برگزاری نمایشگاه مشترک« شکوه میراث ملی»

 

سرویس فرهنگی ـ هنری: اولین نمایشگاه مشترک موزه بانک ملی ایران، موزه ملی و موزه رضا عباسی با عنوان «شکوه میراث ملی» دیروز ۱۷ بهمن در موزه بانک ملی ایران گشایش یافت و تا ۱۹ بهمن ادامه خواهد داشت.
به گزارش خبرنگار ما، در این نمایشگاه مشترک که به مناسبت دهه فجر انقلاب اسلامی گشایش یافته است، یک اثر از موزه رضا عباسی با عنوان تکوک زرین قافلانکوه به شکل سرقوچ به صورت امانی تا پایان این نمایشگاه به موزه بانک ملی امانت داده شده است. این تکوک زرین متعلق به دوره ماد است. همچنین موزه ملی ایران نیز جام زرین حسنلو و جام زرین مارلیک را به این نمایشگاه امانت داده است.
دیگر آثار این مجموعه متعلق به موزه بانک ملی ایران است. این آثار شامل سکه‌های تاریخی از ۲ هزار سال قبل تا تاریخ معاصر، تاریخچه بانکداری در کشور، ماشین آلات و ادوات بانکداری، اسکناسی که برای اولین بار در بانک ملی، به چاپ رسیده است، می‌شود.
پرستو نیری، مسئول بخش حفاظت و مرمت موزه بانک ملی در این باره توضیح داد: سکه‌های طلا و نقره از دوره هخامنشی تا دوره اسلامی، سیر تحول بانک ملی، فعالیت صرافی‌ها و تجارت‌خانه‌ها، سیر تحول بانکداری در ایران، اسناد تاریخی بانک ملی، اولین افتتاح حساب در بانک ملی، آثار مطلا مربوط به دوره پهلوی اول و دوم مثل صندوق پس‌انداز بانک ملی، همچنین آثار گنجینه بانک ملی که آثار نقاشی دوره قاجار و هنر معاصر را در برمی‌گیرد و بانک ملی این آثار را خریداری کرده، در این نمایشگاه به نمایش درآمده است.
نیری ادامه داد: هیچ یک از آثار نقاشی مربوط به دوره قاجار مشخص نیست که کدام هنرمند آنها را خلق کرده است اما آثار نقاشی دوره معاصر مربوط به هنرمندانی مانند مسعود عربشاهی، ایران درودی، یعقوب امدادیان، وارطانیان، ترقی جاه و… می‌شود.
میترا سعیدی کارشناس موزه بانک ملی با بیان این که در نمایشگاه «شکوه میراث ملی» آثاری که با بانک ملی ارتباط دارند به نمایش درآمده است، با توضیحی تکمیلی‌تر گفت: به غیر از سه اثری که از موزه ملی و موزه رضا عباسی به این نمایشگاه امانت داده شده، نمایشگاه «شکوه میراث ملی» را با نمایش سکه‌ها شروع کردیم چون با بانکداری ارتباط دارد، اسناد مربوط به اولین اسکناس‌ها و تجارت‌خانه‌ها و این که چرا بانک ملی تاسیس شده است، ابزار بانکداری قدیم، تصاویر برخی از مدیرعامل‌های بانک ملی از آغاز تا سال ۱۳۳۸، نمایش ظروف مطلا مربوط به تشریفات مدیرعامل‌ها و همچنین نمایش ظروف نقره‌ای برای پذیرایی از میهمانهای بانک ملی که همه این ظروف به سفارش بانک ملی ساخته و پرداخته شده‌اند در این نمایشگاه به تماشا درآمده است.
سعیدی افزود: در این نمایشگاه همچنین هدایای بانک‌های مختلف دنیا به بانک‌ملی که ۲۰ شهریور ۵۷ به این بانک اهداء شده است به نمایش گذاشته شده. صندوقچه طلا یکی دیگر از اشیاء به نمایش درآمده در این نمایشگاه است که سال ۵۷ این صندوقچه از سوی بانک ملی برای اهداء به پهلوی‌دوم ساخته شده بود که به دلیل وقوع انقلاب اسلامی این هدیه هیچگاه به پهلوی دوم اهداء نشد.
علاقه‌مندان به دیدار نمایشگاه «شکوه میراث ملی» می‌توانند تا ۱۹ بهمن به موزه بانک ملی واقع در خیابان فردوسی، نرسیده به چهارراه استانبول مراجعه کنند.
شایان ذکر است که موزه بانک ملی ایران پس از پایان این نمایشگاه نیز از شنبه تا چهارشنبه از ساعت? ۱۳ تا ۱۷ پذیرای عموم دیدارکنندگان همچنان خواهد بود.


منبع: روزنامه اطلاعات

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *