دکتر صالحی : مرجعیت رسانه‌های داخلی کاهش یابد، تهدید منافع ملی بیشتر می‌شود

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در دیدار با اعضای هیات مدیره و هیات موسس انجمن صنفی روزنامه نگاران ایران گفت: هر قدر مرجعیت رسانه‌های داخلی کاهش یابد تهدید منافع ملی بیشتر می‌شود و این مساله باید از فهم خاص به فهم عام تبدیل شود و برای توسعه این فهم اقدامات مشترک صورت گیرد.
به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، در این دیدار سید عباس صالحی گفت: وی با استقبال از تشکیل و تقویت نهادهای صنفی گفت: به نظر من هرچقدر بدنه دولت کوچکتر شود و نهادهای مدنی تقویت شوند، به نفع کشور است و نهادهای صنفی مقتدر کمک کننده دولت هستند .
وی با تاکید بر اینکه تقویت بیشتر نهادهای مدنی احتیاج به تغییر نگرش دارد گفت: در این راه هر دو طرف دولت و نهادهای مدنی باید بر اساس این فهم مشترک حرکت کنند .
صالحی در بخش دیگری از سخنانش گفت: آن طور که باید و شاید مفهوم دولت ملت شکل نگرفته است و هرچقدر بتوانیم از یک طرف نگاه دولت ستیزانه و از طرف دیگر نگاه دولت سالارانه را تعدیل کنیم گسل دولت ملت کاهش می‌یابد و بخش عمده وظیفه کاهش این فاصله بر عهده رسانه‌ها است.
وی در پایان از آمادگی کامل وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برای همکاری با انجمن صنفی خبر داد و گفت: انجمن باید در امور صنفی با معاونت مطبوعاتی جلسات مشترکی برگزار کند.
در ابتدای این دیدار عباس عبدی رئیس هیات مدیره انجمن با اشاره به روند تشکیل انجمن صنفی گفت: اتفاقات اخیر نشان داد که به لحاظ سیاست رسانه‌ای در ضعف مفرط هستیم. شاید آنچه کشور کوچک قطر را در برابر دشمنانش تا حدی قدرتمند کرد ، همان داشتن شبکه تلویزیونی الجزیره بود.
عبدی افزود: تقویت صنف روزنامه‌نگار و اهل رسانه ، موجب تقویت امنیت ملی کشور خواهد بود. سرمایه گذاری در این حوزه در جهان رو به افزایش و با سودآوری زیاد است.
وی در پایان گفت: امیدواریم وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و شخص آقای وزیر که در حسن نیت و خیرخواهی ایشان تردیدی نیست در این زمینه اقدام کنند بلکه توجه مجموعه نظام را به این مهم جلب کنند.
در ادامه این نشست کامبیز نوروزی نایب رئیس هیات مدیره گفت: در دهه گذشته رابطه دولت با نهادهای صنفی روزنامه نگاری تنزل کرد و این شیب همچنان ادامه دارد. این مساله باعث شده است حقوق حرفه ای مطبوعات به تدریج نادیده گرفته و روزنامه نگاری کشور تضعیف شود. این عامل در کنار ضعف رعایت اصول حرفه ای، جامعه روزنامه نگاری را از توان تغذیه افکار عمومی محروم کرده است.
وی در ادامه به دولایحه قانون مطبوعات و لایحه جامع رسانه‌ها اشاره کرد و گفت: این دو لایحه در فضایی نگاشته شده که توجهی به واقعیات روز ندارد. علاوه بر این نظری درباره این دولایحه از جامعه مطبوعاتی اخذ نشده است. نه شرایط روز ارتباطات و نیازهای جامعه و نه موازین حقوق اساسی در این لوایح به ویژه در لایحه سازمان نظام رسانه مراعات نشده است.
دیدار با مدیران جشنواره تئاترفجر
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: حالا که زخم زلزله و اتفاقات اجتماعی دیگر هنوز در دل مردم بهبود نیافته، وظیفه ماست که کاری کنیم نشاط و اعتماد را به جامعه تزریق کنیم.
به گزارش ایسنا، سید عباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی که به اتفاق معاون هنری خود در جمع مدیران جشنواره تئاتر فجر حاضر شده بود ادامه داد: وظیفه ماست که تلاش کنیم ولو اندکی، مردم را بانشاط‌تر کنیم و این کاری است که از جشنواره تئاتر برمی‌آید.
صالحی با تاکید بر این موضوع از مهدی شفیعی، مدیرکل هنرهای نمایشی و فرهاد مهندس‌پور، دبیر جشنواره خواست در همین فرصت باقیمانده هم تلاش کنند تا جشنواره برنامه‌های مشخص و دقیقی با این رویکرد و سمت‌وسو داشته باشد.
شفیعی نیز با صحه گذاشتن بر این نگاه با ارائه گزارشی تفصیلی اعلام کرد که این رویکرد از ابتدا در سیاست‌های جشنواره لحاظ شده و قول داد با همکاری دبیرخانه در همین مدت و حتی پس از جشنواره نیز در ترویج آن بکوشد.
سی‌وششمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر تا ۹بهمن ادامه خواهد داشت.


منبع: روزنامه اطلاعات

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *