برگزاری مراسم پنجاه و پنجمین سالگرد تأسیس شورای کتاب کودک

 

سرویس فرهنگی،هنری:دکتر نوش‌آفرین انصاری عضو هیأت مدیره شورای کتاب کودک با آرزوی تخصیص کتابخانه‌های آموزشی و پرورشی به فرهنگنامه کودکان و نوجوانان دیروز در مراسم پنجاه و پنجمین سالگرد تأسیس شورا که در کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان برگزار شد، گفت: سررسید شورا از یکشنبه منتشر خواهد شد و اکنون در سازمان فرهنگنامه، کارهای جلدهای هجده و نوزده و بیست در حال انجام است و فرهنگنامه هم از بعد مالی و هم کارشناسی به جامعه نیازمند است. وی افزود: نماینده ما به عنوان نویسنده در جایزه‌ هانس‌کریستین آندرسن، فرهاد حسن‌زاده، به عنوان یکی از پنج نویسنده برتر شناسایی شده است.
بنابراین گزارش، انصاری درباره فعالیت‌های شورای کتاب کودک افزود: در کتابخانه بین‌المللی مونیخ، جمشید خانیان به عنوان میهمان شناسایی شده است. اینجانب علی بوذری به عنوان داور بی‌ینال تصویرگری براتیسلاوا و سخنرانی سحر ترمنده در جشنواره کودک مالزی از فعالیت‌های در خور تأمل شورا است.
وی گفت: روزنامه اطلاعات و علی دهباشی در شبهای بخارا باعث تبلیغ و دلگرمی ما شده‌اند. مؤسسه مادران امروز، در جهت ثبت میهمانان ناخوانده، بسیار فعال بودند برای ثبت این قصه در جشنواره قصه‌نویسان جوان، ۴۰۰ قصه رسید و بسیار برنامه جالبی بود. در کاشان، شاهد برنامه‌ی خوبی بودیم برای معرفی توران میرهادی، در بحث قصه‌گویی دیجیتال شاهد برنامه شهرزاد قصه‌گو بودیم. در دیدار از مؤسسه خیریه کهریزک به دنبال راهی بودیم که ادبیات کودک را به سالمندان متصل کنیم.
وی افزود: در همه بخش‌های داوطلبانه، بخش آموزشی درآمدزایی می‌کند و ما در بخش آرشیو، سپاسگزار رضا فراستی هستیم. سپس از رضا فراستی برای هدایت آرشیوی، خانم ویدا محمودی برای ویراستاری، پروانه فخام‌زاده برای ویرایش و شبنم رضوی و حمید اسکندانی، عاطفه سریانی، فروغ‌الزمان جمالی، نگین شهری، مینا حبیب‌نژاد، هاله عظیمی، حسنعلی آقایی به پاس کمک به شورای کتاب کودک تقدیر شدند.
پس از این از افرادی که در جلد هفدهم مشارکت داشتند؛ طوبی اسدالله، مژگان کمپانی، فوزیه باقری، مینا رئیس‌دانا، مهسا صدیق، اعظم مولایی و کامران فانی، قدردانی شد.
سپس میرفخرایی درباره گروه حامیان فرهنگنامه توضیحات کوتاهی داد. حامیان مادی و معنوی فرهنگنامه، سیمین قدیری، سودابه سالم، سمیعی، مسعود نظر، پریسا پهلوان، سوزان حبیب، از جمله تقدیرشدگان مراسم دیروز بودند.
سودابه سالم در این برنامه گفت: تمام سعی من این بود که در ارکستر ایران‌زمین برای شورا بنوازیم و این لوح متعلق به خانواده صدوهفتاد نفره این ارکستر است.
سپس ملیحه پیشداد مدیر خانه کتابدار درباره فعالیت این نهاد سخنرانی کرد.
جمیله سنجری نیز درباره وضعیت کتاب کودک در سال ۱۳۹۵ گزارش داد.
تو کوچولو نیستی هستی، ترجمه فهیمه شانه، در بخش خردسال، آنتوان و شازده کوچولو، ترجمه مریم رفیعی، مردمان روی زمین ترجمه منیژه مغیثی، پشت شیشه فلیکس، ترجمه منیژه نصیری، آشپزی من و مامان ترجمه مریم رزاقی، همیشه او همه جا او نوشته محسن چینی‌فروشان، ۱۰۰۰فرمانروا و سردار ایران نوشته حسن سالاری، بی‌وفی کجا هستند؟ ترجمه مریم عبیدی، کتاب‌های بازی‌های سنگ‌ و طناب نوشته معصومه پورطاهریان، چرا آواز نمی‌خوانی زنجره از بابک صابری، کتاب «پنج» از انتشارات علمی و فرهنگی، سایه هیولا از عباس جهانگیریان، آسمان سرخ در سپیده‌دم ترجمه پروین علی‌پور، غول قوطی ماکارونی ترجمه کلر ژوبرت، به خاطر آقای ترامپ ترجمه راحله‌پور آذر، عروس دریایی و مرغ مقلد ترجمه کیوان عبیدی، گل‌های پیاده‌رو از نظر نشر فاطمی، ماهی‌ها پرواز می‌کنند ترجمه پروین علی‌پور، کتاب ۳جلدی اکو، با ترجمه فروغ منصور قناعی، باغ‌‌وحش روی ریل با تصویرگری مسعود کشمیری، تصویرگری چرا آواز نمی‌خوانی زنجره، تصویرگر و نویسنده آمثل آهو و ف مثل فیل، پیراهن پولکی با تصویرگری رو‌د‌‌ابه خائف، موزی که می‌خندید با تصویرگری حسن موسوی، خوابی پر از گوسفند با تصویر پژمان رحیمی‌زاده، اسمش چیه از نشر افق، کلید، کلید، دسته کلید، «بود و بود و بود(۱)» از افسانه شعبان‌نژاد «بود و بود و بود(۲)» از شکوه قاسم‌نیا، بوق سگ از بیوک ملکی برندگان جایزه و تقدیر شدگان بخش‌های مختلف داستان، شعر آموزشی و تصویرگری بودند.


منبع: روزنامه اطلاعات

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *