دیوان عالی آمریکا حکم مصادره و فروش الواح هخامنشی را لغو کرد

 

دیوان عالی آمریکا ۲۱ فوریه – دوم اسفند – در جلسه‌‌ استیناف پرونده‌ الواح هخامنشی با رأی هشت به صفر قضات دیوان عالی به نفع ایران، حکم مصادره و فروش الواح هخامنشی را لغو کرد.
به گزارش ایسنا، این رأی در ۱۹ صفحه‌ در سایت دیوان عالی ایالت متحده آمریکا منتشر شده است.همچنین رییس سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری، علی‌اصغر مونسان گفته است: با صدور این رأی که در پی تلاش‌های دیپلماتیک و حقوقی جمهوری اسلامی ایران رخ داد، اقدام عملی برای بازگرداندن الواح هخامنشی از آمریکا آغاز می‌شود.
معاون رئیس جمهوری با اشاره به سابقه این پرونده اظهار داشت: موضوع الواح هخامنشی ایران به ۸۴ سال پیش بازمی‌گردد زمانی که در سال ۱۳۱۲ متخصصانی از ایران و آمریکا در یک حفاری مشترک در مجموعه تخت جمشید اموال فرهنگی ارزشمندی را به دست آوردند که بر اساس قانون مصوب سال ۱۳۰۹ این اموال باید بین ایران و آمریکا تقسیم می‌شد.وی افزود: در میان این اموال، الواح هخامنشی نیز بخش مهمی از اموالی بود که در تقسیم‌بندی‌های صورت‌گرفته سهم ایران شد؛ اما در همان زمان مؤسسه شرق‌شناسی شیکاگو از ایران خواست که این الواح به‌منظور پژوهش و تحقیق هر چه بیشتر برای مدت سه سال به‌ صورت امانت به این مؤسسه واگذار شود و این اتفاق افتاد و الواح هخامنشی به‌ صورت امانت به موسسه شرق‌شناسی شیکاگو منتقل شد تا پس از گذشت سه سال از این انتقال و انجام پژوهش‌های گسترده اموال به ایران بازگردانده شود اما استرداد این الواح دچار فراز و فرودهایی شد.مونسان یادآور شد: تلاش‌های ایران برای بازگرداندن الواح هخامنشی در طول سال‌های گذشته ادامه داشت و حتی در چند مرحله بخشی از این الواح به ایران بازگشت و این روند تا سال ۱۳۸۵ ادامه داشت تا این‌که دادگاهی در شیکاگو بر اساس شکایت دو خانواده که شکایت آن‌ها از طریق وکلایشان انجام شده بود موفق به گرفتن رأی از دادگاه شد و این موضوع روند بازگشت الواح هخامنشی را دچار مشکل کرد.
الواح هخامنشی ایران متعلق به دوره پادشاهی داریوش است و در این الواح هزینه‌ها و مخارج مرتبط با مسائل اقتصادی از جمله خرید و فروش کالا، رسید و دریافت کالا و دستمزد ثبت شده است.
این الواح اسناد اداری و مالی بین سال‌های سیزدهم (۵۰۹ پیش از میلاد مسیح) تا بیست و هشتم (۴۹۴ پیش از میلاد مسیح) پادشاهی داریوش هستند، که در آن‌ها به حمل‌ونقل کالا، دریافت، جابه‌جایی، ذخیره و پرداخت کالا در ازای حقوق کارگزاران، مسافران و کارگران دولتی در ایالت پارس اشاره شده است. البته در این الواح به موارد دیگری مانند دستمزدها و حقوق نیز اشاره شده است. درباره دستمزدهای زنان نیز نکاتی کشف شده به‌گونه‌ای که بررسی‌ها در خصوص مطالعات این الواح نشان از دستمزد برخی زنان کمتر از مردان در آن زمان بود اما برخی از زنان که دارای مشاغل و مناصب خاصی بودند دستمزد بیشتری از مردان دریافت می‌کردند.
به گفته کارشناسان و پژوهشگران این لوح‌ها برخلاف دیگر کتیبه‌های هخامنشی تخت جمشید که بیانیه‌ها و گفتارهایی رسمی برای همگان و برای آیندگان بوده برای خواندن عموم نوشته و عرضه نشده بوده و درواقع اسناد داخلی و حسابداری کارکنان تخت جمشید و یک بایگانی اداری بوده‌اند.
الواح بازگوکننده رویدادهای رسمی و حکومتی و سیاسی نیستند بلکه در کنار آگاهی‌های فراوان دیوانی و اداری اطلاعات فراوانی از زندگی روزمره و روزگار مردمان عصر هخامنشی در اختیار ما می‌گذارند.


منبع: روزنامه اطلاعات

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *