اظهارنظر ابتکار درباره جریان‌سازی علیه فعالیت‌های مدنی

 

معاون امور زنان و خانواده ریاست جمهوری با اشاره به انتصاب دو معاون وزیر زن در آموزش و پرورش گفت: مدیریت ۳۰درصدی زنان یک بخشنامه و تکلیف در دولت است و باید تا پایان دولت ۳۰درصد از مدیریت زنان در سطوح اجرایی عالی و میانی در اختیار زنان قرار بگیرد، البته تصور می‌کنم با توجه به حجم پرسنل زنان باید این نسبت در آموزش و پرورش بیش از ۳۰درصد باشد.
به گزارش ایسنا، معصومه ابتکار در همایش بانوی امید که به مناسبت جشن میلاد حضرت زهرا سلام الله علیها و بزرگداشت مقام مادر و روز زن در کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان برگزار شد، با بیان اینکه بسیار مهم است که چه تصویری را امروز از دین برای جوان امروزی تصویر می‌کنیم، گفت: جوان امروزی انتظارات دیگری از ما دارد و باید دید تا چه اندازه توانستیم با نسل آینده ارتباط برقرار کنیم و در عمل و رفتار ارزش های انقلاب را به وی معرفی و منتقل کنیم؟
معاون امور زنان و خانواده ریاست جمهوری با بیان اینکه باید در نظام تعلیم و تربیت با صداقت رفتار کنیم، اظهار داشت: چگونه می‌توانیم این فاصله بین نسلی را پر کنیم؟ خوشبختانه در دولت تدبیر و امید نگاه‌ها نسبت به جایگاه زنان و توجه به نابرابری‌ها و بی‌عدالتی‌ها بسیار جدی بوده و دولت تلاش‌های خوبی داشته است.
ابتکار با اشاره به عدالت جنسیتی گفت: هنوز دختران بازمانده از تحصیل در کشور داریم و علیرغم تلاش های در حال انجام، باید سعی کنیم این عقب ماندگی و فاصله را برطرف کنیم. باید بخصوص دخترانی که به دلیل فاصله مدرسه از روستا از تحصیل محروم می‌شوند را مورد توجه قرار دهیم و ورزش و تربیت بدنی را جدی تر دنبال کنیم. ابتکار ادامه داد: یکی دیگر از مباحث مهمی که دنبال می‌کنیم مهارت‌های زندگی است. آموزش مهارت‌های زندگی، مهارت‌های ارتباطی و حقوقی بسیار مهم است. امید است متن موافقت نامه مشترک با وزارت آموزش و پرورش تا قبل از پایان سال نهایی شود تا روی این مباحث همکاری بیشتری داشته باشیم.‌وی با اشاره به جریان سازمان یافته‌ای که تلاش می‌کند ناامیدی را به جوانان ایرانی تزریق و اینطور القاء کند که هر حرکتی به سمت نشاط و حرکت‌های مدنی اتفاق می افتد با آنها برخورد می‌شود و امکان پیشرفت وجود ندارد، اظهار داشت: باید تلاش کنیم اجازه ندهیم ناامیدی و یأس در جامعه رسوخ کند.
*۶۰ درصد مدیران مدارس «زن» هستند
سید محمد بطحایی،وزیر آموزش و پرورش هم در این مراسم با بیان اینکه در حوزه آموزش دختران دستاوردهای خوبی داریم، گفت: روزی ۳۰درصد دانش آموزان ما دختران بودند که امروز به حدود ۴۹درصد رسیده و سهم دختران تقریبا با پسران برابر است، همچنین مدارس شبانه روزی دخترانه که تا ۳۰سال پیش وجود نداشت امروز فعال هستند.‌وزیر آموزش و پرورش با بیان اینکه زن به عنوان رکن اصلی خانواده و مهمترین عامل تربیت نسل آینده نقش بسیار مهمی را ایفا می‌کند، گفت: امروز که در حجم انباشته آموخته‌های دانشی گرفتاریم و فرزندانمان زیر فشار آزمون‌ها گرفتار استرس می‌شوند، اگر مادر در خانواده نتواند مدیریت کند قطعا تلاش‌های ما به ثمر نخواهد رسید. آرامش کودکان ما پله اول یادگیری است.
وی ادامه داد: یادگیری اتفاق نخواهد افتاد مگر آنکه آرامش در وجود فرزندان نهادینه باشد که رکن اصلی قطعا مادر خانواده است.
بطحایی با بیان اینکه اعداد و ارقام برابری دختران و پسران در بهره‌مندی از آموزش‌های مدارس نباید ما را از این غافل کند که از حیث کیفی هنوز با نابرابری مواجهیم، گفت: بویژه در ورزش دختران با کمبودهایی مواجهیم و مکان های ورزشی تناسبی با فعالیت دختران ندارد و آنها ناچارند از فعالیت‌های تربیت بدنی جدا شوند. بطحایی ادامه داد: در مدارس مختلط در دوره ابتدایی و کلاس‌های چندپایه در مناطق دوردست از حیث تربیت بدنی دختران ما مهجورند. در برخی مناطق به دلایل فرهنگی حتی در پایه‌های تحصیلی پایین و در کلاس‌های اول و دوم ابتدایی برخی خانواده ها فرزندشان را به مدرسه نمی‌فرستند که بر عهده دولت است تا امکانات مناسب را برای آنها فراهم کند.
وزیر آموزش و پرورش با اشاره به اینکه ۶۰درصد نیروی انسانی ما در آموزش و پرورش زنان‌اند، اما همچنان موانعی در حضور زنان در پست‌های مدیریتی وجود دارد، اظهار داشت: ۶۰درصد مدیریت مدارس توسط زنان صورت می‌گیرد، اما در پست‌های بالاتر حضور زنان به دلیل موانعی چون موانع اداری کمتر است که باید آن را کاهش دهیم .


منبع: روزنامه اطلاعات

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *