تشریح برنامه‌های ۸۰ سالگی کتابخانه ملی

 

ویژه‌ برنامه‌های هشتادمین سالگرد تاسیس کتابخانه ملی ایران تشریح شد.
به گزارش ایسنا بر اساس خبر رسیده، مظفر پاسدار شیرازی سخنگوی ویژه‌برنامه‌های هشتادمین سالگرد تاسیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی در ابتدای نشست خبری با تشریح این برنامه‌ها گفت: در فرهنگ ما این قدمت جای افتخار و مباهات دارد. به همین منظور دکتر بروجردی رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی تاکید داشتند که برنامه‌های ویژه‌ای برای سالگرد این مکان فرهنگی در نظر گرفته شود.
او با بیان اینکه پوستر و لوگو اولیه ۸۰ سالگی کتابخانه شهریور امسال رونمایی شد گفت: هدف از این نشست ارائه برنامه های ویژه مقررشده در اسفندماه است که از تاریخ ۵تا ۹این ماه برگزار می‌شود.
رئیس حوزه ریاست، روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان اسناد و کتابخانه ملی در ادامه افزود: آیین نکوداشت کتابخانه ملی یکی از مهم ترین رویدادها و رخدادهای فرهنگی کشور است که به جرات می‌توان آن را نخستین برنامه فرهنگی اختصاصی دولت دوازدهم لقب داد که هیچ سابقه‌ای در دولت‌های پیشین نداشته است.
پاسدار شیرازی با اشاره به اینکه در این برنامه ابعاد بین‌المللی را هم در نظر خواهیم گرفت تصریح کرد: در مراسم ویژه این نکوداشت از روسای کتابخانه‌های ملی کشورها، رئیس و دبیر ایفلا (فدراسیون بین‌المللی انجمن‌ها و موسسات کتابداری)، سفیران کشورهای خارجی مقیم تهران و رایزنان فرهنگی آن‌ها دعوت به عمل آمده است. به علاوه در کنار آنان چهره‌های فرهیخته و فرهنگی حوزه علم و دانش نیز حضور خواهند داشت.
او افزود: اولین برنامه هشتادمین سالگرد کتابخانه ملی با نمایشگاه «هشتاد سال با کتابخانه ملی» آغاز به کار می‌کند که به شکل مشترک در پنج کتابخانه بزرگ کشور و ۱۲شعبه استانی و منطقه‌ای سازمان اسناد و کتابخانه ملی برگزارخواهد شد. این پنج کتابخانه شامل کتابخانه و مرکز اسناد آستان قدس رضوی، کتابخانه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی، کتابخانه و مرکز اسناد دانشگاه تهران، کتابخانه و مرکز اسناد آیت‌الله مرعشی و کتابخانه و مرکز اسناد کتابخانه ملی می‌شود.
سخنگوی ویژه‌ برنامه‌های هشتادمین سالگرد تاسیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی با بیان این‌که دکتر بروجردی رئیس کتابخانه ملی در ساختمان ۳۰تیر این سازمان صبح روز شنبه ۵اسفند ساعت ۱۰صبح، نمایشگاه را افتتاح خواهد کرد، ادامه داد: در کنار ایشان معاونان مرکز اسناد و کتابخانه ملی در چهار مرکز دیگر به شکل همزمان به افتتاح سایر مراکز اقدام می‌کنند.
او با اشاره به اینکه این نمایشگاه از ۵تا ۹اسفند به مدت یک هفته دایر خواهد بود، گفت: درساعت ۷عصر ۵اسفند نشستی با عنوان «یاد ایام» با حضور همه روسای پیشین کتابخانه ملی و پیشکسوتانی که در سال‌های اخیر با تلاش خود به جنبه‌های علمی این نهاد کمک بسزایی کرده‌اند، برگزار می‌شود. همچنین کتاب «روسا و نام‌آوران کتابخانه ملی» که به همت ناهید حبیبی آزاد و دکتر غلامرضا امیرخانی جمع‌آوری شده در این مراسم رونمایی خواهد شد. او با بیان این‌که در این نمایشگاه تازه‌ترین نسخه های خطی یک سال گذشته گردآوری شده است ادامه داد: درصبح روز یکشنبه در سالن فرهنگ مرکز همایش‌های سازمان کتابخانه ملی رونمایی از اپلیکیشن و وب‌سایت جدید کتابخانه و سایت مارک ایران را داریم و برای نخستین  بار نمایشگاه «اوراق زرین» را در ساعت ۳عصر همان روز در موزه کتاب و میراث مستند ایران برگزار خواهیم کرد.
پاسدار شیرازی گفت: در روز دوشنبه مراسم ویژه آیین نکوداشت را خواهیم داشت که در این مراسم از روسای کتابخانه‌های ملی، سفیران و شخصیت‌های برجسته فرهنگی کشور و همین‌طور شخصیت‌های سیاسی دعوت کرده‌ایم. همین طور از ریاست محترم جمهور، جناب آقای دکتر روحانی دعوت کرده‌ایم و امیدواریم که بتوانیم از حضور ایشان بهره ببریم.
او اضافه کرد: ساعت ۱۰صبح سه‌شنبه در سالن همایش گنجینه اسناد برای نخستین بار نشست تجلیل از راویان تاریخ شفاهی را خواهیم داشت. همچنین در این برنامه از سه کتاب رونمایی خواهد شد و در کنار آن از هزار شخصیتی که مخاطب تاریخ شفاهی ما بودند تقدیر و تجلیل خواهد شد. در عصر همان روز از مکتوبات کتابخانه ملی رونمایی می‌شود که این کتاب‌ها شامل «تاریخچه کتابخانه ملی ایران» به دو زمان انگلیسی و فارسی، «فهرست مهرها و نقش مهرهای سازمان اسناد و کتابخانه ملی» و کتاب «۵۰سال با بیانی» است.
رئیس حوزه ریاست، روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان اسناد و کتابخانه ملی ادامه داد: در تاریخ شفاهی نیز کتاب «عدالت و سیاست»، کتاب «دل‌سپرده به کودکان» و «ستاره فروزان» را رونمایی خواهیم کرد.
او افزود: در روز چهارشنبه که آخرین روز گرامیداشت این مراسم است رونمایی از «دانشنامه ایران‌زمین» را که فعالیت مشترکی بین سازمان اسناد و کتابخانه ملی و سازمان فرهنگ و ارتباطات است خواهیم داشت. به علاوه اختتامیه را با حضور پیشکسوتان سازمان اسناد و کتابخانه ملی برگزار می کنیم. همچنین درصدد هستیم نمایشگاهی را در پنج کلان‌شهر در سطح شهر برگزار کنیم که در حال رایزنی با شهرداری‌های تهران، مشهد، تبریز، اصفهان و شیراز هستیم و امیدواریم بتوانیم این برنامه‌ها را با احاد مردم به اشتراک بگذاریم.


منبع: روزنامه اطلاعات

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *