جهانگیری: کمبود منابع مالی، مانع اصلی اجرای پروژه‌هاست

 

تسریع در اجرای طرح اتصال بزرگراه شهید همت به کرج که بخش زیادی از بار ترافیکی معابر میان تهران و البرز را کاهش خواهد داد، دیروز مورد تأکید معاون اول رئیس جمهوری قرار گرفت.
به گزارش خبرنگارما، دکتراسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهوری دیروز ضمن بازدید از مراحل تکمیل طرح اتصال بزرگراه شهید همت به کرج، خواستار رفع مشکلات این طرح کالبدی شد.
وی در جمع کارشناسان فنی و پیمانکاران این طرح گفت: نزدیکی استان البرز به تهران به معنای این است که جمعیت بزرگی حدود ۱۵ میلیون نفر در این دو استان ساکن هستند که از جمعیت خیلی از کشورهای دنیا بیشتر است و مسائل مشترکی دارند که باید به صورت مشترک به آن ها پرداخته شود.‌جهانگیری بابیان اینکه سرعت عملیات اجرایی در پروژه‌ همت تا کرج بالا است، گفت: پروژه ادامه آزادراه همت تا کرج جزو پروژه‌های مهمی است که تعداد زیادی از مردم روزانه از این مسیر استفاده می‌کنند، بنابراین باید تا چند ماه آینده تکمیل شود.
وی همچنین با گلایه از تأخیر صورت گرفته در تکمیل قطعه نخست آزادراه تهران ـ شمال گفت: قرار بود این طرح امسال به بهره‌برداری برسد، اما تأخیرهایی در قطعه اول این آزادراه وجود دارد.‌معاون اول رئیس‌جمهوری بابیان اینکه یکی از مهم‌ترین محدودیت‌ها در تکمیل پروژه‌های عمرانی منابع بودجه‌ای است، گفت: توان اجرایی در کشور بسیار بالاست و حتی در احداث پل‌ها و تونل‌های خاص هم متخصصان داخلی تبحر دارند و مشکل اصلی اغلب در تأمین منابع مالی است. با این نحوه تأمین بودجه، اجرای پروژه‌های عمرانی و طرح‌ها زمان‌بر می‌شود.‌وی همچنین به حضور بخش خصوصی در آزادراه‌های کشور اشاره کرد و افزود: حضور بخش خصوصی و سرمایه‌گذاری آنها در آزادراه‌ها مناسب ارزیابی می‌شود، ‌همچنین بخشی از منابع طرح‌های بزرگ نظیر پروژه‌های ریلی از محل منابع خارجی تأمین اعتبار می‌شود و حجم قابل توجهی منابع خارجی به این پروژه‌های بزرگ کشور اختصاص یافته است.
شایان ذکر است: طرح اتصال آزاد راه همت به شهر کرج با ۸۲ درصد پیشرفت فیزیکی برای تکمیل به ۱۴۰ میلیارد تومان اعتبار فوری نیاز دارد که در صورت تآمین، بزرگراه مذکور تا ۶ ماه دیگر زیر بار ترافیکی خواهد رفت.
یکی از مسایل مهم و سرعت‌دهنده به ساخت این آزاد راه، تملک اراضی و خرید ۷۲ واحد مسکونی موجود در این مسیر است که گزارش آن دیروز از سوی دکترعباس آخوندی وزیر راه وشهرسازی به معاون اول رئیس جمهوری داده شد. دولت همچنین پریروز ۱۵ میلیارد تومان برای رفع این مشکل پرداخت ولی تملک مابقی املاک به ۱۵ میلیارد تومان بودجه دیگر نیاز دارد.
بهره برداری از چند طرح عمرانی و صنعتی
دکتر جهانگیری همچنین با ورود به استان البرز چند طرح عمرانی و صنعتی را بطور همزمان افتتاح کرد.
این طرح ها شامل صنایع غذایی “آبا طعم پرشین” در شهرک صنعتی نظرآباد، واحد تولیدی “زیست دارو دانش” در شهرک بهارستان و واحد تولیدی فرآورده های غذایی حجیم شده در شهرک صنعتی البرز بود.
معاون اول رئیس جمهوری در حاشیه افتتاح این طرح ها گفت: یکی از کارهایی که برای توسعه ایران باید انجام دهیم این است که بخش خصوصی به معنای واقعی میدان دار توسعه باشد.
جهانگیری ادامه : باید فضای کشور را به فضایی تبدیل کنیم که هر ایرانی علاقه مند برای سرمایه گذاری در کشور ترغیب شود. البته نه تنها ایرانی علاقه مند بلکه هر خارجی که در منطقه بخواهد سرمایه گذاری کند، انتخاب اول آن ایران باشد.‌وی با بیان اینکه برخی مسائل کشور را بزرگ جلوه می دهند و اظهار می کنند که قابل حل نیست، تاکید کرد: این مسائل حل شدنی است و مسئولین کشور باید فضا را امن کنند تا سرمایه گذار بتواند سرمایه گذاری کرده و این فرهنگ باید در کشور شکل بگیرد.‌جهانگیری گفت: سرمایه‌گذار باید بتواند با دنیا کار کند و تکنولوژی و منابع مالی وارد کند و این ها یک ‌سری سیاست‌گذاری می‌خواهد تا شرایط توسعه‌ای کشور را فراهم کند و إن‌شاءالله این اتفاق خواهد افتاد و سیاست‌ها را باید اصلاح کنیم و متناسب با پیشرفت کشور حرکت کنیم .
وی افزود: مجلس، دولت و قوه قضاییه باید دست به دست هم دهند تا کشور را به پیشرفت برسانند.
معاون اول رئیس جمهوری همچنین در حاشیه رونمایی از داروهای ضد سرطان در شرکت سیناژن گفت: باید اجازه دهیم جوانان شکوفا شوند تا اقتصاد ایران را شکوفا کنند، مشکلات کشور با مقداری سیاست گشایش می‌یابد و همه مشکلات به دست جوانان و مردم قابل حل است.
وی خاطرنشان کرد: گاهی دعوا می کنیم که بخشی از فضای مجازی اخلاق جوانان ما را خراب می کند و فکر می کنیم دنیا یعنی همین یک نکته که از آن ناراحت هستیم. ولی امروز یک شرکت متکی به فضای مجازی پنج هزار میلیارد دلار گردش مالی دارد. جهانگیری یکی از مهم ترین رشته ها را مرتبط با فناوری اطلاعات(IT) وفناوری ‌اطلاعات ‌و ارتباطات (ICT) ذکر کرد و گفت: این رشته ها می توانند بسیاری از جوانان کشور را جذب کنند، در دولت یازدهم شرکت هایی شروع به کار کردند که هفتگی ارزش آنها رشد داشت و از سوی دیگر سرعت خدمات دهی و رضایت مندی این شرکت ها بسیار بالا رفت.
جهانگیری همچنین دیشب درجلسه شورای اداری استان البرز‌ راه‌حل عبور از چالش‌های پیش روی کشور را انسجام و وحدت عنوان کرد و گفت: همه جریانات سیاسی باید بدانند که نمی‌توانند یکدیگر را حذف کنند.


منبع: روزنامه اطلاعات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *