تجلیل از ۱۰ هنرمند پیشکسوت در اختتامیه جشنواره تجسمی فجر

دبیر دهمین دوره جشنواره بین‌المللی هنرهای تجسمی فجر گفت: امسال در راستای معرفی چهره‌های تازه و هنرمندان جوان‌تر، بخش رقابتی نیز پیش‌بینی شده، اما تأکید برگزارکنندگان جشنواره بر افزایش سطح کیفی آثار و حضور چهره‌های شاخص است.
مجتبی آقایی، دبیر دهمین دوره جشنواره بین‌المللی هنرهای تجسمی فجر، تعداد آثار به نمایش گذاشته شده در این رویداد مهم را ۸۸ اثر خواند و در‌این‌باره به خبرنگار هنرآنلاین، گفت: در بخش رقابتی این دوره از جشنواره ۸۸ اثر از بین ۱۰۶۴۰ مورد ارسالی انتخاب شده که در مرحله نهایی از بین آنان ۱۰ اثر برتر گزینش می‌شود.
او این دوره جشنواره را نسبت به قبل متفاوت خواند و اظهار کرد: نسبت به سال‌های گذشته، این دوره از جشنواره دارای ویژگی متفاوت است که از جمله آن می‌توان به چند بخشی بودن قسمت مدعوین اشاره کرد.
دبیر دهمین جشنواره تجسمی فجر ادامه داد: امسال در بخش مدعوین آثار مفاخر به نمایش گذاشته می‌شود و در اختتامیه ۱۰ هنرمند پیشکسوت مورد تقدیر قرار می‌گیرند.
آقایی افزود: در بخش دیگری از حوزه مدعوین، ما شاهد قسمت کیوریتوری آثار توسط هنرمندان هستیم. در این بخش شورای هنر هر کدام پروژه‌ای را تعریف کرده‌اند که رویکرد کیوریتوری دارد. به این معنا که هنرمندان می‌توانند هم از آثار خود و هم دیگر هنرمندان به گزینش اثر و انتخاب برای نمایش بپردازند. البته این بخش مربوط به حوزه رقابتی نیست و صرفاً هنرمندان در راستای غنی کردن و ارتقای سطح جشنواره در آن حضور دارند.
او درباره حضور نگارخانه‌های خصوصی در این دوره از جشنواره توضیح داد: در این دوره جشنواره شاهد حضور ۱۰ نگارخانه خصوصی هستیم که برای نخستین بار در جشنواره مشارکت مستقیم داشته و کارهای خود را به نمایش گذاشته‌اند.
دبیر دهمین دوره جشنواره تجسمی فجر، رویکرد این رویداد را حرکت به سمت فستیوالی شدن خواند و گفت: فستیوالی شدن جشنواره رویکرد شاخصی است که ما به سمت آن حرکت کرده‌ایم زیرا از چنین رویداد مهمی انتظار فستیوالی شدن نیز می‌رود چرا که در این صورت نمایش آثار شاخص و ارتقای سطح کیفی هنر بیش از بخش رقابتی مورد توجه قرار می‌گیرد البته ما در راستای معرفی چهره‌های تازه و هنرمندان جوان‌تر بخش رقابتی را نیز پیش‌بینی کرده‌ایم اما تأکید ما بر افزایش سطح کیفی آثار و حضور چهره‌های شاخص است.
آقایی نبود دبیرخانه دائمی را در جشنواره تجسمی فجر یک مشکل خواند و گفت: با توجه به اینکه جشنواره تجسمی فجر دبیرخانه منسجمی در طول سال ندارد، رصد کردن تازه‌ترین آثار و شناخت هنرمندان در طول سال مشکل می‌شود به همین خاطر ما از حضور چهره‌های شاخص هنری در شورای سیاست‌گذاری و اجرا بهره بردیم زیرا این افراد به خاطر شکل تخصص خود، این عرصه را همواره زیر نظر دارند و رصد می‌کنند.
او حضور استان‌ها در جشنواره تجسمی فجر را یک اتفاق مثبت خواند و تصریح کرد: در این دوره جشنواره ۱۵ استان کشور به صورت مستقل به نمایش آثار هنرمندان منطقه خود می‌پردازند و بر خلاف دوره‌های قبل که صرفاً سی‌دی آثار برگزیده تهران به استان‌ها ارسال می‌شد، با مشارکت نگارخانه‌ها، آثار استانی به نمایش گذاشته می‌شود. ضمن اینکه یک اثر برگزیده از هنرمند فاخر این مناطق نیز با نظر شورای استانی و دبیر انتخابی برای نمایش به تهران ارسال می‌شود و فرد برگزیده مورد تقدیر نیز قرار خواهد گرفت.
دبیر دهمین جشنواره تجسمی فجر درباره حضور بخش‌های خارجی در این رویداد گفت: امسال می‌توانیم ادعا کنیم که جشنواره به وجه ملی خود نزدیک‌تر شده است البته هنوز ما در بخش بین‌المللی دچار ضعف هستیم.
آقایی درباره دلایل ضعف در بخش بین‌المللی جشنواره توضیح داد و گفت: به دلیل نبود دبیرخانه دائمی امکان مکاتبه و ارتباط با هنرمندان خارجی در طول سال فراهم نیست ضمن اینکه ما در بخش حمل‌ونقل آثار، بیمه و مسائلی از این دست با مشکلات رو به رو هستیم.
او در خصوص نمایش آثار خارجی در موسسه فرهنگی اکو گفت: تا امروز ۵ کشور برای حضور در این نمایشگاه که با نام “روز ملل” است، درخواست داده‌اند، اما در حال دیدن آثار هستیم زیرا برخی از کارها چندان درخور نیستند و کیفیت لازم برای حضور را ندارند.
دبیر جشنواره تجسمی فجر در خصوص کمبود فضا برای نمایش آثار هنری مدرن در این دوره از جشنواره گفت: کمبود فضا یکی از عمده‌ترین مشکلات ما به شمار می‌رود زیرا حتی مرکز هنری صبا نیز برای بخش تجسمی ساخته نشده است، به همین خاطر ما برای نمایش آثار هنری مدرن نظیر کارهای بینا رشته‌ای و چیدمان فضای مناسبی را نداریم و ناچار هستیم که با کاهش دادن خواسته‌هایمان خود را تطبیق دهیم.
آقایی مشارکت شهرداری و مسئولین را برای رشد عرصه تجسمی ضروری خواند و تصریح کرد: کیفیت‌بخشی به حوزه هنرهای تجسمی نیازمند همراهی مدیران و مسئولان است زیرا هنرمندان با حضور گسترده خود ثابت کرده‌اند که در این حوزه تا چه حد فعال هستند.


منبع: روزنامه اطلاعات

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *