رفع مشکل سنوات بازنشستگی فرهنگیان

معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی وزارت آموزش و پرورش از حل مشکل سنوات بازنشستگی همکاران فرهنگی خبر داد و گفت: از مبلغ کسورات بازنشستگی، ۹ درصد آن سهم کارمند و ۵ر۱۳ درصد سهم کارفرما است و آموزش و پرورش درباره پرداخت آن مشکلی ندارد.
به گزارش ایرنا، علی الهیارترکمن درباره محاسبه سنوات بازنشستگی نیروهای حق التدریس یا کسانی که قبل از استخدام در آموزش و پرورش سوابق بیمه ای داشته اند، اظهار داشت: اخیرا مشکلی برای معلمانی بوجود آمد که از ابتدا در استخدام آموزش و پرورش نبوده اند و سوابقی قبل از رسمی یا پیمانی شدن در آموزش و پرورش به روش هایی چون مانند سربازان، حق التدریس های نیمه وقت و تمام وقت داشته یا در دستگاه دیگری مشغول به کار بوده اند و بعد از این سوابق به استخدام آموزش و پرورش (به صورت رسمی یا پیمانی) آمده‌اند.
وی افزود: آموزش و پرورش سنوات این افراد را با توجه به قوانین موجود، در حکم کارگزینی لحاظ کرده است. زمانی که این افراد با سی سال سابقه خدمت قصد بازنشستگی دارند، سازمان بازنشستگی کشوری به منظور لحاظ سنوات بازنشستگی، سوابق قبل از استخدام این افراد در آموزش و پرورش را با آخرین حکم کارگزینی محاسبه می کند و مبلغ بزرگی را برای احتساب این سنوات مطالبه می‌کند. با توجه به اینکه سنوات سی سال خدمت این افراد تمام شده، چاره‌ای جز پرداخت این مبلغ نخواهند داشت و بخش بزرگی از پاداش بازنشستگی خود را برای این مطالبه باید به سازمان بازنشستگی کشوری پرداخت کنند. الهیار ترکمن گفت: این موضوع مورد نگرانی وزارت آموزش و پروش است و جلسات مختلفی با سازمان بازنشستگی کشوری درباره این موضوع برگزار شد. نهایتا خروجی این جلسات و پیگیری‌ها منجر به این شد تا استعلامی از سازمان امور استخدامی شود که در پاسخ به این استعلام گفته شده است، به استناد ماده ۸۵ و ۱۰۵ قانون خدمات کشوری، کسانی که خدمت تمام وقت یا نیمه وقت داشته باشند، باید به استناد اولین حکم رسمی آنها محاسبات کسورات بازنشستگی انجام گیرد.


منبع: روزنامه اطلاعات

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *