حضور فعال مافیای کنکور در انتخاب رشته تحصیلی

رئیس اداره مشاوره آموزش و پرورش شهر تهران خبر داد که تا آخر دی ماه تمام مناطق شهر تهران دارای هسته مشاور دانش آموزی می شوند.
ابوالفضل رحمانی در گفتگو با مهر گفت: هدایت تحصیلی درس پایه نهم است و کمیته ها از ابتدای سال تحصیلی فعال می شوند و حتی به دبیران برای شناسایی استعداد و علائق بچه ها مشاوره می دهند.
وی افزود: نکته برای ما این است که به گونه ای فرهنگ سازی در زمینه هدایت تحصیلی را در خانواده ها رواج دهیم که تا پیش از پایه نهم خانواده و مدرسه استعداد فرزندش را شناسایی کرده باشد و خیلی تحت تاثیر جو کنکور و دیگران قرار نگیرند و دانش آموز را تحت فشار نگذارند که فلان رشته را برود یا فلان رشته کنکور را انتخاب کند. شاید تنها در این صورت بتوان از عطش دانشگاه رفتن در فرزندانمان جلوگیری کنیم و موج مدرک گرایی را کاهش دهیم.
رحمانی درباره حضور مافیای کنکور که در حوزه مشاوره انتخاب رشته نیز فعال هستند، گفت: من به جای مافیای کنکور از واژه سندرم مافیای کنکور استفاده می کنم. واقعیت این است که بسیاری از موسسات کنکور می آیند و کل موفقیت یک دانش آموز در کنکور را به نام خود ثبت می کند و ما با این موسسات جلسات متعدد داشته ایم و درباره اینگونه تبلیغاتشان تذکر فراوان داده ایم، اما بحث مالی و تجاری در این موسسات ارجحیت دارد و برای همین دست به ترفندهایی می زنند که نه وجدانی است و نه اخلاقی.
وی ادامه داد: اینکه وقتی یک فرد رتبه خوبی می آورد او را دعوت می کنند که بگوید کار فلان موسسه بوده اصلا اخلاقی نیست در حالی که این خانواده بوده که برای دانش آموزش هزینه کرده و از همه مهمتر خود دانش آموز تلاش کرده و از سوی دیگر کاملا عملکرد مدارس هم نادیده گرفته می شود. موسسات در این میان فقط می خواهند بگویند فلان جزوه و کلاس و آزمون آزمایشی روی موفقیت فرد اثر گذار بوده و متاسفانه چون برای این منظور هزینه می کنند داوطلب ها هم در دام چنین تبلیغاتی می افتند. رحمانی در بخش دیگری از
صحبت های خود در جواب این سوال که در بحث آسیب های اجتماعی چقدر آموزش و پرورش جدی به آن نگاه می کند گفت: در بحث آسیب های اجتماعی دانش آموزان که موضوع بسیار جدی است، صفر تا صد آن را آموزش و پرورش نمی تواند پیگیری کند و چنین دخالتی اثر بخش نخواهد بود. در این بحث ها باید همه اداره های محلی ورود کنند و همه یک حرف را بزنند.وی ادامه داد: بحث آسیب های اجتماعی باید نگرانی اول نظام باشد. صرف برگزاری یک یا دو جلسه برای اولیا در فضای فیزیکی که دانش آموزان در آن حرکت می کنند نمی تواند موثر باشد. یک دوره ای در دبیرستان البرز در این زمینه برگزار شد اما من گفتم این کار خیلی خوب است، اما وقتی دانش آموزی از میدان انقلاب تا پل کالج به سمت دبیرستان می آید تحت تاثیر انواع محرک هایی قرار می گیرد که کار شما را بی اثر می کند، باید به دنبال راهکار بهتری بود.


منبع: روزنامه اطلاعات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *