اماکن تاریخی محور برنامه‌ریزی گردشگری تهران خواهد بود

مدیرکل میراث فرهنگی و گردشگری استان تهران گفت، باید از شور و هیجانی که نسبت به بازدید از جاذبه‌های تاریخی تهران ایجاد شده، به عنوان فرصتی در توسعه گردشگری شهری بهره برد.

به گزارش ایسنا، مجید مهدوی، مدیرکل میراث فرهنگی و گردشگری استان تهران در حاشیه بازدید از نمایشگاه گردشگری تهران گفت: ‎یکی از رویدادهایی که در صنعت گردشگری از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است، برگزاری نمایشگاه‌های تخصصی است. نمایشگاه‌ها از جمله بخش‌های مهم در صنعت گردشگری هستند که می‌توانند برای جذب گردشگران در فصول کم‌رونق سفر و نیز برای آگاهی‌بخشی درباره یک منطقه و ایجاد یک تصویر مناسب از یک مقصد ابزار قدرتمندی قلمداد شوند.

او افزود: ‎این نوع نمایشگاه‌ها قابلیت ایجاد توازن در توزیع جغرافیایی و فصلی گردشگران را دارند و برای یک منطقه یا جامعه محلی این فرصت را فراهم می‌سازند تا تمایز خود را اثبات کند، خودش را معرفی کند، غرور محلی را افزایش دهد و رفاه اجتماعی و اقتصادی منطقه را ارتقا بخشد.

‎مهدوی ادامه داد: یازدهمین نمایشگاه بین‌المللی گردشگری تهران به عنوان مهم‌ترین رویداد گردشگری کشور هرساله فرصتی را فراهم می‌کند تا همه استان‌ها ظرفیت‌های جاذبه‌های فرهنگی، تاریخی، طبیعی و آیین و رسوم خودشان را معرفی کنند.

‎مدیرکل میراث فرهنگی و گردشگری استان تهران خاطرنشان کرد: با توجه به این که تهران به عنوان ام‌القرای جهان اسلام از جاذبه‌ها و امکانات مختلف و متنوعی در پاسخگویی به علایق و سلایق گردشگران برخوردار است، اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان امسال سعی کرد با چهره‌ای متمایز و متفاوت و با یکی از نمادهای تهران قدیم در یازدهمین نمایشگاه بین‌المللی گردشگری حضور یابد؛ به نحوی که از معماری تاریخی و خاطرات خیابان‌های سنگ‌فرش شده با ماشین های قدیمی تا پذیرایی به سبک کافه‌های قدیم پایتخت که بسیار مورد پسند و توجه بازدیدکنندگان در نمایشگاه قرار گرفته، استفاده کند.

‎وی اظهار کرد: همین علاقه‌مندی و استقبال مردم ضرورت معرفی و پرداختن به داشته‌های فرهنگی و تاریخی این کلان‌شهر را با تعریف مسیرهای گردشگری و تورهای متنوع تهران‌گردی برای مخاطبین مختلف ضروری می‌‌نماید.

مهدوی با تأکید بر این که اماکن تاریخی محور برنامه‌ریزی گردشگری تهران خواهد بود، تصریح کرد:‎ این مهم به عنوان یکی از اولویت‌های مورد تأکید دکتر مونسان، معاون رئیس‌جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی وگردشگری کشور در دستور کار ما قرار دارد و برنامه‌ریزی تخصصی و استفاده از ظرفیت بخش خصوصی در حال اجرا است.

مدیرکل میراث فرهنگی و گردشگری استان تهران گفت:‎ باید این شور و هیجانی را که نسبت به دیدار از جاذبه‌های تاریخی تهران ایجاد شده است، به عنوان فرصتی در توسعه گردشگری شهری مغتنم شمرد و به بهترین شکل ممکن از این فرصت نهایت استفاده را کرد.

‎مهدوی در ادامه خاطرنشان کرد: در بخش دفاتر خدمات مسافرتی در یازدهمین نمایشگاه بین‌المللی و دیداری که با مدیران دفاتر خدمات مسافرتی استان تهران داشتم، از استقبال و علاقه خوب هموطنان نسبت به تورهای داخلی ابراز رضایت و خرسندی داشتند که این نکته برای ما بسیار حائز اهمیت است.

‎وی افزود: از نکات مهم نمایشگاه توجه به گردشگری کودک بود. قطعا کودکان امروز آینده‌سازان فردای کشور خواهند بود و اگر از کودکی با «گردشگری مسئولانه» آشنا شوند، گردشگری کشور به سمت یک گردشگری پایدار و اقتصادی حرکت خواهد کرد.

وی در پایان گفت: ‎اجرای مراسم آیینی و سنتی استان‌ها نیز برای بازدیدکنندگان بسیار جذاب بود. استقبال بی‌نظیر هموطنان از نمایشگاه خود یکی از شاخص‌های مهم عملکرد مثبت و موفقیت‌آمیز این دوره بود که به همت سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی برگزار شد.

انتهای پیام

منبع: ایسنا

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *