جشنواره بین‌المللی شعر فجر، اسفند برگزار می‌شود

 

نشست خبری دوازدهمین جشنواره بین‌المللی شعر فجر دیروز بیست و سوم بهمن با حضور مهدی قزلی (مدیرعامل بنیاد شعر و ادبیات داستان ایرانیان و دبیر اجرایی جشنواره شعر فجر) و جواد محقق (دبیر علمی جشنواره شعر فجر) برگزار شد.
قزلی در این نشست گفت: همچون چند دوره گذشته جشنواره شعر فجر در سه بخش شعر بزرگسال، شعر کودک و نوجوان و درباره شعر آثار را داوری می‌کند و بهترین کتاب‌های منتشر شده در این حوزه‌ها در سال ۹۵معرفی می‌شود. ما همچنین جدا از بخش رقابتی محافل شعرخوانی را نیز به عنوان قسمتی از جشنواره شعر فجر برگزار می‌کنیم که همین امسال محافلی در زاهدان، اصفهان، کرمانشاه، سرپل ذهاب و… برگزار شده و برای آخر هفته نیز سه محفل ویژه جوانان با حضور ۶۰نفر از شاعران جوان در تهران برگزار می‌شود که حتما در یکی از این محافل وزیر ارشاد حضور خواهد داشت.
دبیر اجرایی جشنواره شعر فجر ادامه داد: همچنین با توجه به انتخاب تبریز به عنوان پایتخت گردشگری اسلامی برای سال ۲۰۱۸محافل شعرخوانی نیز در تبریز و با حضور جمعی از شاعران زبان ترکی از ایران در کشورهای ترک زبان از جمله ترکمن‌های عراق برگزار می‌کنیم. امیدواریم سال آینده اختتامیه را زودتر از اسفندماه برگزار کنیم  .
او در توضیح ملاک و معیار ناشر برتر حوزه شعر نیز گفت: ملاک و معیار ما مخلوطی از تعداد آثار، کیفیت آثار، نوع کتاب‌سازی و انتشار اثر خواهد بود یعنی مجموعه‌ای از شرایط را در نظر می‌گیریم و حتما به اثرگذاری و جریان‌سازی نشر مذکور در حوزه شعر نیز توجه خواهیم داشت. در حال حاضر هفت – هشت نوع شعر به عنوان ناشران برتر در مراحل نهایی داوری هستند.
قزلی تاکید کرد: احتمالا از سال آینده بخشی تحت عنوان شعر جوان خارج از حوزه کتاب را نیز رقم بزنیم که در آن آثار آن دسته از جوانانی که هنوز کتاب منتشر نکرده‌اند نیز مورد بررسی قرار بگیرند. از دیگر برنامه‌های ما برگزاری محفل نقد شعر با حضور برگزیدگان پایگاه نقد شعر است که در همین هفته اتفاق می‌افتد. در حال حاضر پایگاه نقد شعر ۱۸۰۰عضو دارد و ۱۹منتقد. و از این ۱۸۰۰نفر آنهایی که از نمره ۱۰نمره ۸به بالا کسب کرده‌اند را برای این محفل دعوت کرده‌ایم. عمده این دوستان نیز ۱۶تا ۲۰سال هستند یا ۲۰تا ۲۷سال.
قزلی در توضیح بیشتری درباره بخش بین‌الملل جشنواره شعر نیز گفت: واقعیت این است که به غیر از افغانستان و تاجیکستان شاید تنها در هند بتوانیم به صورت پراکنده ادبیات فارسی را پیدا کنیم یعنی دو کانون اصلی ادبیات خلاقه فارسی به غیر از ایران، افغانستان و تاجیکستان هستند البته همانطور که اشاره شد به دلیل رسم الخط متفاوت تاجیک‌ها کار کمی سخت است ولی ما همچنان پیگیری‌ها را ادامه می‌دهیم. علاوه بر اینها این دو کشور به اندازه ایران در حوزه نشر کتاب پویا نیستند به عنوان مثال سال گذشته تنها ۱۰-۱۱کتاب داستانی در افغانستان منتشر شده و وقتی ما سال گذشته ۱۰سال داستان یا شعر افغانستان را بررسی کرده و برگزیده‌ها را معرفی کردیم امسال دستمان برای انتخاب بسته بود. فکر می‌کنم اگر این کشورها را به صورت دوسالانه یا بیشتر مورد بررسی قرار بدهیم نتایج بهتری خواهیم داشت. برای ارتباط گرفتن با تاجیکستان ما همچنان پیگیر هستیم حتی من شخصا با ویزای توریستی به تاجیکستان سفر کردم و بدون هماهنگی قبلی و با بیان اینکه سفری به کشور شما داشتیم با رئیس انجمن نویسندگان تاجیکستان صحبت کردم.
جواد محقق دبیر علمی جشنواره شعر فجر نیز آماری از کتاب‌های بررسی شده در این دوره ارائه کرد و گفت: در این دوره نزدیک به پنج هزار عنوان یا به طور دقیق‌تر ۴هزار و ۷۸۱عنوان کتاب که برخی از آنها دو یا سه جلدی بودند مورد بررسی قرار گرفتند. از این تعداد ۳۸۰۰عنوان کتاب در حوزه شعر بزرگسال قرار می گیرد و در بخش کودک و نوجوان نیز ۸۶۴عنوان کتاب داشتیم. در بخش درباره شعر نیز بیش از ۲۰۰عنوان کتاب مورد بررسی قرار گرفتند.
محقق همچنین در پاسخ به سوالی درباره چگونگی انتخاب ناشر برتر در حوزه شعر آن هم با توجه به شرایطی که خیلی از ناشران با دریافت هزینه از شاعر اثر او را چاپ می‌کنند گفت: پدیده نشر مولف یک کار غیرقانونی نیست و از قدیم اگر ناشر احساس کند اثری با فروش مناسب بازگشت سرمایه نخواهد داشت اثر را با مشارکت و هزینه خودِ مولف منتشر می‌کند. این کار غیرقانونی نیست البته ممکن است ما آن را نپسندیم.
او درباره تفکیک شعرها در حوزه‌های مختلف برای داوری نیز گفت: براساس آیین نامه جشنواره همه آثار یکجا مورد داوری قرار می‌گیرند و تفکیک شعر کلاسیک یا شعر نو نداریم. اگر بخواهد چنین اتفاقی بیفتد در خودِ شعر کلاسیک و شعر نو نیز انواع و اقسام نحل‌ها و سبک‌ها وجود دارد و مدیریت این تفکیک‌ها سخت می‌شود و نمی‌توانیم کتاب‌هایی که به صورت مخلوطی از شعرهایی که به سبک‌های مختلف هستند را به درستی ارزیابی کنیم و تعداد جوایز نیز بالا می‌رود. در کل مجموعه آثار همگی در غالب شعر مورد ارزیابی قرار می‌گیرند.
دبیر علمی جشنواره شعر فجر در پایان گفت: همانطور که آقای قزلی اشاره کردند از آنجایی که آثار افغانستان را سال گذشته به صورت دوره ۱۰ساله بررسی کرده بودیم و هنوز ارتباط قوی‌ای با تاجیکستان نداریم به نظر می‌رسد بهتر است بررسی اشغال این کشورها به صورت دوسالانه و بالاتر اتفاق بیفتد. اگر خاطرتان باشد جشنواره شعر فجر در چند سال ابتدایی نیز طی فراخوانی امکان شرکت شاعرانی با ۳۰تا ۴۰اثر را نیز فراهم می‌کرد. از آنجایی که در این سه – چهار سال کتاب‌ها را مدنظر قرار می‌دادیم گلایه دوستانی که هنوز کتاب نداشتند به نظرمان به حق آمد و بخش جداگانه‌ای برای آنها در نظر گرفتیم. داوری‌ها نیز در مرحله اول توسط سه داور که منتخب هیات علمی هستند صورت می‌گیرد که نهایتا در هر بخش پنج تا هفت اثر انتخاب می‌کنند و در مرحله نهایی نیز دو داور به روند ارزیابی‌ها اضافه می‌شود که یکی دبیر جشنواره و دیگری مجدد فردی از اعضای هیات علمی است.


منبع: روزنامه اطلاعات

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *