مطبوعات دوره قاجار و بخشی از دوره پهلوی به عنوان یک ذخیره گرانبها در نزد این موسسه نام برد و گفت: غیر از روزنامه وقایع اتفاقیه که امروز آرشیو الکترونیکی آن رونمایی می شود، به زودی شاهد رونمایی از آرشیو مجله خواندنی ها شامل کل دوره پهلوی نیز خواهیم بود.
موسی فقیه حقانی این مطبوعات را صرف نظر از مواضع سیاسی یا کیفیت محتوایی آنها یک گنجینه و ثروت ملی خواند و افزود: با مراجعه به این مطبوعات می توانیم بسیاری از ناگفته های تاریخ معاصر را در دسترس داشته باشیم.
این آرشیو که افزون بر سه هزار و یکصد صفحه از ۴۷۱شماره روزنامه وقایع اتفاقیه را اسکن شده در خود جای داده است به صورت مشترک توسط موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران و شرکت آتی سازان پارت فاخر تهیه شده است.


منبع: روزنامه اطلاعات

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *