تکلیف برنامه ششم برای توسعه ایستگاه‌های شتاب‌نگاری و لرزه‌نگاری در تهران

دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو با بیان اینکه وجود گسل‌های فعال و جمعیت زیاد موجب افزایش خطرات زلزله در شهر تهران شده است، گفت: مساله زلزله در کشور، مساله ثانویه نیست، از این رو باید با استفاده از فناوری و مقاوم‌سازی سازه‌ها، آسیب‌پذیری شهر تهران در برابر زلزله را کاهش داد.
به گزارش ایسنا، دکتر سعدالله نصیری‌قیداری با اشاره به اقدامات انجام شده برای مکان‌یابی رصدخانه ملی، افزود: برای مکان‌یابی این رصدخانه علاوه بر مطالعات نجومی، مطالعاتی از لحاظ زلزله‌شناسی انجام شد تا منطقه‌ای با کمترین میزان ریسک را برای این رصدخانه انتخاب کنیم.
وی با تاکید بر اینکه ایران تجربه زلزله ۷.۹ریشتر را داشته است، گفت: براساس برنامه ششم توسعه، شهرداری موکلف شده است تا نسبت به درج الزام رعایت مقررات ملی ساختمان در پروانه ساختمان‌ها اقدام کند .
نصیری اضافه کرد: علاوه بر آن تاکید شده است که به منظور کاهش خطرپذیری، اقدام به توسعه شبکه و ایستگاه‌های شتاب‌نگاری، لرزه‌نگاری و پیش‌نشانگرهای زلزله شود، ضمن آنکه نسبت به اجرای قانون برنامه، استاندارد سازی و اتخاذ روش‌های مقاوم‌سازی ساختمان‌ها اقدام شود.
وی با تاکید بر اینکه در برنامه ۵ساله شهرداری تهران، ۱۵تکلیف در این زمینه تعیین شده است، ابراز تاسف کرد که هیچ کدام از این تکالیف اجرایی نشده است.


منبع: روزنامه اطلاعات

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *