تقدیر رئیس دایره‌المعارف بزرگ اسلامی از درک ژرف و فرهمندانه‌ی خانواده شهید محمد سعید یزدان‌پرست

 

«الذین ینفقون اموالهم باللیل والنهار سرا و علانیه فلهم اجرهم عند ربهم و لا خوف علیهم و لا هم یحزنون» کسانی که اموال خود را به هنگام شب و روز، پنهان و آشکار، انفاق می‌کنند، مزدشان نزد پروردگارشان است، نه ترسی بر آنها است و نه غمگین می‌شوند.
سوره بقره آیه ۲۷۴
پیرو درخواست دکتر سید کاظم موسوی بجنوردی رئیس دایره‌المعارف بزرگ اسلامی از همه اهالی فرهنگ و اندیشه، برای همراهی و همیاری این مرکز که مشروح آن در روزنامه اطلاعات مورخ یکشنبه سوم دی‌ماه منتشر شد، خانواده شهید محمد سعید یزدان‌پرست، در اجابت این درخواست اقدامی در‌س‌آموز و ستایش برانگیز انجام دادند.
خانواده این شهید عزیز ـ که همراه با شهید مرتضی آوینی روایتگر روایت فتح‌ به شهادت رسید ـ مجموعه طلاها و زیورآلات مادر شهید، مرحومه حاجیه خانم امیرپور آهنگر کلایی به همراه مبلغی پول نقد را، برای کمک به تکمیل و انتشار ۱۲ دانشنامه دایره‌المعارف بزرگ اسلامی، تقدیم مدیریت این مرکز کردند.
حمید یزدان‌پرست لاریجانی، که خود درّی درخشان از بحر معانی و اندیشه و صاحب تألیفات گرانسنگی در حوزه فرهنگ،‌ معرفت و ادبیات ملی و دینی است، در نامه‌ای خطاب به دکتر سیدکاظم موسوی بجنوردی، رئیس دائره‌المعارف بزرگ اسلامی چنین نوشت:
بسمه‌تعالی
حضرت آقای موسوی بجنوردی عزیز
با سلام، می‌گویند حضرت ابراهیم(ع) را که به آتش افکندند، با آنکه آتش تا آسمان زبانه می‌کشید و از فرسنگ‌ها دود و دمش دیده می‌شد، زنبور دهانش را پر آب می‌کرد و بر آن می‌پاشید. گفتند: این آتش عظیم با اندک نمِ تو خاموش می‌شود؟ گفت: به وظیفه خود عمل می‌کنم که بیش از این برنمی‌آید!
حکایت ماست ای بزرگوار که چیزکی ناقابل تقدیم کردیم؛ یادگار مادری که سالهاست از میان ما رفته. قرار شد نثار حرم حضرت امام حسین(ع) کنیم،‌ گفتیم این فرزندش معارف حسینی را نشر می‌دهد، چه از این بهتر؟ گرچه به قول شمس «جهانِ پر زر باید نثار روی تو کردن» چه کند بینوا ندارد بیش!
فرزندان شادروان حاجیه امیرپور آهنگر کلایی
(مادر شهید مهندس محمدسعید یزدان‌پرست لاریجانی)
در پاسخ به این حرکت انسانی و فرهنگدوستانه خانواده فرهیخته و فاضل شهید یزدان پرست، دکتر سید کاظم موسوی بجنوردی رئیس مرکز دائره‌‌المعارف بزرگ اسلامی، طی پیامی خطاب به خواهر شهید، از این ایثار و کرامت خانواده شهید قدردانی کرد و این اقدام را حاصل خردمندی و درک ژرف خانواده شهید از فرهنگ ملی و اسلامی توصیف کرد.
متن پیام دکتر موسوی بجنوردی به این شرح است:
سرکار خانم یزدان پرست لاریجانی
با عرض سلام، اینکه با وجود نیاز خودتان باز آنچه از مادر گرامیتان مادر شهید مهندس محمد سعید یزدان پرست لاریجانی به شما رسیده است و شما سخاوتمندانه آن را به مرکز دائره‌المعارف بزرگ اسلامی اهدا کردید تقدیر و سپاسگزاری می‌شود. اقدام شما از خردمندی و درک ژرفتان از فرهنگ ملی و اسلامی است که مسلماً می‌تواند الگوی بسیار خوبی برای هر یک از آحاد ملت شریف ایران باشد. از خداوند متعال و ائمه اطهار علیهم‌السلام سعادت و تندرستی همه اعضای سرافراز خاندان شهید یزدان پرست لاریجانی را مسألت دارم.


منبع: روزنامه اطلاعات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *