برگزیدگان جشنواره کتاب ‌های آموزشی- تربیتی رشد معرفی شدند

 

برگزیدگان پانزدهمین جشنواره کتاب‌های آموزشی و تربیتی رشد در مراسم اختتامیه‌ای با حضور حجت‌الاسلام والمسلمین محی‌‌الدین بهرام محمدیان، رئیس سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی، محمد ناصری، دبیر جشنواره و فریبا کیا، قائم مقام دفتر انتشارات و تکنولوژی آموزشی و جمعی از مؤلفان و ناشران برگزیده در مدرسه دارالفنون معرفی شدند.
به گزارش خبرنگار ما، حجت الاسلام والمسلمین محی الدین بهرام محمدیان، رئیس سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی در این مراسم با تأکید بر اهمیت جشنواره در رشد فضای فرهنگی کشور گفت: ما امروز یک قدم جلوتر نسبت به سال‌های گذشته هستیم؛ در سال‌های قبل، دغدغه ما این بود که کتاب‌های آموزشی و کمک آموزشی را سامان دهیم و آنها را برای استانداردشدن تشویق کنیم و چنین کاری امروز اتفاق افتاده است و بازار نشر به خودی خود آثار ضعیف را پالایش می‌کند. وی افزود: مراقبت صنفی از هویت نشر، یک تکلیف صنفی است و از ناشران می‌خواهیم که آنها هم بر تولیدات نشر نظارت داشته باشند تا افکار عمومی با دیدن آثار ضعیف، همه ناشران را تاجرمآب تلقی نکنند. محمدیان با تأکید بر اینکه ناشران بخش غیردولتی برای آموزش و پرورش رقیب نیستند، افزود: آنها را رفیق راه و تکمیل کننده فعالیت می‌دانیم و در جشنواره رشد سعی می‌کنیم آنها را معرفی کنیم.
وی تصریح کرد: می‌خواهیم روشی را تجربه کنیم که بر اساس آن، کتاب درسی را به زبان ساده بنویسیم؛ هرچند می‌دانیم که برخی همکاران و خانواده ها مخالفند و می‌گویند چگونه از کتاب داستان، سوال و تست دربیاوریم؟
رئیس سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی از مؤلفان خواست تا برنامه درسی ملی را مرجعی برای تولیدات فرهنگی قرار دهند و گفت: مفاهیم اجتماعی و فرهنگی را به زبان داستانی بیان کردن آن چیزی است که ما از مولفان انتظار داریم.
محمد ناصری، مدیر کل دفتر انتشارات و تکنولوژی آموزشی و دبیر پانزدهمین جشنواره رشد هم در ادامه با اشاره به اینکه اولین جشنواره کتاب رشد در سال ۱۳۷۹ برگزار شد و اکنون پانزدهمین دوره است، گفت: ۲۸۰۰ کتاب از ۴۰۰ ناشر به این دوره از جشنواره راه یافت که ۱۲۷ اثر کاندیدا نهایی شدند. وی با بیان اینکه در این دوره ۳۰ گروه داوری حضور داشت که در هر گروه ۳ داور فعالیت می‌کردند، افزود: در نهایت ۱۰ اثر برگزیده و ۳۱ اثر تقدیر می‌شود.
ناصری به توصیه‌های داوران به مؤلفان و ناشران اشاره کرد و گفت: داوران توصیه می‌کنند از تکرار روش‌های معمولی که سالیان سال در نشر کتاب وجود دارد، پرهیز کنند و نوآوری و خلاقیت‌هایی در تولید کتاب داشته باشند. وی ادامه داد: تولیدکنندگان کتاب باید فرایند برنامه درسی را بهتر از گذشته بشناسند؛ ضمن اینکه نیازسنجی واقعی از نیازهای واقعی دانش‌آموزان صورت گیرد زیرا برخی ناشران بر اساس سلیقه مؤلف، کتاب تولید می‌کنند.
مدیرکل دفتر انتشارات کمک آموزشی با بیان اینکه تألیف در همه حوزه‌ها مقدم بر ترجمه است، افزود: اکثرا کتاب‌ها در برخی بخش‌ها ترجمه است که باید به سمت تألیف رفت. ناصری تأکید کرد: مدیران تولید نشر لازم است بیش از پیش با رویکردهای آموزش و پرورش در حوزه نشر آشنا شوند که این موضوع از طریق کارگاه‌های آموزشی در دسترس دست اندرکاران حوزه نشر قرار می‌گیرد. گفتنی است، پس از اهدای جوایز به مولفان و مترجمان برتر، سه ناشر یار مانا از شهر اصفهان، موسسه فرهنگی فاطمی و موسسه برهان به عنوان ناشران برگزیده معرفی شدند.


منبع: روزنامه اطلاعات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *