برگزیدگان نوزدهمین جشنواره ابن‌سینا معرفی شدند

 

با حضور وزیر بهداشت از برگزیدگان بخش‌های پژوهش، آموزش و خدمات ویژه نوزدهمین جشنواره ابن سینا در دانشگاه علوم پزشکی تهران تجلیل به عمل آمد.
به گزارش ایسنا، دکتر هاشمی در این مراسم با بیان اینکه ۱۵بهمن مصادف با انتصاب مهندس بازرگان توسط امام خمینی (ره) به عنوان نخست وزیری است، افزود: مهندس بازرگان از دانش‌آموختگان دانشگاه تهران بود و به حق توانستند کشور را در بحرانی‌ترین روزها مدیریت کنند .
وی ادامه داد: برای این کشور زحمات زیادی کشیده شده است و مسئولان کشور نباید تلاش‌هایی که توسط مردم برای این پیروزی کشیده شد، فراموش کنند.
وزیر بهداشت با اشاره به اینکه وزارت بهداشت در حد توان خود به پژوهش و رشد علمی کشور کمک می‌کند، گفت: امروز بیش از آن‌که عمل کنیم، حرف می‌زنیم و در شعار دادن در کشور اول هستیم و در عمل، بودجه پژوهش کشور از بودجه عمومی بسیار ناچیز است.
وی افزود: باید سهم پژوهش را از بودجه عمومی در نظر بگیریم و به همان اندازه انتظار داشته باشیم. وی تاکید کرد: چرا باید مالیات در بیمارستان‌های دولتی ۳۵درصد باشد و اصلا با بخش خصوصی قابل قیاس نباشد. هاشمی با اشاره به اینکه وزارت بهداشت در بخش آموزش علوم پزشکی نسبت به سایر رشته‌های آموزش عالی موفقیت بیشتری کسب کرده است، تصریح کرد: ما بهتر توانسته‌ایم آنچه که یاد گرفته‌ایم، در اختیار مردم قرار دهیم و در حوزه طب، تلاش دانشمندان در زندگی روزمره‌ مردم، ملموس‌تر است و هم اینکه مردم نیازی به خروج از کشور برای انجام کارهای درمانی ندارند،‌ گوشه‌ای از این تلاش‌ها را نشان می‌دهد.
دکتر ملک‌زاده، معاون تحقیقات و فناوری وزیر بهداشت هم با بیان اینکه در سه دهه گذشته، ایران پیشرفت چشمگیری در حوزه‌های اجتماعی داشته است، ‌گفت: کاهش فقر،‌ افزایش سلامت، افزایش برابری زنان و مردان و دسترسی به آب آشامیدنی سالم از جمله دستاوردهایی بوده است که به آن دست پیدا کرده‌ایم.
وی با اشاره به مهم‌ترین چالش‌ها در کشور، اظهار داشت: عدم دسترسی همگانی به شغل،‌ عدم رشد اقتصادی چشمگیر، عدم رشد پایدار شهرها و جوامع از جمله مهم‌ترین چالش‌هایی است که با آن‌ها مواجه هستیم.
ملک‌زاده ادامه داد: همچنین کاهش جمعیت روستایی از مهم‌ترین مسائل است به طوری که در سال‌های اخیر جمعیت روستاها به شدت رو به کاهش بوده و باید در این زمینه فعالیت‌های زیادی انجام داد. وی با بیان اینکه پیشرفت و دستاوردها،‌ چالش‌های زیادی را نیز به وجود می‌آورد،‌ گفت: روند شاخص توسعه در ایران با وجود همه مشکلات در حال افزایش است و بدترین شاخص‌ها در ایران مربوط به مرگ و میر ناشی از تصادفات جاده‌ای،‌ مرگ و میر ناشی از ریزگردها،‌ مرگ و میر ناشی از بلایای طبیعی و مرگ و میر ناشی از مسمویت‌های غیر عمدی است.


منبع: روزنامه اطلاعات

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *