تاکید شورای عالی انقلاب فرهنگی برخودداری از افراط و تفریط در ارزیابی پیشرفت علمی کشور

 

نشست “مفهوم واقعی پیشرفت علمی و مؤلفه‌های تأثیرگذار بر آن” با حضور وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و جمعی از اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی، به ریاست دکتر محمدرضا مخبر دزفولی، دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی، در محل دبیرخانه این شورا برگزار شد.
به گزارش مرکز خبر شورای عالی انقلاب فرهنگی،گفت: موضوع این جلسه مبحث مهم جایگاه مقالات علمی و پیشرفت علمی کشور است.
وی افزود: این موضوع چند بار توسط اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی مطرح شد و همه اعضای شورا و همچنین جمع کثیری از دانشگاهیان کشور به این موضوع تأکید داشتند که نگارش و انتشار مقاله علمی تنها رکن پیشرفت علمی نیست.
دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: قطعاً استاد دانشگاه باید توانایی علمی خود را در نگارش مقالات علمی نمایان سازد و این موضوع در آئین‌نامه جذب اعضای هیئت‌علمی و آئین‌نامه ارتقاء آنان در نظر گرفته شده است.
دکتر مخبر دزفولی گفت: در این مسیر باید بدون هرگونه افراط و تفریط، مقاله علمی جایگاه شایسته خود را پیدا کند.
وی افزود: با تأکیدات رئیس محترم شورای عالی انقلاب فرهنگی این جلسه تشکیل شده است تا بتوانیم در این زمینه به یک خط ‌مشی روشن دست پیدا کنیم.
پس از سخنان دکتر مخبر دزفولی، اعضای جلسه به بیان نظرات و پیشنهادهای خود پرداختند که اهم آن به شرح ذیل است: ساختار معیوب انتشار مقالات علمی در مجلات علمی پژوهشی و علمی ترویجی، عدم اکتفاء به مقاله‌نویسی و تأکید بر لزوم استخراج فرآورده از مقالات علمی، تنوع در روش‌های علم‌سنجی در جهان، تعریف معیارهای جدید برای ضریب نفوذ و تأثیر مقالات علمی و نگاه اقتصادی و ارزش‌آفرین به مقالات علمی.
اعضای جلسه همچنین موارد ذیل را نیز مورد تأکید قراردادند: نگاه بومی و ملی به مسائل علمی کشور، آسیب‌پذیری شیوه فعلی نگارش مقالات و انتشار آنها در مجلات خارجی در مقابل تحریم‌های علمی، دقت در نحوه ورود به موضوع ارتباط مقالات با پیشرفت علمی، جدی گرفته شده ارتباط صنعت با دانشگاه، اعطای استقلال و اختیار بیشتر به گروه‌های آموزشی و ارزیابی‌های علمی و اجرای کامل سیاست‌های اصل ۴۴ و اقتصاد مقاومتی و دانش بنیان برای ایجاد ثروت و ارزش‌افزوده.
دکتر رضا داوری اردکانی، رئیس فرهنگستان علوم جمهوری اسلامی ایران هم در این جلسه گفت: مقاله علمی از لوازم پیشرفت علمی است و نباید برخی اشکالات منجر به انکار اصل موضوع شود.
وی افزود: کاربردی شدن مقالات و استخراج راه‌حل برای مشکلات کشور باید بیشتر مدنظر قرار گیرد.
عضو هیئت علمی دانشگاه تهران ادامه داد: تقویت روحیه پژوهش و تحقیق باید از دوره آموزش‌وپرورش ابتدایی انجام شود.
دکتر داوری اردکانی با اشاره به برخی آمار وضعیت آموزش عالی در کشور گفت: گسترش بی ضابطه آموزش عالی موجب اشکالات زیادی برای جامعه علمی کشور شده است.
به گزارش مرکز خبر شورای عالی انقلاب فرهنگی بعد از سخنان دکتر داوری اردکانی، دکتر مخبر دزفولی هم طی سخنانی گفت: پیشرفت علمی چشمگیر و شگرف علمی در کشور حاصل این سه دهه بعد از جنگ تحمیلی است.
وی افزود: کشورمان روزی در عرصه علم جهانی اصلاً مطرح نبود اما امروز حرف تازه در این زمینه دارد.
دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: تجاری‌سازی مقالات علمی با توجه به مشکلات کشور قوه محرکه و پیشران خوبی برای تولید مقالات فاخر است.
عضو هیئت علمی دانشگاه تهران گفت: همه باید از پیشرفت علمی کشور دفاع کنند.‌وی افزود: پرسش اصلی آن است که آیا جامعه علمی کشور می‌تواند این مشکل را حل کند و پاسخ این است که حتماً می‌تواند.
دکتر مخبر دزفولی ادامه داد: نگارش مقاله به زبان فارسی به‌عنوان مقدمه برای تبدیل این زبان به زبان علمی جهان باید جدی‌تر گرفته شود.
به گزارش مرکز خبر شورای عالی انقلاب فرهنگی، با توجه به مباحث مطرح‌شده در این جلسه و با رای مثبت اعضا، کارگروهی با عضویت دکتر کریمی، دکتر لاریجانی، دکتر محققی، دکتر نیلی احمدآبادی، دکتر رنجبر، دکتر فتوحی، دکتر حاجی آخوندی، دکتر وطنی، دکتر الیاسی و دکتر سلیمی و با مسئولیت دکتر سهراب پور مسئول بررسی این موضوع شدند.
دکتر سید حسن قاضی‌زاده هاشمی، وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی هم در این جلسه طی سخنانی گفت: در وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ارتقاء رتبه علمی اساتید دانشگاه‌ها منحصر به انتشار مقاله نیست و برای این موضوع شواهد و نمونه‌های فراوانی وجود دارد. وی افزود: این شکل از ارتقاء که مقاله در آن نقش زیادی دارد موجب آسیب به گروه‌های علمی شده است.
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: در حوزه بهداشت و درمان که تولیدات پزشکی را هم شامل می‌شود ناگزیر از رقابت بین‌المللی هستیم.
وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با تأکید بر توجه به پیشرفت‌های علمی گفت: آسیب‌شناسی این روند و تصحیح برخی از اشکالات برای استمرار این پیشرفت لازم است.
وی افزود: عدم توجه به رقابت در عرصه بین‌المللی علم و فناوری نادیده گرفتن روحیه عزت و استقلال علمی موجب خسارت و قهقرا خواهد شد.
عضو ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور ادامه داد: این موضوع که مقالات علمی به فرآورده‌های علمی منجر نمی‌شود نباید موجب نادیده گرفتن اهمیت مقالات شود.
دکتر قاضی‌زاده هاشمی گفت: یک کارگروه با حضور رؤسای دانشگاه‌های معتبر به‌ عنوان کسانی که در صف مشغول فعالیت اجرایی هستند، برای ارزیابی و ارائه راهکار در این زمینه باید تشکیل شود.
وی افزود: پیشرفت‌های علمی کشور و از جمله در زمینه بهداشت و درمان که با عنایات رهبر معظم انقلاب «مدظله‌العالی» حاصل شده موجب افتخار ملی شده است.


منبع: روزنامه اطلاعات

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *