برگزاری نمایشگاه نسخ تازه‌یاب در هشتادمین سالگرد تأسیس کتابخانه ملی

نمایشگاه نسخ تازه یاب به مناسبت هشتادمین سال تاسیس کتابخانه ملی روز ششم اسفند ساعت ۱۵ افتتاح خواهد شد..
کتابخانه ملی ایران این توفیق را داشته است که با همت گروهی از کارشناسان و زبدگان عرصه مخطوطات گنجینه های گران سنگی از این ذخایر فرهنگی را شناسایی و خریداری کند.
همچنین برنامه‌های ویژه مقرر شده ‌تا ۹ اسفند‌ برگزار می‌شود.
اولین برنامه هشتادمین سالگرد کتابخانه ملی با نمایشگاه ۸۰ سال با کتابخانه ملی آغاز به کار می‌کند که به شکل مشترک در پنج کتابخانه بزرگ کشور و ۱۲ شعبه استانی و منطقه‌ای سازمان اسناد و کتابخانه ملی برگزارخواهد شد. این پنج کتابخانه شامل کتابخانه و مرکز اسناد آستان قدس رضوی، کتابخانه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی، کتابخانه و مرکز اسناد دانشگاه تهران، کتابخانه و مرکز اسناد آیت الله مرعشی و کتابخانه و مرکز اسناد کتابخانه ملی می‌شود.
در ساعت ۷ عصر ۵ اسفندماه نشستی با عنوان «یاد ایام» با حضور تمامی رؤسای پیشین کتابخانه ملی و پیشکسوتانی که در سال‌های اخیر با تلاش خود به جنبه‌های علمی این نهاد کمک بسزایی کرده‌اند، برگزار می‌شود. همچنین کتاب «رؤسا و نام‌آوران کتابخانه ملی» که به همت ناهید حبیبی آزاد و غلامرضا امیرخانی جمع‌آوری شده در این مراسم رونمایی خواهد شد.
ساعت ۱۰ صبح روز سه‌شنبه در سالن همایش گنجینه اسناد برای نخستین‌بار نشست تجلیل از راویان تاریخ شفاهی را خواهیم داشت. همچنین در این برنامه از سه کتاب رونمایی خواهد شد و در کنارآن از ۱۰۰۰ شخصیتی که مخاطب تاریخ شفاهی ما بودند، تجلیل خواهد شد. در عصر همان روز از مکتوبات کتابخانه ملی رونمایی می‌شود که این کتاب‌ها شامل تاریخچه کتابخانه ملی ایران به دو زبان انگلیسی و فارسی، فهرست مهرها و نقش مهرهای سازمان اسناد و کتابخانه ملی و کتاب ۵۰ سال با بیانی است ‌‌در تاریخ شفاهی نیز کتاب «عدالت و سیاست»، کتاب «دل سپرده به کودکان» و «ستاره فروزان» را رونمایی خواهیم کرد.
رونمایی از «گام به گام با امام موسی صدر» در کتابخانه ملی
مجموعه ۱۲جلدی «گام به گام با امام موسی صدر» روز یکشنبه ششم اسفند با حضور دکتر سیدعباس صالحی و آیت الله احمد مبلغی در تالار قلم کتابخانه ملی رونمایی می‌شود.
آیین رونمایی از مجموعه ۱۲جلدی «گام به گام با امام موسی صدر» با حضور دکتر سیدعباس صالحی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، آیت‌الله احمد مبلغی، عضو مجلس خبرگان رهبری و جمعی از اندیشمندان و اصحاب اندیشه و قلم در تالار قلم کتابخانه ملی برگزار می‌شود.
مجموعه «گام به گام با امام موسی صدر» دربردارنده گفتارها و مصاحبه‌ها و مقالاتِ امام موسی صدر است که پس از ۱۰سال کار مستمر چاپ شده و در اختیار علاقه‌مندان قرار می‌گیرد.
این مجموعه ترجمه ‌فارسی «مسیره‌الامام السید موسی الصدر» است که اولین بار در سال ۲۰۰۰ میلادی به همت جنبش امل در لبنان منتشر شده است.
«گام به گام با امام موسی صدر» گزارشی است از تجربه مدیریتی و رهبری امام در لبنان و مرجع مستندی است برای محققان حوزه و دانشگاه و نیز راهنمای مطمئنی است برای مبلغان و مصلحان و منبع بدیع و جذابی است برای نسل جوان که اسلام را در ابعاد انسانی و ایمانی آن بشناسند .
این اثر یکی از مراجع کتابخانه‌های دانشگاهی و حوزوی و مراکز علمی و تحقیقاتی درباره اسلام و تاریخ سیاسی و اجتماعی معاصر لبنان و خاورمیانه و گفت‌وگوی ادیان و … به‌شمار می‌آید.
«گام به گام با امام موسی صدر» در ۱۲ مجلد با شمارگان هزار نسخه برای چاپ نخست و قیمت ۴۵۰هزار تومان وارد بازار اندیشه شده است.


منبع: روزنامه اطلاعات

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *