تبیین گفتمان انقلاب اسلامی و دفاع مقدس

 

سرویس فرهنگی: اولین نشست علمی ـ تخصصی همایش ملی بازنمایی گفتمان انقلاب اسلامی و دفاع مقدس برگزار شد.
اولین نشست علمی ـ تخصصی همایش ملی بازنمایی گفتمان انقلاب اسلامی و دفاع مقدس تحت‌ عنوان: بازشناسی، تطور و ظرفیت‌شناسی گفتمان انقلاب اسلامی، روز گذشته در محل موزه انقلاب اسلامی و دفاع‌ مقدس برگزار شد. در این نشست دکتر ابراهیم متقی، دکتر برزگر و دکتر ملکوتیان حضور داشتند و به ارائه دیدگاه‌های خود پرداختند. این نشست مقدمه همایش ملی است که سال آینده قرار است برگزار شود.
دکتر جعفری، مدیرعامل موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس، در آغاز این نشست اظهارداشت: امروز اندیشه جمهوری اسلامی توانسته معادلات را در منطقه و جهان به هم بریزد. لذا باید فرصتی و مجالی فراهم آید تا اندیشمندان این فرصت را از دست ندهند و به اعلام نظرات و اندیشه‌های خود بپردازند. ما اکنون در آستانه چهل‌سالگی انقلاب اسلامی هستیم لذا باید مبانی و چارچوب‌های نظری انقلاب را تبیین کنیم.
دکتر ابراهیم متقی، استاد علوم سیاسی دانشگاه تهران، در این نشست به بررسی بازنشینی قالبهای گفتمانی در انقلاب‌اسلامی پرداخت. وی در صحبتهای خود گفت: انقلاب معنوی واژه‌ای نوظهور و رهیافت‌های انقلاب سیاسی بوده است. هیچ‌یک از نظریه‌پردازان انقلاب تا اواخر دهه ۷۰ نسبت به واقعیتهای هستی‌شناسانه انقلاب مذهبی و معنوی وقوف چندانی نداشتند. واقعیت آن است که می‌توان انقلاب ایران را جایگزین جدیدی در میان مدل‌های انقلاب دوران بعد از جنگ جهانی دوم دانست.
وی همچنین به این نکته اشاره کرد که انقلاب اسلامی، تا زمانی می‌تواند ادامه پیدا کند که قالبهای معنایی و الهی آن تطور داشته باشد ، گفت: متأسفانه بسیاری به ماهیت گفتمانی انقلاب اسلامی توجه نمی‌کنند و اعتراضی هم صورت می‌گیرد نسبت به خود تلقی می‌کنند در حالی که اعتراضها نسبت به دگرگونی ماهیت انقلاب اسلامی است.
انقلاب معنوی وقتی ایجاد می‌شود آثار خودش را در گفتمان مقاومت باز می‌گذارد. لذا وقتی که گفتمان عدالت به هم می‌ریزد و کسی که از آن عبور می‌کند نتیجه‌ای نمی‌گیرد.
دکتر متقی تأکید‌کرد: حکومت امام‌حسین(ع) به دلیل اینکه گفتمان ?های معنایی آن باعث ماندگاری آن در تاریخ شده است. ما باید تفکیک جدی میان اسلام سیاسی ایران که مبتنی بر اندیشه‌های امام است با اندیشه کسانی چون رشید‌رضا و سیدقطب و مودودی متفاوت است. آنها به دنبال بازتولید خلافت هستند و انقلاب اسلامی ایران به دنبال احیای گفتمان عدالت است.


منبع: روزنامه اطلاعات

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *