برپایی شب احمد نوری‌زاده شاعر و مترجم ادبیات ارمنی

 

شب احمد نوری‌زاده، شاعر، مترجم و پژوهشگر ادبیات ارمنی به همت مؤسسه ترجمه و تحقیق هورو با همکاری شورای خلیفه‌گری ارامنه تهران و مجله بخارا، با عنوان «شاعر پارسی‌گوی ملت ارمنی»، دیروز برگزار شد.
در این آیین دکتر ماندانا پرنیان، استاد تاریخ هنر دانشگاه و همسر نوری‌زاده دربارة شخصیت فرهنگی و هنری او و همچنین ترجمه و تألیف و جایزه‌هایی که نوری‌زاده به پاس ۴۰ سال تلاش بی‌وقفه در شناساندن فرهنگ و ادب ارمنی کسب کرده است، سخن گفت و از ناشر آثار و برگزارکنندگان شب احمد نوری‌زاده، تشکر و قدردانی کرد.
دکتر آندرانیک سیمونیان، رئیس کرسی زبان و ادبیات ارمنی دانشگاه آزاد نیز با اشاره به تاریخ و فرهنگ هزاران ساله ایران و ارمنستان گفت: احمد نوری‌زاده فرزند این تاریخ و فرهنگ است و تلاش او در مورد معرفی ادبیات ارمنی برای ما افتخار است.
دکتر سیمونیان با یادآوری این‌که قرن پنجم میلادی و دوران اشکانیان، عصر طلایی ادبیات ارمنی و فصل مشترک آن با فرهنگ و ادبیات ایرانیان بود و پیوند آن‌ها در تاریخ بی‌نظیر است، افزود: به رغم ۵۰ سال تدریس ادبیات ارمنی در دانشگاه اصفهان و ۲۲ سال در دانشگاه آزاد متأسفانه هنوز دوره کارشناسی‌ارشد این رشته در ایران تشکیل نشده است.
حسن کیائیان، مدیر نشر چشمه و ناشر آثار نوری‌زاده با تأکید بر این‌که او متعلق به هر دو ملت ایران و ارمنستان است، گفت: با نوری‌زاده به عنوان شاعر و پژوهشگری آگاه و انسان‌دوست و روزنامه‌نگاری باسابقه در سال ۱۳۶۳ آشنا شدم و نشر چشمه هم نقش واسط در فرهنگ فارسی و ارمنی را ایفا کرد.
در انتهای مراسم شب احمد نوری‌زاده، لوح تقدیر دکتر وارطان وسکانیان، رئیس دانشکده ایران‌شناسی دانشگاه دولتی ایروان ارمنستان، توسط روبرت بیگلریان رئیس شورای خلیفه‌گری تهران و «ایساک یونانسیان» رئیس هیأت مدیره مؤسسه ترجمه و تحقیق هور به همسر احمد نوری‌زاده اهداء شد.
احمد نوری‌زاده بنیانگذار ارمنی‌شناسی فارسی در ایران و تنها شاعر غیرارمنی جهان است که به زبان ارمنی نیز شعر می‌سراید. وی به سال ۱۳۳۰ در بندر انزلی به دنیا آمد و پس از مدتی آموزش در دانشکده ارمنی‌شناسی دانشگاه اصفهان، از سال ۱۳۴۸ ترجمه و معرفی آثار شاعران ارمنی را آغاز کرد و علاوه بر دو مجموعه شعر فارسی، حدود ۱۴ کتاب نیز در حوزه ادبیات ارمنی ترجمه یا تألیف کرده است که حاصل آن‌ها از جمله دریافت جایزه جهانی فرهنگی «کارپیس پاپازیان» از کشور اطریش، جایزه عالی‌ترین نشان فرهنگی جمهوری ارمنستان و دریافت مدرک پروفسوری افتخاری از دانشگاه ایروان است.


منبع: روزنامه اطلاعات

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *