انتشارفهرست ۶۴۵ دانشگاه خارجی مورد تایید وزارت بهداشت

معاون آموزشی وزارت بهداشت از اعلام فهرست دانشگاه‌های خارجی مورد تایید وزارت بهداشت در سال تحصیلی ۱۹-۲۰۱۸بر روی سایت مرکز خدمات آموزشی وزارت بهداشت خبرداد و گفت: ۶۴۵دانشگاه مورد تایید وزارت بهداشت هستند.
به گزارش ایسنا، دکتر باقر لاریجانی در نشست خبری که به مناسبت دهه فجر انقلاب اسلامی صبح دیروز برگزار شد،‌ ضمن اعلام این خبر اظهار کرد: افرادی که از سپتامبر ۲۰۱۸می خواهند در دانشگاه‌های خارجی شروع به تحصیل کنند به جز دانشگاه‌های مورد تایید وزارت بهداشت وارد سایر دانشگاه‌ها نشوند.
دکتر لاریجانی با بیان اینکه جایگاه ایران در تولید علم در ابتدای انقلاب رتبه ۱۰۱بوده است گفت: در دنیا هم اکنون این رتبه به ۱۷رسیده است و این وضعیت کلی شرایط آموزش پزشکی در کشور است و مسیر تحول و نوآوری در حوزه آموزش پزشکی تعقیب می‌شود .
وی در ادامه با اشاره به برخی اقدامات وزارت بهداشت در خصوص بسته‌های تحول و نوآوری آموزش علوم پزشکی اظهار کرد: بخشنامه‌ای را متناسب با مناطق آمایشی آماده و به دانشگاه‌های علوم پزشکی ابلاغ کرده‌ایم که این بخشنامه در خصوص توسعه ماموریت‌های دانشگاه‌های علوم پزشکی است.
لاریجانی ادامه داد: ۵۰  ماموریت در سال گذشته به دانشگاه‌های علوم پزشکی داده شده است و همه ماموریت‌های تثبیت شده و تا پایان سال ارزیابی‌ها انجام خواهد گرفت تا ماموریت‌های جدیدی به دانشگاه‌های علوم پزشکی داده شود.
وی با اشاره به اینکه محاسبات نیروی انسانی در حوزه معاونت آموزشی وزارت بهداشت برای پنج سال آینده انجام شده است، اظهار کرد: در ۵  سال آینده تمام مناطق آمایشی ۷۰درصد نیروی تخصصی را در منطقه خود تربیت می‌کنند و ماموریت ها در این زمینه به دانشگاه‌ها داده شده است تا موجب همگونی در رشد علوم پزشکی در کشور شود.
معاون آموزشی وزارت بهداشت با بیان اینکه در دانشگاه‌های علوم پزشکی به طرق مختلف برای ارتقاء نسبت استاد به دانشجو تلاش می‌کنیم، گفت: باید نیازهای ۵  ساله دانشگاه‌ها را در نظر بگیریم و برای آن برنامه‌ریزی کنیم و در سال جاری ۱۴۰۰عضو هیات علمی در دانشگاه‌های علوم پزشکی جذب شده‌اند و امیدواریم در سال آینده حدود ۲۰۰۰نفر به این تعداد اضافه کنیم .
لاریجانی در ادامه با بیان اینکه متخصصین خارج از کشور طبق برآوردهای وزارت بهداشت حدود ۱۰هزار نفر هستند، افزود: البته این آمار خیلی دقیق نیست، اما علاقه مندیم این متخصصان به کشور سفر کنند و در مراکز درمانی داخل کشور مشغول به کار شوند و در این راستا قرار است اجازه کار محدود به افرادی که علاقه‌مند به کار در داخل کشور هستند بدهیم تا حداقل در یک دوره ۶ماهه بتوانند فعالیت‌های پژوهشی،‌ آموزشی و درمانی را در داخل کشور انجام دهند و در این فرصت مدارک خود را ارزشیابی کنند و در داخل کشور مشغول به فعالیت شوند.
معاون آموزشی وزارت بهداشت در ادامه اظهار کرد: در حال حاضر دانشگاه‌های خارجی را متناسب با ارزیابی‌های بین‌المللی مورد ارزیابی قرار داده‌ایم و براساس رتبه‌بندی‌های شانگهای، QS و تایمز دانشگاه‌ها را رتبه‌بندی کرده‌ایم و با جمع‌بندی ۶۴۵دانشگاه مورد تایید قرار گرفته‌اند.
لاریجانی گفت: متاسفانه ۴۵درصد از افرادی که به دانشگاه‌های کشورهایی که از لحاظ آموزش علوم پزشکی در وضعیت مناسبی نیستند برای تحصیل سفر می‌کنند در آزمون‌های ارزشیابی داخل کشور مردود می‌شوند.
وی ادامه داد: حدود ۱۰۰۰نفر در سال جاری برای تحصیل به خارج از کشور مسافرت کرده‌اند اما متاسفانه بسیاری از دانشگاه‌هایی که افراد برای تحصیل به آن‌ها مراجعه می‌کنند از نظر کیفیت آموزشی در سطح پایینی قرار دارند که بیشترین کشورها شامل فیلیپین، هند و آذربایجان می‌شوند که ما نمی‌توانیم آموزش دیدگان در این کشورها را در هیچ یک از گروه‌های آموزشی خود قرار دهیم . وی ادامه داد: در حوزه علوم پزشکی، همکاری‌های ما با دانشگاه آزاد وسیع بوده و این دانشگاه‌ سعی می‌کند استانداردهای مورد نظر وزارت بهداشت را رعایت کند. البته برخی از واحدهای دانشگاه آزاد به دلیل اینکه شرایط مناسب را نداشتند تذکرات لازم را داده‌ایم و امیدواریم استانداردها در حوزه علوم پزشکی در این دانشگاه ارتقاء یابد.


منبع: روزنامه اطلاعات

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *