بررسی آسیب های اجتماعی در تلویزیون تعاملی آموزش و پرورش

مدیر پروژه تولید برنامه‌های تلویزیون تعاملی وزارت آموزش و پرورش در مورد برنامه‌های این تلویزیون گفت: برنامه‌های فاز اول تلویزیون تعاملی آموزش و پرورش در حوزه آسیب‌های اجتماعی و آموزش مدیران است.
به گزارش ایسنا، مهدی علی اکبرزاده گفت: آسیب‌های اجتماعی در حال حاضر با توجه به شرایط فرهنگی فعلی و فضاهای مجازی مختلف که از طرف رسانه های گوناگون در اختیار خانواده ها قرار می گیرد، در اولویت بالاتری قرار گرفته است. در فاز اول از ده عنوانی که برای آسیب های اجتماعی مشخص کرده ایم برای سه عنوان آن محتوا تولید کرده ایم.
وی افزود: در موضوع آسیب های اجتماعی، خانه، اولین محیط مورد توجه ماست و اینکه چه راهکارها و پیشنهاداتی وجود دارد که محیط خانه و شرایط آن را برای دانش آموزان مناسب و امن کنیم. برنامه‌های بعدی تلویزیون تعاملی با موضوعات، حوزه دوستی و ارتباط با جنس مخالف، اعتیاد، خودکشی، عرفان های کاذب، عفاف و حجاب، اینترنت و فضای مجازی و ماهواره را در نظر گرفته‌ایم . علی اکبرزاده بیان کرد: در برنامه هایی که برای خانواده ها تهیه می کنیم با محوریت ، مشکلات دانش آموزان چه هست و چه خطراتی آنها را تهدید می کند، است و درمرحله بعدی به شناخت مشکلات دانش آموزان، نوع مواجهه با آن و راه حل های آن می پردازیم. به عنوان مثال با افزایش دانش خانوده ها، آنان می توانند در درجه اول آسیب?های اطراف فرزندانشان را در زمینه ?های مختلف، از جمله اعتیاد، خودکشی، عرفان های کاذب و … بشناسند.
در مرحله بعد هر کدام از این مسایل ممکن است چه عوارضی داشته باشد و با داشتن دانش آن عوارض، بتوانند آسیب‌های فرزندانشان را شناسایی کنند، و بعد با این آسیبی که فرزندشان مبتلا شده بتوانند مواجه شوند و طوری رفتار نکنند که گرایش فرزندانشان به آن آسیب افزایش پیدا نکند و این را مد نظر داشته باشند که ممکن است محیط خانواده زمینه چنین گرایشی را ایجاد کرده باشد.
نهایتا راه حل هایی برای درمان آسیب را به خانواده ها آموزش می دهیم. وی در زمینه راه‌های دسترسی به این برنامه‌ها گفت: جامعه هدف با داشتن نام کاربری و کلمه عبور می توانند برنامه ها را مشاهده کنند، اما برنامه ها طوری تهیه شده اند که اگر خانواده ها به دلیل عدم آشنایی با فن آوری های جدید، مجبور باشند از فرزندانشان برای دسترسی به این برنامه ها کمک بگیرند یا این برنامه ها در فضای مجازی پخش شود، دیدن این برنامه ها برای افراد مختلف مشکلی نداشته باشد .
علی اکبرزاده بیان کرد: برنامه هایی برای مدیران مدارس تهیه کرده‌ایم و نظرمان این بوده که مدیران مدارس به عنوان پرچمداران آموزش و پرورش در مدارس هستند و می توانند با تغییر نگاه و جهت گیری، تغییرات مثبتی در روند یاددهی و یادگیری دانش آموزان ایجاد کنند. در همین زمینه بیست عنوان آموزشی در تلویزیون تعاملی برای مدیران مدارس در نظر گرفته‌ایم که همزمان با افتتاح شبکه این محتوا برای مدیران نیز قابل دسترس هست.
وی درباره نحوه دسترسی به این تلویزیون گفت: تلویزیون از طریق بستر اینترنت و کامپیوتر یا نرم افزارهای موبایلی و با نام کاربری و کلمه عبوری که در اختیار خانواده ها قرار می گیرد قابل دسترسی است.
علی اکبرزاده درباره علت انتخاب تلویزیون تعاملی گفت: والدین پس از مشاهده برنامه ، پیشنهادات، انتقادات و پرسش های خود را مطرح می‌کنند و با در نظر گرفتن این بازخوردها ، در کمیته تولید محتوا ، برنامه های بعدی را تولید می کنیم. در این شرایط امکان دارد نیازهایی را پیش بینی نکرده باشیم ولی در تعامل این نیازها مطرح شود و در تولید قرار دهیم.


منبع: روزنامه اطلاعات

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *