تجلیل از استاد دکتر خرسندی، پزشک داوطلب دفاع‌مقدس

 

رونمایی از کتاب پزشک پرواز «خاطرات دکتر محمد تقی خرسندی آشتیانی» دیروز با حضور جمع زیادی از پزشکان دوران دفاع مقدس در محل حوزه هنری برگزار شد.
به گزارش خبرنگار ما،در این مراسم ابتدا محسن مومنی شریف رئیس حوزه هنری در سخنانی گفت: امروز ما برای تولد یک کتاب در اینجا حضور داریم که جای آن در ادبیات دفاع مقدس خالی بود.
وی با اشاره به این که ما حدود ۸۰۰ کتاب درباره دفاع مقدس منتشر کرده‎‌‎ایم اما جای کتابی که خاطرات پزشکان از دوران دفاع مقدس رابیان کند، خالی بود، افزود: بخش مهمی از دوران دفاع مقدس مربوط به پزشکانی است که خیلی از رزمندگان جان خود را مدیون آن‎‌‎ها هستند و امیدواریم که جای خالی خاطرات این بخش از دفاع مقدس توسط پزشکان و اندیشمندانی که در دفاع مقدس حق بزرگی بر گردن ما دارند، پر شود.
مومنی شریف با تأکید بر این که شخصیت انسانی و اخلاقی دکتر خرسندی آشتیانی می‎‌‎تواند الگوی مناسبی برای جامعه پزشکی دانشجویان، جوانان و مردم باشد، افزود: در اینجا باید از دکتر عرب خردمند و دکتر خاتمی که وقت طولانی برای مهیا شدن این کتاب صرف کرده‎‌‎اند، تشکر کنم.
وی افزود: در این مراسم باید از پزشکان فداکاری مانند دکتر ابوترابی که هشت سال در جهبه بود و هم‎‌‎اکنون در میان ما نیست یاد کنم و امیدوارم که دیگر برای جمع‎‌‎آوری خاطرات این عزیزان که یک سرمایه ملی است، فرصت را از دست ندهیم.
دکتر مسعود خاتمی رئیس قطب علمی تروما هم در سخنانی گفت: در تاریخ پرفراز و نشیب ایران حواث بسیاری اتفاق افتاده است، اما جنگ تحمیلی با ابعاد گسترده آن حادثه بی‎‌‎نظیری است که باید هرچند وقت یکبار آن را مرور کنیم.
وی افزود: بعد از پیروزی انقلاب اسلامی کشور عراق با تمامی تجهیزات جنگی و حمایت دو ابر قدرت آن روز به انقلابی حمله کرد که هنوز ارتش و نظام آن منسجم نشده بود و از نظر نظامی هم محاسبه آن‎‌‎ها بی‎‌‎مبنا نبود، چرا که ارتش انگیزه لازم را نداشت و نیروهای انقلاب هم هنوز شکل نگرفته بود و کشور هم دچار مشکلات عظیم بود، اما حضرت امام خمینی(ره) با همان فرمولی که برای پیروزی انقلاب به کار بردند،مردم را وارد دفاع مقدس کردند و با حضور مردم پیروزی در جنگ امکان‎‌‎پذیر شد و محاسبات دشمنان ایران هم غلط از آب درآمد.
دکتر خاتمی با تاکید بر این که پزشکان نقش بسیار مهمی در پیروزی دفاع مقدس داشتند، افزود: جامعه پزشکی اولین گروهی بود که برای حضور در جبهه‎‌‎های جنگ اعلام آمادگی و با حضور خود در پشت جبهه خدمات درخشانی به رزمندگان دفاع مقدس کرد.
وی تاکید کرد: فعالیت‌های گروه پزشکی فقط در پشت جبهه‎‌‎ها محصور نبود بلکه این گروه در سرتاسر کشور مشغول ارائه خدمات درمانی به رزمندگان بود، همچنین این خدمات محصور به زمان جنگ هم نبود، بلکه هم‎‌‎اکنون هم مشغول ارائه خدمات درمانی به جانبازان جنگ تحمیلی است و ما پزشکان جانباززیادی داریم که برخی از آن‎‌‎ها ۷۰ درصد جانبازی دارند.
دکتر خاتمی یکی از خدمات بی‎‌‎نظیر جامعه پزشکی را در دفاع مقدس، درمان مجروحان شیمیایی اعلام کرد و گفت: جامعه پزشکی ایران هنگام حمله شیمیایی دشمن هیچ‎‌‎گونه آشنایی با درمان مجروحان شیمیایی نداشت اما خیلی زود مطابق با درمان کلاسیک جهان به درمان مجروحان شیمیایی پرداخت به‎‌‎طوری که پزشکان اروپایی هم از پزشکان ایرانی چیزهای زیادی برای درمان مجروحان شیمیایی آموختند و ما باید رفرنس درمان مجروحان شیمیایی را برای دنیا بنویسیم.
وی با تجلیل از استادان خود که در زمان جنگ تحمیلی با تمامی وجود به رزمندگان خدمات درمانی ارائه می‎‌‎کردند، گفت: دکتر سیاوش صحت در جاهایی عمل جراحی انجام می‎‌‎داد که اگر از سنگر بیرون می‎‌‎آمد توسط دشمن گلوله‎‌‎باران می‎‌‎شد.
در ادامه این مراسم،دکتر ایرج حریرچی قائم‎‌‎مقام وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی هم در سخنانی با اشاره به این که به‎‌‎تازگی در مراسم شهادت دکتر مصطفی علمدار از جانبازان جنگ تحمیلی حضور داشته است، گفت: دکتر علمدار ۱۲۰ بار تحت عمل جراحی قرار گرفت و دست و پای او قطع شد، کلیه‎‌‎هایش را از دست داد اما هیچی نگفت. من در این مراسم متوجه شدم که نسبت به این جانباز و جانبازان دیگر کوتاهی کرده‎‌‎ایم که نتوانستیم اقدام‎‌‎ها و شجاعت‌های این نسل طلایی را جمع‎‌‎آوری کنیم و در اختیار مردم قرار دهیم.
وی به خاطرات دکتر خرسندی آشتیانی اشاره کرد و گفت: دکتر خرسندی می‎‌‎گوید: ممکن است مچ پا و گردنم درد شدید داشته باشد و وقتی بلند می‎‌‎شوم درد آن زیادتر شود و گاهی ممکن است عمل زیاد داشته باشیم و این درد هم بیشتر بشود، زیاد به این دردها توجه نمی‎‌‎کنم، چون خودم را بدهکار خدا و مردم می‎‌‎دانم و در تمامی مواقع می‎‌‎گویم خدایا این کار را برای تو می‎‌‎کنم و باید بدهکاری‎‌‎هایم را برای سلامتی که به من داده‎‌‎ای، بدهم، برای همین هیچگاه خسته نمی‎‌‎شوم چون دارم بدهکاری‎‌‎هایم را می‎‌‎دهم.
حریرچی افزود: بخش قابل توجهی از جامعه پزشکی ما پیرو این مکتب هستند و هم اکنون به ۸۰ میلیون ایرانی خدمات درمانی ارائه می‎‌‎کنند و جامعه ما را از اعزام به خارج بی‎‌‎نیاز کرده‎‌‎اند.
وی افزود: جامعه پزشکی ما در تمامی موارد به خصوص پس از جنگ تحمیلی در شرایط سخت پایین آمدن قیمت نفت در دولت خاتمی یا تحریم‎‌‎های بیرحمانه غرب علیه ملت با از خود گذشتگی خدمات درمانی به مردم ارائه کردند، البته که جامعه پزشکی ما این حق را دارد که از برخی بی مهری‌ها که برای آنان ایجاد می‎‌‎شود، ناراحت باشند.
قائم مقام وزیر بهداشت اضافه کرد: جامعه پزشکی انتظارات به حقی دارند که باید به آن‎‌‎ها در فضای آرام رسیدگی شود و آنان در هر شرایطی خود را از ارائه خدمات درمانی به مردم محروم نمی‎‌‎کنند.
حریرچی تأکید کرد: جامعه پزشکی که در زمان جنگ نه فقط به رزمندگان بلکه به دشمنان خود هم خدمات درمانی ارائه کرده‎‌‎اند، هیچگاه اجازه استفاده نادرست از خدمات خودش را به کسی نخواهد داد و با گفتگو و مفاهمه حرف حق و قانونی خودش را به گوش مسئولان خواهد رساند.
وی در پایان سخنان خود از خدمات دکتر خرسندی آشتیانی، دکتر ایرج فاضل، دکتر سیاوش صحت، دکتر ظفرقندی، دکتر نوبخت و دیگر استادان و پزشکان حاضر در دفاع مقدس تجلیل کرد.
پیام رئیس جامعه جراحان
‏ سپس دکتر سیاوش صحت عضو هیأت مدیره جامعه جراحان ایران پیام دکتر ایرج فاضل رئیس جامعه جراحان را به این شرح قرائت کرد: حرفه مقدس پزشکی ایران مفتخر است که پیوسته شخصیت‎‌‎های برومند و شایسته‎‌‎ای را که منشأ آثار ماندگار بوده‎‌‎اند به جامعه تقدیم کرده است.
آن چه این افراد را سرآمد و شایسته تقدیر می‎‌‎کند خصائلی مانند دانش روز، اخلاق انسانی، گذشت، عشق خدمت به مردم و عشق به تربیت جوانان و دانش‎‌‎‏ پژوهان و دیگر خصائلی است که زینت بخش وجود آنان بوده و چراغ زندگی‎‌‎شان را تابناک‎‌‎تر می‎‌‎کند.
استاد دکتر محمدتقی خرسندی نمونه شاخص چنین شخصیت‎‌‎هایی است که جامعه به‎‌‎وجود او مفتخر است. ضمن تشکر از برگزار کنندگان این گردهمایی برای این شخصیت فرهیخته تندرستی و توفیق الهی و برای جامعه پزشکی ایران سربلندی آرزومندم.
در ادامه، فاطمه دهقان نیری نویسنده کتاب پزشک پرواز در سخنان کوتاهی با تاکید بر این‎‌‎که این کتاب یکی از بهترین کارهایی است که تاکنون انجام داده‎‌‎ام و مهم‌ترین دلیل آن هم تواضع و فروتنی و ساده صحبت کردن و سعه صدر دکتر خرسندی آشتیانی بود، افزود: این کار دو سال طول کشید و بیش از ۲۰ ساعت مصاحبه از دکتر خرسندی گرفتم و ایشان با خستگی تمام با توجه به این‎‌‎که بعد از پایان کار این مصاحبه‎‌‎ها را انجام می‎‌‎دادند اما با کمال تواضع و فروتنی به پاسخ‎‌‎های من جواب می‎‌‎دادند.
وی افزود: جمع‎‌‎آوری خاطرات پزشکان که یکی از ارکان دفاع مقدس بودند بسیار مهم است و دلیلی هم که تاکنون به آن توجه نشده است، گرفتاری و مشغله زیاد این پزشکان است که با تمامی وجود در صدد درمان بیماران خود هستند.
در پایان این مراسم، دکتر محمدتقی خرسندی آشتیانی در سخنانی با تشکر از تمامی دست‎‌‎اندرکاران تهیه این کتاب گفت:من خودم را به هیچ وجه در حدی نمی‎‌‎دانم که کتابی درباره من نوشته شود، اما دکتر عرب خردمند اصرار داشتند که خاطرات من نوشته شود و اگر اصرار ایشان نبود این کار انجام نمی‎‌‎شد.
وی با اشاره به این که تشکر ویژه‎‌‎ای هم از همسرم دارم که در تمامی شرایط کمک یار من بود، افزود: خوشحالی من این است که سه سال آغاز جنگ در دزفول بودم و در تمامی عملیات بزرگ در جبهه‌ها حضور داشتم و تجربه زیادی در دسته‎‌‎بندی مجروحان داشتم به طوری که در بدو ورود مجروحان آن‎‌‎ها را تقسیم‎‌‎بندی می‎‌‎کردیم؛ این الان برود اتاق عمل، دیگری دو ساعت وقت دارد، آن یکی دو روز وقت دارد به همین شکل همه را زمانبندی می‎‌‎کردم، آن‎‌‌‎هایی که وقت کافی داشتند می‎‌‎فرستادیم باند و با هواپیما منتقل می‎‌‎شدند، اما آن‎‌‎هایی را که اورژانسی بودند، می‎‌‎فرستادیم اتاق عمل و نگه می‎‌‎داشتیم.
دکتر خرسندی آشتیانی اضافه کرد: من در دزفول پزشک عمومی بودم و دوره رزیدنتی گوش و حلق و بینی را می‎‌‎گذراندم اما تمامی جراحی‎‌‎های شکم و جاهای دیگر را یاد گرفته بودم و می‎‌‎توانستم جلو خونریزی‎‌‎های اولیه را بگیرم.
وی با تأکید بر این که من امتحان رزیدنتی دادم و استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران شدم و یک ذره هم از مزایای جبهه استفاده نکردم، افزود: من حتی طبق قانون که می‎‌‎توانستم دو فرزند خودم را از سربازی معاف کنم از این حق استفاده نکردم و آن‎‌‎ها را به سربازی فرستادم و همه این‎‌‎ها از حس بدهکاری من به خدا و مردم بود.
وی با تجلیل از دکتر صحت، دکتر فاضل، دکتر دوایی و سایر استادان خود گفت: این تیم پزشکی هر کجا که می‎‌‎رفتند ما می‎‌‎دانستیم آن جا عملیات بزرگ اتفاق خواهد افتاد. در بمباران شیمیایی حلبچه دکتر فاضل و دکتر سیم فروش و تمامی بزرگان حضور داشتند و کار و تلاش آن‎‌‎ها باعث می‎‌‎شد که من هم تشویق بشوم و بیشتر در جبهه‎‌‎ها حضور داشته باشم.
دکتر خرسندی آشتیانی با ذکر خاطراتی از دفاع مقدس گفت: یکی از عملیات‎‌‎های سنگین عملیات فتح‎‌‎المبین بود، وقتی مجروحان عراقی به اسارت درمی‎‌‎آمدند همین پرستار و پزشکانی که تا یک ساعت قبل توسط همین اسیران به آن‎‌‎ها حمله می‎‌‎شد، به آن‎‌‎ها هم مانند مجروحان ایرانی خدمات درمانی ارائه می‎‌‎کردند.
وی افزود: بعد از پیروزی انقلاب و به هم ریختگی ناشی از آن برخی از پرستاران و پزشکان که در نظام قبلی سرویس بهتری می‎‌‎گرفتند، غر می‎‌‎زدند به طوری که یک خانم پرستار به خاطر نبود بشقاب چینی و قاشق استیل به ما غر می‎‌‎زد و بعد از شروع جنگ آن‎‌‎ها مجبور شدند در یک اتاق بزرگ با هم بخوابند،اما همان‌ها در طول جنگ بهترین خدمات را به مجروحان ارائه می‌کردند.
دکتر خرسندی آشتیانی اضافه کرد: یک روز ناگهان صدای غرش هواپیما آمد اما صدای هواپیمایی که برای فرود نزدیک می‎‌‎شود نبود، صدا بلندتر و نعره خاصی می‎‌‎کشید، فهمیدم هواپیمای دشمن است، هواپیما آمد پایگاه را دور زد، دو هواپیما باند پایگاه را زدند و دو هواپیما هم به سمت دوکوهه رفتند و پادگان دوکوهه را بمباران کردند. وی افزود: آنجا زاغه مهمات را زدند و صدای انفجارهای مهیبی آمد، ناگهان دود سفیدی بلندشد و تمامی فضای پایگاه را گرفت و ما گفتیم الان زاغه‎‌‎های مهمات داخل پایگاه منفجر و همه ما شهید خواهیم شد، اما بعد از مدتی یک دفعه وضع دیگر حاکم شد و کم‎‌‎کم صدای انفجارها کمتر و تمام شد و دود هم داشت کمتر می‎‌‎شد بعدا فهمیدیم یک قطار باری حامل مهمات را زده‎‌‎اند و در کنار آن قطار کپسول گاز بوتان هم منفجر شده است. دکتر خرسندی آشتیانی اضافه کرد: یکی دیگر از خاطرات عجیب من مربوط به موردی می‎‌‎شود که من رفتم داخل بخش و دیدم پرستاری که بسیار منتقد بود دارد گریه می‎‌‎کند و این پرستار از پرستارهای زمان شاه بود و من فکر کردم که از روی ناراحتی دارد گریه می‎‌‎کند، از او پرسیدم چرا گریه می‎‌‎کنی؟ گفت این‎‌‎ها کی هستند، گفتم این‎‌‎ها مجروحان جنگ هستند، گفت این را می‎‌‎دانم، این فرد را می‎‌‎بینی جراحات زیادی دارد و به چهار میخ کامل کشیده شده است، گفتم خوب مشکلش چیست؟ گفت من خسته بودم و باید به مجروح دیگری هر نیم ساعت خدمت بدهم ولی خسته بودم، این مجروح به من گفت شما بخواب و هر موقع که وقتش رسید من با پایم شما را بیدار می‎‌‎کنم.
وی در پایان گفت: من زیبایی‎‌‎هایی در جبهه‎‌‎ها دیدم که هیچ کتاب و رمانی نمی‎‌‎تواند آن را به من بدهد. بر اساس این گزارش، کتاب پزشک پرواز خاطرات دکتر محمدتقی خوانساری توسط انتشارات سوره مهر وابسته به حوزه هنری منتشر شده است و علاقه‎‌‎مندان برای خرید این کتاب می‎‌‎توانند با شماره تلفن ۶۱۹۴۲ تماس بگیرند.‏


منبع: روزنامه اطلاعات

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *